Chcete přežít ztroskotání?


Kdo se plaví po moři, měl by mít na paměti, že se velmi rychle může ocitnout ve vodě. Voda s jachtařením souvisí a žádný člen posádky se jí nevyhne. Co ale dělat, když skutečně ztroskotáte a nemáte záchranný člun?

Základem je, seznámit se s hlavní výbavou ve vaší lodi. Musíte vědět, kde máte záchrannou vestu, jaké jsou na palubě záchranné pomůcky a jak se s nimi pracuje. Ještě před vyplutím si nastavte vestu na svou velikost a párkrát si ji zkuste obléct. V praxi nejlépe natrénujete její použití.

 

Když musíte z lodi

Pokud padne rozkaz kapitána, že musíte loď opustit, nediskutujte o důvodech a respektujte kapitánovo rozhodnutí. Musíte-li skočit z lodi přímo do vody, oblečte se do teplých věcí, vezměte si čepici, rukavice i teplé ponožky. Jakkoliv se vám to může zdát paradoxní, všechny vrstvy oblečení, které si vezmete do vody, se vám ještě budou hodit. Navíc i mokré oblečení dokáže ve vodě částečně izolovat tělo od chladu. Vzduch, který se v oblečení zachytává, vám dokonce může pomoct s plaváním. Ve vodě proto rozhodně nic nesvlékejte.
Jestliže máte před úprkem z paluby ještě chvilku času, vezměte si baterku a čokoládu. Nesnažte se zachránit nepodstatné věci, jakými jsou v takové chvíli doklady, peníze nebo klíče. Mnohem důležitější je pro vás a vaše přežití nůž, lékárnička, potraviny a voda. Jenom tyto věci vám mohou zachránit život.
 

Muž přes palubu

Ideální je, když si před skokem do vody, vhodíte do moře větší předmět, o který se pak budete moci opírat. Stačí kus trámu, lavička, plovák. Cokoliv, co má dobrou stabilitu a nepotopí se. Nemáte-li vestu, šetřete síly. Plavte pomalu, odpočívejte hodně na zádech a dýchejte. Spotřebujete tak méně energie.
 

Jaký zvolit plavecký styl?

Pro každou situaci se hodí jiný plavecký styl. Ve velkých vlnách se vám nejlépe poplavou klasická prsa. Na čubičku je styl vhodný, pokud máte více vrstev oblečení. Ideální však je styly střídat. Záleží také na tom, kolik stupňů voda má.

Rizika ve vodě

Samozřejmě vám v chladné vodě hrozí podchlazení. Kritická doba pro pobyt ve velmi chladné vodě odpovídá teplotě. Když se vám nepodaří dostat tělo na kus dřeva nebo jiný záchranný prostředek, šetřete co nejvíce energií. V takové chvíli vám pomůže každá vrstva vašeho oblečení. Odborníci doporučují přitáhnout nohy co nejvíce k tělu a zabalit se.
V chladné vodě se vám bude hodit i čepice. Jak známo, nejvíce tělesného tepla totiž uniká hlavou. Jestliže čepici nemáte, ale motá se kolem vás ve vodě více trosečníku, spojte síly dohromady.  Vytvořte kruh a držte se co nejtěsněji u sebe a teplo si mezi sebou držte.  Pak je třeba čekat na záchranu.