Luxusní jachta Saddáma Husajna hledá nového majitele


Luxusní jachta, která patřila v minulosti iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi, je momentálně na prodej. Loď, která se z francouzského přístavu v Nice přesunula do Řecka, patří k nejšpičkovějším plavidlům na světě.

Přepychová jachta nese jméno Ocean Breeze (Vánek oceánu) a měří přes 82 metrů. Saddám Husajn během jejího užívání na palubě mohl navštěvovat malé divadlo, používat plochu na přistávání vrtulníku a pro případy nouze i únikové východy. Veškeré detaily jachty jsou maximálně přepychové – i kohoutky v koupelně jsou vyrobeny ze zlata.  

Luxusní materiály jsou patrné i v ložnici.

Irácká vláda chce nového majitele najít co nejdříve. Za jachtu ale požaduje 30 milionů dolarů, což je v přepočtu více než půl miliardy korun. O prodej lodi ale údajně není zatím příliš velký zájem.
„Vzhledem k současné ekonomické krizi se zájemci zrovna nepřetrhnou. Okolo koupě je teď hrobové ticho,“ uvedl podle britského tisku Sunday Times jeden nejmenovaný pracovník právnické firmy.
Mořský vánek byl už v minulosti předmětem častých sporů s Jordánskem, které tvrdilo, že mu jachta patří. Loď však v roce 2008 odevzdali do rukou irácké vlády a spor pak definitivně ukončil i francouzský soud.
Saddám Husajn byl pověstný svým hýřivým způsobem života. Přesto Mořský vánek, který poprvé spatřil světlo světa v roce 1981, nepatří mezi největší a nejmodernější jachty současnosti. Miliardář Roman Abramović vlastní 115 metrů dlouhou jachtu za 300 milionů Eur, která má hned dva heliporty.