Může vám záchranná vesta zachránit život?


Pomáhají při plavání v jakýchkoliv vodách, umí zahřát prokřehlé tělo a chrání před nárazy. Záchranné vesty bývají nezbytnou součástí vybavení každé lodě. Mohou vám ale skutečně zachránit život?

Kterou si vybrat?

Vybrat si můžete ze dvou základních typů vest. První z nich jsou již předem nafouknuté či vyrobené z pevného materiálu. Pohyb v nich rozhodně není jednoduchý a mnohdy vám jej dokonce mohou tak zkomplikovat, že i zhorší váš přesun do bezpečí v případě krizové situace.

 Vest na trhu je mnoho. Poraďte se vždy s odborníkem

Dnes se ale jachtaři mohou vybavit úplně jiným typem vest. V USA se jim říká Personal Floatation Devices – PFD. Tyto vesty se během plavby nosí nenafouknuté, díky své konstrukci jsou velmi pohodlné a často jsou přímo na nich úchyty na harnesy. Pracují na principu osobního nafouknutí v případě nouze.

 

 Jinak řečeno, jejich součástí je plynová bombička, která je dokáže v několika sekundách nafouknout. Určité typy těchto vest se dokážou nafouknout úplně automaticky, pokud se s vestou ocitnete ve vodě déle než pět vteřin. Nemusíte se bát, že by se vesta nafoukla pokaždé, když vás někdo z posádky pošplíchá vodou. Aby se skutečně nafoukla, musí se rozmočit speciální hmota u plynové bombičky.

 

Kdy si vestu obléknout

Tak jako ve většině záchranných opatření, i o nošení záchranné vesty rozhoduje kapitán. Ten má totiž většinou nejvíce zkušeností a největší zodpovědnost. Na jeho rozhodnutí má pak vliv mnoho faktorů. Obvykle záleží na zkušenostech všech členů posádky, na vývoji počasí nebo poškození lodi. Mnozí kapitáni vyžadují po všech členech posádky, aby nosili vestu nepřetržitě, jiní za špatného počasí nebo vždy, kdy se použijí harnesy. V zásadě platí to, že by vestu neměli sundávat především neplavci a malé děti.

 Vestu si nasaďte vždy, když se budete cítit v ohrožení

V některých zemích dokonce platí pro použití záchranných vest závaz¬né předpisy. Britská královská jachtařská organizace (RYA) je jednou z těch, která k zacházení se záchrannými vestami vydává doporoučení. Podle uznávané organizace by na záchrannou vestu neměli zapomínat:

  • neplavci v situacích, kdy hrozí pád do vody
  • posádka, pokud to vyžaduje velitel
  • posádka pokud je poškozena loď
  • jednotlivci, kteří cítí, že vestu potřebují
  • jednotlivci, kteří si nejsou jisti, že ji nepotřebují

 

 Mnohdy vám vesta může pohyb na lodi velmi zkomplikovat

 

RYA tvrdí, že při dodržování těchto zásad, by se nikomu z posádky nemělo nic stát. Jinak řečeno, na moři by nikdo neměl podceňovat situaci a za každých okolností by se měl jistit.

 

Bezpečnostní popruhy -harnesy

Harnesy jsou prakticky vždy součástí záchranné vesty. Slouží k bezpečnému pohybu na lodi. Většina námořních jachet pro plavbu na otevřeném moři je vybavena podélnými lany, na která se harnesy snadno připnou. Jako úvaz je nejlepší popruh z materiálu, který se nezacuchá, s karabinou na přichycení.

 

Odborníci doporučují vždy karabiny s pojistkou. Studie totiž prokázaly, že klasické se karabiny mohou samovolně rozepnout, což se v mnoha případech skutečně stalo.

 

Pro použití harnesů platí stejně jako u záchranné vesty, že se mají na jachtě použít vždy, když se jejich uživatel s nimi cítí bezpečněji nebo když to vyžadují pravidla platná na plavidle. Typickým pravidlem je povinnost připnout se před opuštěním kokpitu v počasí, kdy je hlavní plachta zrefovaná a vždy za tmy. Jednočlenné hlídce v kokpitu v noci se také doporučuje se v některých situacích připoutat. Při špatném počasí by se měl připoutat každý, kdo vychází po schůdcích, ještě před vstupem na palubu.