Dovolená na lodi: Co navštívit během kotvení v nejznámějších přístavech?


Rozhodli jste se letošní dovolenou strávit na palubě velké lodi ve společnosti dobrého jídla a pití, služeb na vysoké úrovni a nikdy nekončící zábavy? Chcete ale spojit příjemné s užitečným a během kotvení v evropských i vzdálenějších přístavech prozkoumat dominanty daného místa? Poradíme, jakým místům věnovat svůj čas i energii při plavbě Evropou, oceány, ale i Karibikem.

Itálie láká na „klasiku“

Pro spoustu lodí je nepsanou povinností zakotvit v Benátkách. Turisté zde mohou obdivovat vodní kanály s tradičními gondolami, nad kterými se klene více než 400 mostů, i historické skvosty, mezi které patří třeba proslulé Náměstí svatého Marka a stejnojmenná bazilika nebo divadlo Teatro La Fenice. Za zmínku stojí jistě i zdejší pláže (např. Lido di Venezia), které jsou žádaným zpestřením po pobytu u lodních bazénů.

Zakotví-li lodní kapitán na Bari – hlavním městě Apulie, rozhodně nesetrvávejte na palubě! Vydejte se prozkoumat ospalá městečka, kouzelné skalní hradby, ale především překrásné pláže, které jsou po pobřeží Bari rozeseté. Ochutnat tady můžete nejen italské speciality, ale také výborný olivový olej, kterým je město proslulé.

V Evropě se vydejte do země festivalů a tulipánů

Jakmile opustíte italské vody a budete plout Evropou stále dál, určitě neminete významné přístavní město Cannes na jihu Francie. Původem sice šlo o malou nenápadnou rybářskou vesnici, postupem času se z ní stalo významné přímořské letovisko, které si spousta turistů, ale i tuzemských a zahraničních celebrit spojuje s tradičním filmovým festivalem. Prohlédněte si luxusní promenádu, užijte si jedinečné výhledy na okolní ostrůvky a zamiřte i do městečka Le Suquet, z něhož vlastně dnešní přepychové centrum vzniklo.

Amsterdam

Jakmile se přesunete lodí dál, zajímavou zastávkou je i Amsterdam – hlavní město Nizozemska, kterému se ne nadarmo říká „Země tulipánů“. Toto okouzlující místo je plné historických památek, ale i známých cofeeshopů. Alespoň na pár hodin si tady půjčte kolo a prozkoumejte pobřežní cyklostezky, které nabízí jedinečné výhledy.

Oceány lákají na bílé pláže, ale i rušná města

Pokud kotvíte na Bali, pak asi nebudete dvakrát přemýšlet, kam zamířit jako první. Vaše kroky povedou na některou z exotických pláží, které patří k těm nejkrásnějším na celém světě. Vychutnejte si míchané koktejly i jedinečné výhledy po okolí a tu pravou exotickou atmosféru, která ve vás zanechá hluboký dojem.

Bali

Spousta zaoceánských lodí však zakotví i v pulzujícím ocelovém srdci – New Yorku. Tady sice na exotické pláže nenarazíte, na druhou stranu se můžete pokochat pohledem na obří mrakodrapy (např. Empire State Building), Sochu Svobody, užít si noční život na Times Square nebo zjistit, jak to chodí v tradiční Chinatown v samotném srdci města.

Karibik je (nejen) pro piráty

Na závěr jsme si nechali opravdovou perličku, kterou je exotický Karibik. Jestliže vaše loď kotví v některém z mexických přístavů, pak si nenechte ujít návštěvu městečka Puerto Vallarta, které nabízí krásné pláže, historické centrum i stylové restaurace. Máte-li dostatek času, můžete navštívit i tradiční mayské památky anebo mořskou lávovou jeskyni La Bufadora s jedinečnými gejzíry.

Mexiko

A v případě, že se vylodíte na Bahamách, kromě nekonečných bílých pláží navštivte i místní bary, kde vám připraví luxusní míchané koktejly. Za zmínku stojí i bahamské národní parky s pestrou faunou a flórou. Na své si zde přijdou ale také milovníci vodních sportů a potápění.

Autor: Plavby.Esotravel.cz