Nová Shama 116 Super Sport je smyslně originální a nadčasová


Nová loď ze stáje egyptské Shama Yachts představuje 35 metrů originality, moderního designu a dokonalých detailů. Již první pohled vyvolá pocit očekávání a touhy po netradičním zážitku.

Nová 116 Super Sport, kompletně naprojektovaná na domácí půdě v loděnicích Shama Yachs, je výjimečná pro své inovativní a odvážné linie, na kterých je založen celý designový návrh. Shama 116 Super Sport je moderní, do detailu promyšlenou jachtou, na kterou měl interní tým projektantů firmy Shama k dispozici nejnovější projektovou technologii. Díky sofistikovanému softvéru CAD si mohl tým Shama predikovat dokonce i ty nejmenší detaily s extrémní přesností, což pomohlo i dialogu mezi projektantem a technickým oddělením.

 

Přes svoji veliskost je na první pohled jasné, proč má 116 ve svém přívlastku Sport.
Přes svou délku je jisté, proč má 116 ve svém přívlastku "Sport". (zdroj: www.shamayachts.com)

Lodě, jež nelze opominout 

Díky uvedeným technologiím se loděnice v tandemu s budoucím vlastníkem mohli dohodnout na dispozici interiéru, a zabezpečili tak vytvoření jachty, která by dokonale splňovala jeho požadavky. Pohodlí a plavbyschopnost jsou dvěma základními prvky nejvyššího zájmu při každém projektu firmy Shama, což je důvod, proč loděnice vyvinula velmi přísné metody na kontrolu projektování a výstavby, jimž podléhá každá jachta, než je spuštěna na vodu. Zkušenost managementu spolu s významnými podnikovými strukturami firmy Shama jsou srdcem velmi starostlivého výrobního procesu, výsledkem kterého jsou plavidla vyjímající se v neustále rostoucí nabídce velikých jachet.

V rostoucí konkunkernci je předností jachet Shama jejich smysl pro dokonalost v každém detailu

Loděnice se zaměřuje na laminátové jachty s délkou 30 metrů a více. V současné nabídce jsou tři různé modely, které mají společný stavební materiál a velikost a samozřejmě kvalitu vlastní každému dílu od Shamy. Se svými 10 tisíci metry čtverečními výrobních prostor je dnes Shama v Egyptě největší soukromou loděnicí specializující se na výstavbu jachet. Ze všech lodí nabízených touto loděnicí jsme vybrali „116 Super Sport“. Jak jsme již zmínili, jde o velmi moderní jachtu, navrženou jako projekt se dvěma palubami v souladu se současnými trendy s cílem nabídnout superjachtu vyvinutou na „Otevřeném konceptu“.

Cílem projektantů je v tomto případe vymyslet něco originálního a nadčasového. Zdá se, že Shama se „116 Super Sport“ dosáhla daného cíle. Jak již bylo uvedeno, interiéry jsou vytvořeny tak, aby se přizpůsobily každému jednotlivému majiteli. Na modelu, který jsme viděli, byly zřejmé minimalistické volby, ale nikdy ne přehnané, takže každý interiér je světlý a útulný. Mohou za to rozsáhlá okna v horní konstrukci (nadstavbě) a po stranách lodě.

Prostor a pohodlí je prioritou

Jednou z neobvyklých věcí, kterou jsme si všimli v dispozičním řešení „116-ky“ – zóna s jídelnou na dolní palubě – ponechává celou hlavní palubu jako salón, ve kterém jsou dvě velké pohovky stejného pravidelného tvaru v centrální pozici, jedna otočená směrem k rozsáhlé prosklené ploše zadní části lodě a druhá k velké plazmové obrazovce. Ta zároveň přispívá k pomyslnému oddělení od mostíku. Líbí se nám také volba nechat mostík otevřený směrem ke kormidelně s tím, že obrazovka zakrývající nábytek rozděluje tyto dva prostory. Celek je navržen jako velmi rozlehlý prostor s převážně bílým bytovým zařízením, které ještě podporuje dojem velikosti a prosvětlení.

 

Pohodlí při ovládání lodě zajišťují tři polstrovaná sedadla
Pohodlí při ovládání lodě zajišťují tři polstrovaná sedadla (zdroj: www.shamayachts.com)

 

Mostík je rovněž zařízen ve stejném stylu: tři ergonomická a elektronicky plně přizpůsobitelná sedadla jsou bílá, stejně tak obkladové panely a nábytek. Prosklená nadstavba na korme se skládá ze čtyř panelů, ze kterých dva lze centrálně zatáhnout, čímž lze vytvořit oddělený prostor s kokpitem, kde jsou podélně rozložené dva pohovkové sety, v části kryté z vrchu rozšířením nadstavby a prostornou sluneční palubou na kormě.

 

 

Dalším efektivním rozhodnutím loděnice při budovaní této jachty je velkorysé schodiště umístěné na kormě, které spojuje plošinu na koupání s kokpitem. Velká a bezpečná, to je dalším prvkem osobitosti tohoto modelu. Co se týče dolní paluby, jídelna je v přední části na levém boku, kuchyň je umístěná na pravém boku a od okolních prostor je oddělená schodištěm ze striktně bílé konstrukce se skleněnými schody.

 

Ložnice jak královské apartmá

Majitelův prosvětlený apartmán je uprostřed lodě a zahrnuje centrálně umístěné dvojlůžko, velkou koupelnu s odděleným WC, místností se sprchovou kabinou a umyvadlem. Tento prostor se nese v duchu kontrastu bílé a černé, stejně jako ostatní kajuty, obzvlášť s ohledem na koupelnové doplňky. Od jídelny vede centrální chodba dopředu ke dvěma protilehlým kajutám, obě s dvojlůžkem, vlastní koupelnou a šatníkem. Ta samá chodba, opět směrem vpřed, umožňuje přístup k velkému prostoru se třemi lůžky a dvěma koupelnami.

 

Dostatek prostoru je věnováno také všem koupelnám.
Dostatek prostoru je věnováno také všem koupelnám. (zdroj: www.shamayachts.com)

 

Ubytování posádky je v prostorech zadní části majitelova apartmánu, s nezávislým přístupem, kuchyňka, jídelna a dvě kajuty, každá s koupelnou. Z této zóny je přímý přístup k velké technické místnosti v prostorech trupu kormy. Vraťme se však k hlavní/horní palubě, kde si všimneme, že se velký důraz kladl na život v otevřeném prostoru na vzduchu, i pro milovníky slunka – množství podušek vpředu i vzadu – a i pro ty, co upřednostňují relax ve stínu. Všechno to bylo vytvořené s velkým citem pro detaily, které vyúsťují do celkové estetické koherence a přispívají k charakteru a eleganci této Shama jachty.

 

 

Vezmeme-li do úvahy velikost a provedení, jsou pozoruhodné. I přes jejích 100 t výtlaku má „116 Super Sport“ maximální rychlost 36 uzlů a stálou cestovní rychlost 32. Samozřejmě, že pro tento výkon potřebujete hodně energie a správné systémy pohonu. Takže ve strojovně se nachází tři 1.830 HP Caterpillary nebo tři 2.000 HP MTU-čka spojené s převodem Twin Disc Water Jets TDJ 220 (Twin Disc vodné dýzy = prúdový pohon).