Sardinie, perla středomoří


Stále přemýšlíte, kam byste se vydali na dovolenou, ale nemůžete se rozhodnout? Sardinie by neměl uniknout vašemu zájmu. Může nabídnout jak krásné zátoky pro potápěče, tak příjemnou plavbu lodí, tak pěší turistiku a nepochybně i spoustu zajímavostí.

Jistě zajímavou alternativou pro výběr destinace pro námořní a pobřežní jachting či charter je Sardinie. Tato oblast, spadající oficiálně pod Itálii, je dosud Čechy poměrně neprozkoumanou oblastí, kterou ovšem mají na dosah ruky. Sardinie patří do tzv. velké středomořské námořní trasy, stejně jako do „velkého kola“ (to je název pro okružní jízdu po celém Středomoří), ale do tzv. „malého kola“ (to je zase název pro plavbu mezi největšími západními ostrovy Středomoří a částí severní Afriky). Pokud ještě nevíte, kam byste chtěli letos vyrazit, Sardinie (potažmo malé kolo) by neměla uniknout vaší pozornosti.

 
Co na Sardinii můžete nalézt? Rozhodně je tu co k vidění, potápění, plachtění a mnoho dalšího. Každý si tu přijde na své. Vybrali jsme pro vás některá místa, která byste neměli vynechat, pokud uskutečníte pouze plavbu v oblasti Sardinie. A věřte nám, že i sedm dní je někdy málo.
 

Cagliari

Svou plavbu můžete začít v Cagliari, což je hlavní město této autonomní italské oblasti a zároveň největší město na Sardinii. Odtud se můžete vydat prakticky kamkoliv po Středomoří, zejména pokud se chcete věnovat malému kolu. Byla by ovšem škoda, pokud byste se ihned vydali na moře, protože toto historické město s dávnou historií má co nabídnout. Vaší pozornost by jistě nemělo uniknout centrum města – tzv. Hrad (the Castle, Castello), jehož dějiny se začínají psát již v 13. století. Z centra města, které je umístěno na samotném vrchu, můžete však nádherně vidět na Zátoku andělů. Kromě „dvou věží“ (Sloní a Svatého Pankráce) byste neměli vynechat návštěvu zdejší raně-křesťanské baziliky San Saturnino, nebo velmi známou kryptu svatého Lucifera (nebojte se, byl to zdejší biskup). Všechno toto jistě stojí za zhlédnutí.
 

Olbia, La Caletta

Než se dostanete do Olbie, můžete se zastavit i v Tortole. Město má rovněž dlouhou historii a během druhé světové války zažilo i bombardování. V městě se vyskytuje několik kulturních slohů podle toho, kdo zrovna město ovládal (např. Římané, Barbaři, Španělé). Zastávkou, kterou byste ovšem neměli minout vůbec, je Olbia. Důvodů, proč tak neučinit, je hned několik.
První je jistě možnost navštívit asi padesát kilometrů vzdálenou vesničku La Caletta. Do La Caletty je možné i zaplout, neboť se jedná i přístavní městečko. Během 20. století, zejména od asi 70. let, se tato dříve rybářská vesnička stala velmi vyhledávanou turistickou destinací. V hlavní turistické sezóně zde najdete až 10x více turistů než obyvatel. Známá je zejména kvůli své nádherné písečné bílé pláži, končící v neméně známé vesničce Santa Lucia.
Dalším důvodem je město samo. Stejně jako mnoho měst na Sardinii, tak i toto město má svou dávnou historii. Jeho založení se přičítá zřejmě Féničanům. Ve své době bylo toto město hlavním přístavem všech námořních tras Féničanů, Kartáganů či Římanů. Za hlavní památku zde můžeme považovat baziliku San Simplicio, postavenou už v 11. století. Bazilika se nachází na místě, kde se střetlo několik kultur (kartágská, římská, křesťanská), takže můžeme s velkou pravděpodobností říci, že zde již o 400 let dříve pravděpodobně byla jiná křesťanská stavba kostelního typu.
Dozajista vás uchvátí dochovalost stavby, stejně jako její vnitřní vybavení, které svou dobu rozhodně předběhlo. Třetím důvodem je možnost pro ty, kteří chtějí vyzkoušet svou fyzičku. Z Olbie se totiž dá po silnici dostat do Tempie, od níž asi 5 kilometrů je oblast zvaná Aggius. Tato skalnatá, někdy až horská oblast je známá tím, že se zde nachází strometrové oblé monolity.
 

La Maddalena

La Maddalena je souostroví, hlavní ostrov, město a zároveň národní park. Pokud se jedná o oblast Sardinie, asi nebudeme mluvit nepravdu, když uvedeme, že se jedná asi o nejvýznamnější a nejvyhledávanější destinaci. Turisté se sem jen hrnou. Na tomto ostrovním městě můžete najít veškerou dostupnou zábavu moderního světa – je tu naprosto vše, co si na ostrovní exotické dovolené můžete přát. Lze tu využít hotely, penziony, zábavní centra, kulturní centra, rekreační centra. Pláže jsou tu naprostou samozřejmostí, asi nejznámější z nich jsou Cala Francese a Bassa Trinita. Voda zde je velmi průzračná. Komu nevyhovuje toto, může využít zdejšího národního parku a podívat se (za určitých podmínek, zejména pak způsobu chování) do místní přírody. Pro Čechy nepříjemnou záležitostí je určitě cenová hladina, jež tu není zrovna dvakrát příznivá. Každá zábava prostě něco stojí.

 

Santa Teresa Gallura

 Toto město je výchozím přístavem pro pokračování v cestě na (tentokráte) již francouzský ostrov, rodiště francouzského císaře a ve své době vladaře skoro celé kontinentální Evropy – Napoleona I. – Korsiku. Dokonce se za jasného počasí z pláží tohoto města dá dohlédnout až na samotnou Korsiku. Nejznámější pláží tu je asi severní pláž známá též jako Rena Bianca. Bohužel, během hlavní sezóny bývá opravdu přeplněná. Centrum města pak disponuje nejrůznějšími druhy obchodů a restaurací pro turisty, kterých se tu v hlavní sezóně může objevit až 15.000.
 

 Máte zkušenosti s plavbou po Sardinii? Napište nám! nela.andre@napalubu.cz