Jak prodat loď, díl 2. (příprava lodi a kupující)


Ať již potřebujete prodat svou loď z jakéhokoliv důvodu, cíl je vždy stejný – maximalizovat zisk. V našem článku vám prozradíme, čemu se vyplatí věnovat pozornost, a kdy a kde se vám investovaný čas dvojnásobně vrátí.

První díl sérialu "Jak prodat loď" najdete pod tímto odkazem.

Ještě předtím, než se na loď přijede podívat první zájemce, je důležité ji dokonale připravit. Leštidlo, pár oprav a trochu potu vám totiž může vydělat nějaké ty peníze navíc. 

Loď musí před návštěvou kupujícího vypadat téměř jako nová

Příprava lodi: pečlivost neuškodí

Čemu věnovat pozornost? Pečlivě vydrhněte palubu, ujistěte se, že je v pořádku – případně můžete odstranit drobná poškození či oděrky. Pokud se někde objevila rez, není na škodu ji odrbat kartáčem a dané místo opravit dle potřeb. Pokud je vaše loď natřená i vespod, dodá jí nový nátěr lepší vzhled. Rovněž není na škodu použít barvu ve spreji na části mimo palubu, kormidlo, záď a kýl na místech, kde se barva již opotřebila. Nakonec na palubu můžete nanést vosk a leštidlo. Pokud je loď vybavena plachtami, je dobré se postarat i o ně, lanoví a stěžně. Roztřepená lana buď nahradit, nebo omotat vhodným způsobem.

Podpalubí z pravidla zanechává ještě výraznější dojem než vnější vzhled lodi – berte to při přípravě v potaz. Vyprázdněte úložné skříňky, díky čemuž bude loď vypadat větší a vy se také dostanete na dlouho nevyčištěná místa. Vyperte zašedlé záclony a, pokud to jde, vyjměte a vyčistěte koberce. V zatuchlých kajutách na skrytá místa vhodně umístěte osvěžovače vzduchu, na zašlé povrchy se nebojte požít leštidlo. Nakonec neváhejte odstranit veškeré věci, které na lodi nebyly originální.

Aby vše bylo tak, jak má, vyčistěte motor, odmastěte jej, zkontrolujte hladinu kapalin a zkuste jeho chod. Nabijte, či vyměňte baterie. Mějte na paměti, že škytající motor a slabé osvětlení nevyvolá dobré pocity v kupujícím.

Připravte se na kupujícího

Alespoň hodinu před příchodem zájemce nastartujte motor a ujistěte se o jeho chodu. Ještě jednou můžete přeleštit povrchy, které mohli vlivem deště ztratit na kráse z předešlé údržby. Připravte se i na to, že se kupující bude chtít svézt. Vše nepotřebné, s výjimkou bezpečnostního vybavení, nechte na pobřeží. Zásoby paliva a vody nemusí být zcela plné, loď bude lehčí a snáze ovladatelná k dosažení toho nejlepšího výkonu. To vše předvádějte pouze kupujícímu, mít na palubě všechny jeho kamarády a příbuzné také udělá loď těžší a méně prostornou. Mějte všechny dokumenty, registrační doklady, prodlouženou záruku a servisní doklady při ruce. Nejenže to vypadá přesvědčivě, ale také to působí organizovaným a profesionálním dojmem.

Připravte se také na výslech od zájemce. Otázky typu „Proč ji prodáváte?“ jsou samozřejmostí a nebojte se upřímnosti: že loď prodáváte pro peníze, je v této oblasti zpravidla velmi logickým důvodem. Další alternativní odpověď? Chystáte změnu svého životního stylu. Řekněte, že vás lákají dlouhé plavby, které nelze dělat na otevřené lodi, nebo že s vámi již tolik nejezdí děti a nepotřebujete vodní skútr, nebo že již nerybaříte na volném moři, takže vám stačí menší loď.

Připravte si veškerou dokumentaci a podklady. Kupující dokáže svými dotazy často překvapit - proto je lepší být připraven

Prodej = ošemetná záležitost

Samotný proces prodeje je poměrně ošemetnou záležitostí. Praktické rady v této oblasti se již míjejí účinkem – každý prodej může být specifický. Přesto preferujte platbu bankovním převodem, případně v hotovosti, jiný způsob platby záleží na věrohodnosti kupujícího a důvěřivosti vás jako prodávajícího – můžete také požadovat bankovní doklad o provedení transakce. Vždy vystavte stvrzenku o koupi, kde musí být uvedena cena, jména a adresy nakupujícího i prodávajícího, popřípadě další údaje obou stran, velikost a typ lodi, registrační čísla, případně jiné informace o lodi a seznam dodaného příslušenství. Nezapomeňte také, že musíte vyjednat zrušení pojištění a veškerých dokumentů spojených s lodí a vaším jménem.