Malá, ale v perfektní formě. Test Beneteau Oceanis 31 (1. díl)


Oceněná Evropská jachta roku 2009, nová jachta vstupní třídy od výrobce Beneteau, Oceanis 31, toho ve svých 31 stopách délky nabízí hodně. Vzali jsme ji na plavbu, abychom se přesvědčili, zda je hodna svého jména a reputace.

Zhruba každých pět let přichází činorodý francouzský výrobce lodí Benetau s novou škálou jachet, jak v řadě First, tak v řadě Oceanis, aby si jeho produkty rozuměly se současnými trendy v designu i přemýšlení.

Nová jednatřicítka, spolu s s předcházející Oceanis 37, má mnohem nižší a uhlazenější profil než její předchůdkyně, což jí dává velmi moderní vzhled. Inovativní prvky, jako jsou lodní schůdky "vše v jednom" nebo snadno přístupný prostor pro záchranný člun jsou výborné pro rodinnou plavbu. Nekomplikované a dobře naplánované paluby a konzervativní návrh plachetnice velmi zjednodušují plavbu.

Oceanis 31

Přestože ukázala, že je na moři celkem tvrdá a stabilní, obdržela překvapivě jen RCD certifikát "B" (pro pobřežní vody). Zda to bylo kvůli penězům (dostat "A" může být dost drahé), nebo je její stabilita nebyla v testech vyhovující, to nevím. Mělo by se to ale brát na zřetel v případě, že s ní plánujete plachtit po oceáně.

V podpalubí je světlá, prostorná a pohodlná, dobře uzpůsobená pro rodinný život a denní plachtění. Předpokládám, že se stane velmi populární malou lodí, která nepřivede majitele na mizinu, když bude zaparkovaná v maríně.

Salon: většina lidí tu zůstane vzpříma

V saloně je loď jasná a pohodlná, se světlou výškou 1,83 m (6 stop), díky vakuové střeše a palubě. Nicméně salon je zároveň poměrně jednoduchý. U sklápěcího stolu je místo pro 6 až 8 osob. Podpěra stěžně prochází středem a další trubka, na kabely, je na své místo připevněna přidáním koženkového potahu.

Ke sklápěcímu stolu se vejde až 8 osob

V podpalubí lodi chybí lehce přístupné skladovací prostory. Ano, pod sedačkami nějaký prostor najdete (pokud nemáte druhou vodní nádrž), jsou tam velmi malé skříňky za opěrkami, ale žádné skříně nad sedačkami, jenom police (se zvlášť zbytečnými držadly), které jsou moc úzké pro knihy. Tak jak tak by knihy blokovaly světlo z bočních okének.

Sedačky jsou rovné a čalouněné. Rozměry na pravoboku jsou 1,95 × 0,71 m a jen 1,75 × 0,65 m na levoboku.

Kuchyňka: až na místo pro příbory vše, co potřebujete

Skutečná dobrá kuchyně na tak malou loď nabízí většinu věcí, které budete potřebovat na plavbě - včetně chladničky, dvojdřezu, horké vody, dvojtého vařiče s troubou, odpadkového koše, zábrany proti popadání, čtyřem horním úzkým skříňkám a prostoru pro pánvičky. Není tu ale místo určené pro příbory, přestože je nalevo od sporáku malý košík. Osvětlení i větrání jsou vyhovující.

Navigační stanoviště: pozor na spáče

Přestože je stanoviště otočené směrem dozadu a využívá zadní část sedačky na pravoboku (takže nemůže být využivané, pokud na ní někdo spí), je adekvátní pro dnešní styl pobřežního plavení. Má dost místa pro potřebné nástroje, stůl s úložným prostorem pro malé plavební dvojlistové mapy a DC/AC elektrický panel s kontrolkami nádrží a baterie. Malá otevřená přihrádka je určená pro lodivodovy doklady atp.

Koupelna

Opět: vůbec není špatné, když má 31stopá loda 6stopovou koupelnu. Její tvar umožňuje jednoduché čištění, má elektrické sprchové odčerpávání, tvarované umyvadlo a dopředu otočenou toaletu. Prostor ve skříňce je dobrý, stejně jako ventilace okénkem.

Zadní kajuta: dva lidé se tu vyspí jen v přístavu

Díky dobrým rozměrům se sem vešlo prostorné dvojlůžko s délkou 2,20 m a šírkou 1,68 m, umístěné napříč - rozumný nápad pro spaní v přístavě, ovšem nevyužitelné na moři. Můžete ale vytvořit jedno podélné lůžko s délkou 1,80 m a více, i když k tomu musíte použít stoličku a překrýt ji látkou. Když uvážíme, že byla loď projektovaná na platby podél pobřeží, myslím, že toto využití dostupného prostoru je nejlepší. V zadní kajutě je slušně veliká závěsná skříňka, ovšem žádné police a skoro všechen prostor pod lůžkem zabírá vodní nádrž. Dvě otvírací okénka a jedno pevné poskytují ventilaci i světlo.

Přední kajuta: slušné úložné prostory

Malé schodiště do přední kajuty pomáhá vytvořit štědrou světlou výšku 1,87 m, pomalu se zvyšuje a vytváří lůžko ve tvaru V o rozměrech 2,12 m × 1,36 m × 0,33 m, chybí zde ale místo pro stání. V kajutě jsou úložné prostory ve spodní části a malá závěsná skříňka spolu s dlouhými policemi nad lůžkem, kam se vám vejdou drobnosti.

Unikátní postel do V

Motor: dobrý přístup alespoň zezadu

Přední přístup do tříválcového dieslového motoru je bídný kvůli lodním schůdkům, které se nedají vysunout dostatečně vysoko. To vás přinutí provádět drobnou údržbu na kolenou. Navzdory tomu, boční a zadní panely vám pomůžou dostat se dozadu.

Pokračování...

...v pátek se dozvíte o výkonu lodi a zjistíte, jaké jachta získala závěrečné vysvědčení.