Greenpeace mají novou loď, ekologickou plachetnici


V pátek 14.10.2011 v odpoledních hodinách byla při slavnostním ceremoniálu pokřtěna a oficiálně spuštěna na vodu nová vlajková loď organizace Greenpeace – Rainbow Warrior III. Mnoho úspěšných let mu do vínku popřál nejen ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo, ale i mnoho dalších osobností.

První Rainbow Warrior – česky Duhový bojovník – byl v roce 1985 potopen po dvojitém bombovém útoku francouzské tajné služby. Jeho stejnojmenný nástupce čtyři roky nato převzal štafetu a v boji za lepší životní prostředí sloužil více jak 22 let.

Avšak i bojovníci stárnou a ten Duhový dosáhl na loď úctyhodné padesátky. Proto byl letos vyřazen z flotily Greenpeace a nyní bude sloužit organizaci Friendship jako nemocniční loď v pobřežním pásu Bangladéše v Bengálském zálivu při poskytování zdravotní péče.

Pro Greenpeace je přítomnost na moři naprosto zásadní. Proto více než rok probíhala po celém světě sbírka, která nám pomohla postavit loď novou, tentokrát přímo na míru. Nový Rainbow Warrior III bude dost rychlý, aby bez problému dostihl i velké nelegálně rybařící lodě.

Na palubě má i přistávací plochu pro helikoptéru, která umožní například sledování plavidel převážejících nelegálně vytěžené dřevo z pralesů. Protože rychlá komunikace je hlavním předpokladem účinné kampaně, bude loď vybavena špičkovým mediálním centrem, které dokáže přes satelit přinášet svědectví o své činnosti z jakéhokoli místa na světě.