Je vám v Česku zima? Naplánujte plavbu do Karibiku


Pokud uvažujete, že byste se během zimních měsíců vydali na moře, máme pro vás tip. Tím nejlepším místem, kde si užít zimní charter, jsou Malé Antily v Karibském moři.

 

Ve východním Karibiku si ideální místo na vaši plavbu můžete dokonce vybrat. Podle pasátních větrů totiž oblast dělíme Leeward Islands, Virgin Islands a Widwards Islands. Záleží tedy na vás, kde vám to bude připadat více dobrodružnější. A co byste před vyplutím měli vědět?
 

Zrádné počasí

Plavba na Návětrných ostrovech (Leeward ISlands) se liší od plavby v těch Závětrných (Windwards) a to právě vlivem pásátních větrů. Pasát tu vane ze severovýchodu celou sezonu od října až do července a to ve dne i v noci. V noci vás osvěží proužek vlhkého vzduchu, díky kterému se dobře vyspíte i ve velkých vedrech. Občas vás v noci může překvapit, to když přinese prudký liják.
Pamatujte na to, že v letním období od července do října tady sice seženete pronájem lodi až třikrát levněji než během zimy, počasí je ale mnohem nevyzpytatelnější.  Prší zde vydatněji, zejména, když nastává období hurikánů. Pokud se pro plavbu v létě rozhodnete, platí, že čím dále na jih, tím méně problémů.
 

Voda pro posádku, nafta pro loď

Naftu můžete koupit v Rodney Bay, Admiraly Bay a v St.George na Grenadě. Pasáty jsou ale v Karibiku natolik spolehlivé, že příliš nafty potřebovat stejně nebudete.  Tedy až na manévrování v přístavištích a úzkých průjezdech mezi korálovými útesy. Vodu dostanete na stejných místech a dále pak v Unionu a Ottley Hall.
Kromě vody si samozřejmě můžete dopřát originální pití a jídlo ze zdejších restaurací. Nebojte se rozhodně vyzkoušet i ty nejzapadlejší a nejrozpadlejší. Obvykle v nich najdete poklady místní kuchyně.
 

Kde vybrat loď

Vybírat je na Martiniku rozhodně z čeho. Objevíte zde společnosti Kiriacoulis, Sunsails, Bamboo Yachting nebo Moorings. Ty patří mezi větší a serióznější. Samozřejmě se zde objevují i nabídky menší firem, ale lepší je vždycky zůstat u osvědčené značky.  Oceníte to ve chvíli, kdy se vám na lodi něco přihodí, a vy budete potřebovat odbornou pomoc.
Při přebírání lodi ale buďte vždy ostražití. Zkontrolujte všechno, co by na lodi mělo být – mapy, příručky a další nezbytnosti pro plavbu. Později už nic neseženete. Vyzkoušejte motory, vodu, nechte si ukázat, kde jsou důležité součásti motoru či kde se kontroluje olej.
Zkušení jachtaři, kteří Karbikem propluli, radí, aby si posádka zkontrolovala i výskyt typického hmyzu – karaluků. Pokud je na lodi najdete, vyžádejte si feromonové pastičky.
Na všechno se přeptejte klidně třikrát. Jakmile vyplujete, bude pozdě.