Jachting na českých přehradách


Přemýšlíte kam v ČR vyrazit na dovolenou na lodi nebo kde si můžete půjčit jachtu? Snad Vám pomůže náš článek, který přináší přehled 5 největších přehrad v ČR, na kterých je možné jachting provozovat.

1. Vodní nádrž Lipno

Rozloha: 4909,76 ha
Délka: 45 km, Max šířka: 5,8 km, Max hloubka: 25 m

Největší přehrada v ČR o rozloze více než 4 909 hektarů nabízí skvělé příležitosti pro jachting, rekreaci i další vodní sporty. Díky členitosti Lipna a rozmístění celkem pěti přístavů (v Lipně nad Vltavou, Frymburku, Hrdoňově, Kovářově a Černé v Pošumaví) je možné plout od jednoho přístavu k druhému či kotvit v zátokách.

Přístav Marina Lipno poskytuje na české poměry mimořádně kvalitní zázemí. Budova kapitanátu disponuje Wifi připojením k internetu, 24 hod přístupem do sprch a na WC, půjčovnou sportovních potřeb, občerstvením a odpočinkovou terasou. Přístav je dále vybaven osvětlením a navigací pro noční vplutí, kamerovým systémem, elektro přípojkami. Na uzamykatelných molech je celkem 100 stání s možností předního nebo zadního kotvení pro lodi o délce do 10 metrů, šířce 2,5 m a ponorem do 2,4 m.

Pobyt na lodi si můžete na Lipně zpestřit řadou aktivit. Vydat se lanovou dráhou na vrchol Kramolína, zkusit si jízdu na bobové dráze, projít po stezce v korunách stromů nebo navštívit vodní ráj.

Lipno

Půjčovny lodí na Lipně

Noe ´s sailing - Lipno nad Vltavou
Služby: Pronájem plachetnic, kurzy jachtingu, kapitánské kurzy a průkazy VMP a MPZ nebo zážitkový jachting. Půjčit si můžete 8 typů plachetnic od sportovně turistické otevřené plachetnice až po prostorné plnomořské kajutové jachty.
http://www.noesailing.com

Lipnoservis - Lipno na Vltavou
Služby: Půjčování elektročlunů a malých kýlových i sportovně turistických plachetnic.
http://www.lipnoservis.cz/

2. Přehrada Orlík

Rozloha: 1668 ha
Délka: 60 km, Max šířka: 2,5 km, Max hloubka: 74 m

Podobně jako u Lipna je výhodou Orlíku členitost pobřeží a množství přístavů, ve kterých můžete zakotvit. Se svou délkou přes 60 km je Orlík zároveň přehradou, na které si užijete nejdelší plavbu v Čechách. Kromě vodních sportů, koupání a jachtingu můžete také podniknout výlety na zámek Orlík a hrad Zvíkov nebo se vydat na exkurzi do elektrárny a hráze Orlík. Na Orlíku najdete až 12 kotvišť, oblíbená pro kotvení je například Radava, která se nachází v nejširším místě nádrže. Kotvení po celou sezonu je zde možné například v Jacht Clubu Radava, kde je nepřetržitá obsluha/ostraha mola, zázemí s šatnami a sociálním zařízením a WIFI připojení k internetu (http://www.ycr.cz/).

Orlík

Půjčovny lodí na Orlíku

Marina Orlík - Chrást
Služby: pronájem obytných motorových lodí a plachetnic (i bez VMP), spouštění lodí, zázemí přístavu (WC, sprchy, Wifi), molo s rozvody pitné vody a elektřiny, parkování pro majitele kotvících lodí.
http://www.marinaorlik.estranky.cz/

Yacht Club Barrandov - Kožlí u Orlíka
Služby: pronájem "charter" kajutových plachetnic tří různých velikostí (obnovovaná flotila s průměrným věkem lodí 3 roky).
http://www.yachtclubbarrandov.cz/

3. Nové Mlýny III

Rozloha: 2545,54 ha
Délka: 7,6 km, Max šířka: 3,7 km, Max hloubka: 7,8 m

Vodní nádrž Nové Mlýny III je největší ze tří Novomlýnských kaskádových nádrží a zároveň je nejvíce využívaná k jachtingu. Při obci Pavlov sídlí místní Yacht Club Dyje. Silnou stránkou nádrže je především krásný výhled na Pavlov i Pálavské kopce. Ideální podmínky pro jachting jsou zde zejména při severozápadním větru.

Půjčovny lodí na Nových Mlýnech

Yacht Club Dyje - Pavlov
Služby: půjčovna katamaránů a šlapadel, kotvení lodí na plovoucím molu, spouštění a vytažení plavidel.
http://www.ycdyje.cz

4. Nechranice

Rozloha: 1307,77 ha
Délka: 6 km, Max šířka: 3,2 km, Max hloubka: 46 m

Vodní dílo Nechranice s nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem. Díky příznivým povětrnostním podmínkám je nádrž vyhledávaná pro jachting, windsurfing a kiteboarding. Jsou zde zakázána plavidla se spalovacími motory a výrazně omezený provoz motorových člunů.

Půjčovny lodí na Nechranicích

Yacht Club Nechranice - Vikletice
Služby: spouštění lodí, kotvení u mola, zázemí se sociálním zařízením a umývárnami
http://www.yct.ic.cz/default.html

5. Slapská přehrada

Rozloha: 1241,15 ha
Délka: 43 km, Max šířka: 1 km, Max hloubka: 58 m

Pátou největší rekreační nádrží v České republice jsou Slapy. Umožňují plavbu dlouhou až 43 km. Přehrada je vyhledávaným rekreačním střediskem s bohatou nabídkou vodních sportů, jako jsou jachting, windsurfing, vodní lyžování, aquaskipper, itbikes nebo projížďky lodičkách či šlapadlech. Předností Slapské nádrže pro jachting je dostatečná hloubka bez nebezpečných mělčin a množství zátok pro volné kotvení i koupání.

Slapy

Půjčovny lodí na Slapech

Slapy Marine
Služby: kotvení lodí, pronájem motorových člunů bez VMP, půjčovna šlapadel a kánojí, dlouhodobé kotvení.
http://www.slapy-marine.cz/

Na palubu s.r.o.
Služby: Půjčování motorových obytných lodí, kapitánské kurzy a zkoušky.
http://www.napalubu.eu/