Dufour 34 – moderní plachetnice pro závody i pohodu (1. díl)


Nová inkarnace populární 34stopové lodě Dufour vypadá ještě sportovněji, ale je také komfortnější. Pokud hledáte středně velkou, rychle plující jachtu, měli byste mít 34ku na svém seznamu.

Nový styl Dufouru 34 předvedený v roce 2003 je modelem, který je více zaměřen na výkon jachty. To předurčilo jeho popularitu mezi klubovými závodními jachtami, ale také jeho využití k rychlému cestování. Nyní, po šesti letech, je tu nová Dufour 34 se stejným trupem, ale se sportovní novou palubou, traverzou, kormidelním kolem a interiérem.

Horní paluby jsou nízké, ale jemně se zvedají k blízké zadní části. Velkorysá délka umožňuje rychlou změnu rychlosti, úzký předek zachovává lehký chod, zatímco ploché části trupu pod vodou směrem k zadní části redukují odpor.

Přestože se na vodě prezentuje nízkým profilem, Dufour 34 nabízí velkorysou koupelnu.

Není tak masivní jako jsou některé jiné a tlačí mírně dozadu. Její hluboký železný ploutvový kýl spolu s výborným nasměrováním a hlubokým kormidlem jí umožňují manévrovat s lehkostí a dávají jí dobrou směrovou stabilitu.

Přestože se na vodě prezentuje nízkým profilem, Dufour 34E nabízí velkorysou koupelnu. Tvarovací proces "vakuového pytle" je použit na paluby, které jsou z PVC sendviče s jádrem z pěny, stejné jsou i horní paluby. Tato technika vytváří hladký povrch paluby a eliminuje potřebu obkládání stropu, čímž se snižuje hmotnost a zvyšuje světlá výška v podpalubí bez zvyšování střechy kajuty. Výsledná konstrukce je lehká i pevná.

Dufour 34

Interiér Dufour 34

1. Salón

Navzdory konzervativnímu přímému rozložení po šířce se nezdá být místnost stísněná. Dvě sezení o rozměrech 1,9m x 0,58 m vytvářejí dobrá námořní lůžka a pohodlné sezení pro šest lidí za stolem.

Nejdostupnější prostor byl využit dobře pomocí čtyř skříněk a poličkou na knihy na každé straně, robustního stolu se zásuvkou na příbory a vestavěným místem pro láhev. Pod sezením je více úložného prostoru, ale žádné kontejnery. 

Standardní podlahové desky jsou z pásů teaku/cesmínového dubu. Okno nad stolem a dvě okénka v kuchyňce a navigačním stanovišti poskytují čerstvý vzduch.

2. Kuchyňka

Uspořádání do tvaru L funguje dobře a nabízí vše, co potřebujete, i když objemnější druhy potravin budou muset být skladovány někde jinde. V Dufouru 34 najdete dva hluboké dřezy, velkou ledničku, sporák s troubou a užitečným prostorem ve skřínce vzadu. Chybí zde dostatek pracovní plochy, pomohlo by například překrytí sporáku.

Dufour 34E interiér

3. Navigace

Naproti kuchyňce je velmi dobře umístěné, dopředu otočené, navigační stanoviště. Navigační stůl má dobrou velikost a vedle hlavního elektrického panelu je mnoho místa na vše potřebné. Do šuplíku a dvou kontejnerů se vejdou knihy, měřicí nářadí atd. Další úložný prostor je dostupný v šuplíku dole.

4. Zadní kajuta

Původní Dufour 34 měla možnost volby dvou zadních kajut, což ale vedlo ke kompromisům v jejich velikosti a také k posunutí koupelny směrem do salónu. Mít jen jednu zadní kajutu znamená větší postel a navíc místo na slušnou, hlubokou skříň.

Kajuta je prostorná se světlou výškou 1,88 m, s podlahovým prostorem a velkorysým úložným prostorem, přestože pod postelí je nádrž s vodou a baterie. Lůžko má 2,02 m na délku x 1,70 až 1,25 m na šířku, ale světlá výška je vzadu redukována vymodelovaným výklenkem na záchranný ostrůvek. Malý otvor na palubě a okénko na boku zde poskytují adekvátní světlo a ventilaci. V kajutě najdete také boční a zadní přístup k motoru.

5. Koupelna

Kompletně vymodelovaná koupelna je prostorná a velké dveře umožňují přístup ke kokpitové skříni. Všechny kohouty/ventily jsou umístěny a označeny pod umyvadlem, záchytná nádrž je standardem, stejně jako elektrické odvodnění sprchy a teplá voda.

6. Přední kajuta

Přední kajuta je prostorná (vzhledem ke kategorii lodi), má pohodlné lůžko ve tvaru V o rozměrech 2,20 m na délku a 1,55 m až 0,4 m na šířku. Je v ní dostatečný prostor, abyste se mohli postavit, dvě dosti velké skříňky na oblečení, boxy na boty, další úložný prostor v kontejneru pod zádí lůžka a police po každé straně. Bílé obklady spolu s velkým palubním otvorem dělají kajutu světlou a vzdušnou.

Ve druhém díle se podíváme na palubu lodi a povíme si o jejím výkonu.