Charter ve Francii - vyražte i na moře


Kromě vnitrozemského charteru můžete ve Francii zvolit i ten námořní. Nabídka lodí je široká, možnosti vyžití téměř neomezené – plachtění, plavba při pobřeží, památky, potápění, vraky, koupání… Už teď začněte plánovat příští rok.

Francie krom vnitrozemského charteru nabízí pochopitelně jako přímořský stát také námořní charter. Ten se velmi liší od poklidného vnitrozemského. Krom toho, že je náročnější, tak nezapomínejte, že někdo z posádky musí mít složeny kapitánské zkoušky, nebo musíte mít najatého kapitána, jenž tyto zkoušky složeny má. POZOR! Kapitán – profesionál vás v této oblasti přijde na částku kolem 250 EUR/den! Rovněž kauce jsou zde vyšší, než je obvyklé. Pohybují se u starších lodí kolem 2.000 EUR, u nových pak i kolem 6.000 EUR.

Alespoň jeden člen posádky musí mít kapitánské zkoušky!
V opačném případě si kapitána musíte najmout!

 Pokud se rozhodne pro jižní Francii, pak vězte, že vás jistě čekají příjemné chvilky ve Středozemním moři. Určitě velmi vyhledávanou destinací je Korsika a italská Sicílie. Mnoho charterových společností, stejně jako starousedlíků, u nichž si loď můžete půjčit, vám doporučují tzv. jižní cestu.

 Jižní cesta započíná v oblasti Marseille, nejčastěji přímo v ní, kde si pronajmete či vyzvednete svou loď. Už u samotného pobřeží je toho mnoho k vidění. Jižní cesta je totiž ideální nejen pro plachtění či pobyt na volném moři (a dopřávání si tak volnosti a pravé svobody), nýbrž můžete využít i oblastí, které jsou hotovým rájem pro potápěče a koupání. A to nejen pro ty, jež vyhledávají všelijaké výtvory přírody (korálové útesy, různé druhy živočichů,…), ale můžete se kouknout k některým známým vrakům (např. Sagona, Tromblon, B-17).

V Marseille  je co objevovat

 

Ty na vás čekají již nějakých 35 metrů pod hladinou oceánu, takže jsou opravdu přístupné velké části námořníků dobrodruhů. Výlet určitě stojí za to. Krom toho můžete plout podél pobřeží Francie a navštívit významná místa, kde si můžete udělat celodenní výlet. Vaší pozornosti by (jako správným námořníkům) neměla uniknout Fort Royal, kde se nachází námořní muzeum s cennými kousky z historie staré i více jak 1.700 let.

Kdybyste si chtěli udělat delší výlet, pak je jistě vhodnou destinací Barcelona, nebo Palma (Baleárské ostrovy). Pro ty největší příznivce námořních cest se pak nabízí možnost navštívit i Gibraltarský průliv a podívat se na nejjižnější evropskou výspu pod korunou Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Zde se nachází starobylá pevnost, sloužící zejména jako turistická atrakce.

Co si můžete najmout?

 A jaké lodě na vás v jižní Francii čekají? Nabídka je pochopitelně velmi široká. Potěšující zprávou jistě je, že ve většině marin seženete prověřené značky lodí. Jen příkladem můžeme uvést ty, které byly na našem serveru uvedeny, případně přímo recenzovány: DuFour, Sun Odyssey, Lagoon či Mahé. Jak vidíte, tak máte z čeho vybírat a bát se nemusíte.

Všechny tyto značky, byť jsou jejich lodě starší, jsou prověřené léty zkušeností. Kolik vás to bude stát? Jako obvykle – za kvalitu se platí. Mimo sezónu můžete sehnat lodě pro maximálně čtyři osoby asi za 1.300 EUR na týden. Tady budete pravděpodobně vybírat z lodí DuFour (např. DuFour 365). Pokud vás pojede maximálně šest, tak bezesporu máte více na výběr, co se týče typu a výrobce. Tady si totiž už můžete vesměs vybrat mezi katamarány a plachetnicemi.

Za plachetnici DuFour zde nejčastěji zaplatíte kolem 1.750 EUR, ale např. za DuFour 40 můžete zaplatit až 1.900 EUR. Za Sun Odyssey si připravte částku od 1.300 EUR do asi 2.500 EUR. Záleží opět na tom, co chcete. Za legendu z dílny výrobce můžeme považovat Mahé 36. Tato loď vás přijde přibližně na 2.100 EUR. Pokud vás pojede osm, můžete si rovněž vybrat z ostřílených lodí, které na moři už prokázaly své kvality. Jistě mezi ně bude patřit Oceanis (např. Oceanis 473), DuFour (např. DuFour 455) nebo Lagoon (např. Lagoon 400). Tuto třídu lodí si pronajmete asi za 2.500 EUR. Počítejte ovšem opět s tím, že čím novější a čím dražší loď, tím vyšší cena. Tak například za Lagoon 400 není nic obvyklého dát 3.100 EUR. 

Na cestách nezapoměňte ochutnat čerstvé ryby, francouzské sýry a delikátní víno.

 Sezónní příplatek za lodě v hlavní sezóně je přibližně od 750 EUR. Čím dražší je loď, tím vyšší je sezónní příplatek. U lodí jako je Lagoon 400 je to pak kolem 1.100 EUR a nemusí zůstat jen na této částce.
 V našem výčtu jsme pochopitelně, jak bylo řečeno, neuvedli všechny možnosti, které lodě si můžete najmout. Jsou uvedeny pouze ty, o nichž bylo na našem serveru informováno a které patří k známým světovým značkám.