Chystáte se na Jadran? Pozor na vítr!


Pobřeží Jadranu je pro Čechy jedním z nejoblíbenějších míst pro letní dovolenou. Je však také tím nejlepším místem pro vodní sporty všeho druhu. V Evropě byste těžko hledali vhodnější prostředí pro potápění, sportovní rybaření a samozřejmě jachting. Čisté moře, letní klima, malebná městečka, opuštěná a romantická místa pro kotvení, stejně jako moderní a dobře vybavené přístavy, pět tisíc kilometrů dlouhé pobřeží, to vše dělá z Chorvatska ideální destinaci pro všechny, kteří chtějí dovolenou trávit aktivně. Na co dát pozor?

Patříte-li tedy k těm, kteří se rozhodnou využít služeb jedné z charterových společností a strávit nějaký čas na lodi právě v této oblasti, máme pro vás několik informací a doporučení.

Přestože Jadranské moře nepatří k nebezpečným a nevypočitatelným a lze po něm plachtit po celý rok, nejvýhodnější podmínky k plavbě jsou od poloviny června do poloviny října, kdy si mohou při jízdě na lodi užívat i ti méně zkušení mořeplavci.

 

Jaký vítr povane?

Ti, kteří vyhledávají adrenalin vzbuzující boj proti živlům, si Jadran nejlépe užijí na jaře či na podzim. Pro každého jachtaře je kromě lodi a posádky nejdůležitější vítr, jeho síla, směr a stálost. Na Jadranu foukají nejčastěji mírný mistrál, neklidná bóra nebo stálé jugo, každý něčím charakteristický a zajímavý.

Mistrál je typický letní jadranský severozápadní vítr, který provází hezké a stálé počasí. Je jako stvořený ke klidné, relaxační jízdě na lodi bez velkého manévrování a téměř vždy zaručuje příjemný, ač ne příliš dobrodružný výlet. Na rozdíl od něj bóra a jugo skýtají vzrušující jachtařské zážitky, do kterých je ale neradno se pouštět bez zkušené posádky a kapitána.

Chorvatské pobřeží vás okouzlí nádhernou přírodou.

 

Jugo je jihozápadní vítr přiměřené síly, který fouká z moře směrem na pevninu a vyskytuje se podél celého pobřeží. Vane z východu-severovýchodu nebo severo-severovýchodu. Patří do skupiny jarních a podzimních větrů, jež jsou provázeny deštěm a vlhkou atmosférou, tudíž v létě vane spíše zřídka. Ale když se přece jenom objeví, poznáte ho podle jeho charakteristických rysů: síla větru se postupně zvyšuje, vítr fouká bez přestávky a na moři vytváří velmi hezké, dlouhé vlny, které neprovází šum a nemají na svých vršcích pěnu. Teprve, když zafouká silné jugo, vlny začnou narážet na mořský břeh a ženou se k pobřeží s charakteristickým hučením. Protože při jugu vznikají vlny rovnoměrné a síla a směr tohoto větru jsou stálé, plavba v takovém počasí je pro plachtaře skutečným požitkem. Je dynamická, s rozvinutými plachtami, které pohání stálý vítr. To umožňuje, aby plachetnice dosáhla vysoké rychlosti. 
    

Když jedete na lodi v bóře, zažijete vzrušující chvíle

Bóra je nepředvídatelný nárazový vítr, který vane z pevniny směrem na moře, je relativně studený a suchý, dosahuje přiměřenou sílu a často fouká po několik hodin. Čistí atmosféru a rozhání mraky a proto je po bóře výborná viditelnost, slunečno a jasno. Charakteristická je její nestálost. Fouká s přestávkami, nárazovitě, provázena hučením, po němž následuje ticho.  

Když jedete na lodi v bóře, zažijete vzrušující chvíle, neboť taková plavba je velkou výzvou a vyžaduje opatrnost, dobře připravenou loď i posádku.

Vyhýbejte se protojízdě v blízkosti pobřeží na návětrné straně, připravte se na možné manévrování a ozbrojte se trpělivostí, protože budete pravděpodobně několikrát muset měnit kombinaci plachet. Dbejte především o bezpečnost plavby. Plachtění na malých plachetnicích doporučujeme pouze nejlepším jachtařům.

 Vítr bóra vypadá nenápadně, na lodi ale dokáže udělat pěknou paseku.

Pro milovníky nejen rekreace ale i závodění skýtá ideální příležitost účast na České námořní rallye. Jde o etapový závod, který je nejstarší tradiční regatou pořádanou pro české jachtaře. Koná se vždy na závěr sezony v chorvatských pobřežních vodách na továrních plachetnicích značky ELAN. Mnohokrát se tato akce jela jako Mistrovství České republiky. Každoročně jde o vyrovnaný souboj nejen českých jachtařů, který si za léta své existence vybudoval stabilní postavení a velmi dobrou pověst. Termín letošní v pořadí již 14. České námořní rallye bude 25.9. - 2.10.2010

 

Na závěr snad už zbývá jen popřát silný vítr do plachet a hodně vody pod kýlem všem méně i více zkušeným mořeplavcům, kteří si pro svou plavbu Chorvatsko vyberou.