Jak přežít na záchranném plavidle


Přestože dodržujete veškeré zásady bezpečnosti, i vám, se může stát, že na své jachtě ztroskotáte. Víte, jak se pak máte chovat na záchranném plavidle, abyste přežili?

Když se s vámi loď potopí, mohou nastat dvě situace – buď se ocitnete ve vodě bez jakýchkoliv prostředků, nebo máte štěstí a zůstanete mimo loď se záchranným plavidlem. Jak se chovat v prvním případě, jsme vám poradili již minule.

Pokud jste na záchranném plavidle v chladné oblasti, první věcí, kterou nezapomeňte je osušení. Vyždímejte mokré oblečení, a když je vás více, střídejte ty nejsušší svršky mezi sebou. Další kusy oděvu pak pokládejte na plavidlo, abyste se odizolovali do vody. Nezapomínejte na pohyb, který vám pomůže rozproudit ztuhlou krev – třete se o sebe, procvičujte prsty i končetiny. Vložte své ruce do podpaždí a pak zdvihněte nohy mírně do výšky. Po dvou minutách opakujte vždy čtyřikrát po sobě.
V tom lepším případě jste potápějící loď opustili na záchranném člunu. Než však člun vhodíte do vody, přesvědčte se, že máte i potřebnou pumpu. Nikdy totiž nevíte, kdy bude třeba člun přifoukat. Hodit se vám samozřejmě budou i pádla a vesla. Stav člunu průběžně kontrolujte a opravujte jeho případná poškození.  Pokud vás provází velmi teplé počasí, vypusťte trochu vzduchu. Naopak v noci člun zase přifoukněte (poznáte to tak, že se plavidlo začne krabatit).


Co je důležité, dávejte pozor, jaké věci v člunu máte a jak moc jej mohou poškodit. Ostré předměty zabalte, těžké příliš neopírejte o bok plavidla. Okolo člunu nikdy nepohazujte odpadky nebo zbytky jídla. Výkaly pravidelně uklízejte. Pokuste se jakémkoliv záchranném plavidle využít síly větru a je-li to možné zkonstruujte provizorní plachtu.

Jak dlouho zůstat na místě?

Obvykle se doporučuje zůstat na místě ztroskotání 72 hodin. Jestliže se vám ale nepodařilo vyslat při ztroskotání SOS signál a nepotopili jste se v místě typických lodních cest, pak neotálejte a vydejte se na cestu. Než se však na cestu vydáte, je třeba mezi posádkou zvolit kapitána (demokracie se v boji o přežití nedoporučuje). Pokud jste zůstali sami, vytyčte si úkoly, které denně musíte splnit, buďte k sobě tvrdí, veďte si lodní deník a zaměstnávejte hlavu. Nesmíte jí dát příležitost k sebelítosti.

Hlavní cíl: země

Vaším jediným cílem je, dostat se na pevninu. Sledujte proto neustále známky toho, že se k ní blížíte. Pomoct vám mohou samozřejmě mraky, které se drží nad pevninou často při sobě. Je-li na modrém nebi nad obzorem souvislý pás nebo jednotlivé mraky s vodorovnou základnou, prozářené bílé barvy dá se předpokládat, že vznikly nad pevninou. Stejně vám může poradit i přítomnost ptáků, kteří obvykle dopoledne vylétají směrem na moře a odpoledne se vracejí k pevnině.  V moři pak hledejte kousky rostlin nebo odplavené dřevo. Pokud je voda tmavozelená, jste daleko do břehů. Směrem k pevnině ale světlá.