Krátké náhlednutí do historie jachtingu


Obliba jachet rok od roku stoupá. Kde však vznikly? Kdy si jachting začal budovat svou popularitu mezi běžnými lidmi, stejně jako na poli sportu? Na to vše odpoví naše krátké nahlédnutí do historie jachtingu.

Plachetnice se využívaly již od nepaměti. Touha člověka proplout řeky, moře a oceány vedla k vytvoření lodi. První písemné zmínky o lodích byly nalezeny v Egyptě na hliněných deskách, které byly vyrobeny před více než  6000 lety. Mnoho historiků se domnívá, že starověcí Řekové začali prozkoumávat Egejské moře před více než 10 000 lety. Z historie jachtingu víme, že faraoni milovali plavením se po Nilu na lodích z papyru. Bylo zvykem pohřbívat mumifikované ostatky faraona spolu s lodí, aby se mohl snadněji dostat na druhý svět. Indický maharádža také miloval výletní plavby po vodách řeky Kerala. A Féničané byli zase považováni za velmi zručných stavitelů lodí.

Slovo "jachta" je překladem z nizozemštiny jako „loď lovící“ (jaghtschip). V šestnáctém století byli obchodníci a mořeplavci atakováni piráty. Na ochranu před mořskými zloději byly vytvořeny jachty. Byly to rychlé a manévrovateľné lodě určené k chytání pirátů. Nizozemci představili jachtu anglickému králi Charles II. Od té doby začaly být jachty využívány lidmi z královského dvora k plachtění po řece Temži.

Z historie také víme, že jachting se jako sport stal široce populárním v Británii v pozdně viktoriánském období (1837-1901). Královna Viktorie a její rodina měla flotilu parních jachet v její rezidenci na "Isle of Wight". Město Cowes na ostrově je stále považováno za rodnou zem jachtingu a každé léto se tam koná známý festival Cowes Week (známé také jako Skandia Cowes Week od roku 1994). Jde o nejdéle trvající pravidelná regata na světě.

Za původní jachtu byla považována lehká i rychlá plachtící se loď. Definice se však postupně změnila; dnes je za jachtu považováno téměř jakékoliv plavidlo, odlišné od lodi, poháněné plachtou, motorem nebo oběma a používané pro plavby s cílem zábavy, rekreace i sporu.

Rozmach jachtingu je typický pro období po druhé světové válce. Jachty se až do padesátých let minulého století stavěly především z dřevěných desek a poté se začaly využívat nové materiály, laminát, ocel, hliník a dokonce železocement. To umožnilo snížit náklady na jejich stavbu.

Každý z nás v dětství sní o plavbách a dobrodružstvích, které se nacházejí v knihách o pirátech. Dnes při řeči o plavbě na jachtě se běžnému člověku evokuje výlet plný dobrodružství na sněhově-bílé krásce s plachtami napnutými do větru. Jiní lidé se v tomto názoru liší; jachta znamená mořskou nemoc, omezený prostor, únavu z plachtění.