Charter ve Francii


Vnitrozemský charter ve Francii vám rozhodně má co nabídnout. Nabídka plavidel široká, plavební cesty dlouhé a navzájem od sebe tolik odlišné, že si budete mít skutečně z čeho vybírat.

Lákají vás vody v civilizované části světa a dáváte přednost klidu a pohodě před vzrušením na volném oceánu, civilizaci a pobřeží před samotnou a volností? Nebo se chcete prostě rozhodnout, až uvidíte místo? Pak vězte, že Francie vám může jisto jistě nabídnout obojí – jak vzrušení z pohybu volnosti a moří, tak klidné plavby po říčních cestách v neustálém kontaktu s civilizací.

Plavební cesty

Francie nabízí mnoho možností pro charter. Co je jistě velmi příjemné, tak možnost si zvolit, jaký charter chcete. Vnitrozemský charter je obdobně, jak je tomu u nás nebo v Holandsku, určen pro méně zkušené kapitány, případně jen pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je řídit loď. Řízení lodi se pravidly do určité míry podobá řízení vozidla a vyžaduje se vesměs jen proškolení, nikoliv však složení kapitánských zkoušek.

Francie nabízí velké množství oblastí určených či zpřístupněných pro vnitrozemskou plavbu.

 Francie nabízí velké množství oblastí určených či zpřístupněných pro vnitrozemskou plavbu. Některé oblasti jako například Cognac poskytují až 350 kilometrů říčních cest, na jejichž březích naleznete nejedno překvapení v podobě zábavy, kultury, památek a tak dále. Pokud jste ovšem dobří znalci jídla a máte rádi svůj klid, pak vás jistě bude zajímat sever Francie – oblast Anjou. Ta je vyhledávaná právě pro svou gastronomii. Máte-li v úmyslu navštívit co nejvíce významných měst a s nimi spojených památek, pak jistě zvolte tzv. jižní cestu – Midi

 

O jakou loď byste měli zájem?
 

 Nabídka modelů lodí ve Francii je pestrá, záleží pouze na vás, jakou si vyberete. Jistě byste ovšem měli dodržovat jistá plavidla, která jsme na našem serveru již uvedli. Jen pro připomenutí: loď by neměla být starší 5 let, raději dejte na renomovanou značku, vždy se podívejte, kolik je maximální kapacita osob plavících se na lodi, tu nepřekračujte. Ve Francii je možné setkat se zejména s plavidly Vacance, Valk či Aquanaut.

Podle velikosti a doby, kdy se chcete vydat na říční cesty, se odvíjí ceny. Aquanaut pro 2 – 4 osoby vyjde mimo sezónu na částku kolem 900 EUR. Čím více se blížíte k termínu sezóny, tím se částka přibližuje k částce za hlavní sezónu, která se u tohoto typu lodi pohybuje kolem 1250 EUR. Naopak v době nejmenšího zájmu se dá loď pronajmout na týden za nějakých 750 EUR. 

Loď Pénichette

 Zřejmě nejrozšířenějším typem plavidel, která ve Francii naleznete, bude asi Pénichette. Tato třída plavidel má mnoho typů a v neposlední řadě i povedených kombinací. Určitou výhodou je tu i fakt, že většinu těchto lodí si můžete pronajmout i jen na víkend. Pokud si loď pronajmete na více jak na týden, tak vám většina pronajímatelů dá na další týden slevu, někdy i o 25 % na další týden. Z čeho tedy můžete vybírat? Pokud jedete dva, tak jsou pro vás nachystány Pénichette 935, nebo 1020, případně můžete sehnat i 1120. Jede-li vás více (třeba až 7 lidí), tak určitě oceníte možnost pronajmout si Pénichette 1107. Ale není zapomínáno ani na velké skupiny, které mohou čítat až 15 osob. Pro ně je připravena např. Pénichette 1500.

Velikost lodi vždy hraje svou roli, a to zejména v ceně. U Pénichette pro dva zaplatíte za týden mimo hlavní sezónu v průměru kolem 1000 EUR. V hlavní sezóně je průměr asi 1350 EUR, nicméně pokud jedete skutečně ve vrcholu, připravte se na částku kolem 1500 EUR. U lodí pro až 7 osob si mimo hlavní sezónu připravte v průměru částku 1250 EUR, nicméně jak se budete přibližovat k sezóně, tak se nájem zvedne asi na 1400 EUR.

V hlavní sezóně vás bude nájem Penichetté pro 7 lidí stát přibližně 1700 EUR, ve vrcholu sezóny pak klidně i 1900 EUR za týden. Nejdražší variantou jsou pochopitelně lodě pro 12 osob. Tady se nájmy lodí velmi liší, záleží už mnohem více na typu lodi a její vybavenosti, tudíž uvádíme raději intervaly. V průměru se loď pro 12 osob pohybuje mimo sezónu v částce od 2500 EUR do 3200 EUR za týden. Když se blížíte k sezóně, částka se zvyšuje asi o 400 EUR. V hlavní sezóně si pak připravte na týden pronájmu od 3300 EUR do 4500 EUR.

 Poměrně vhodnou alternativou k lodím Pénichette mohou být u některých pronajímatelů lodě třídy Europa. Tato plavidla jsou většinou pro maximálně šest osob. Jejích nájem na týden je však podstatně dražší, vyjde přibližně od 400 do 1000 EUR dráže, než u obdobných lodí dříve uvedených. Je nicméně pravdou, že se jedná i do jisté míry o exkluzivnější třídu.