Malá, ale v perfektní formě. Test Beneteau Oceanis 31 (2. díl)


V druhém a posledním díle testu nové plachetnice vstupní třídy se podíváme na to, jak si Beneteau Oceanis 31 vede na otevřeném moři.

V prvním díle testu jsme si prošli podpalubí Oceanis 31. Teď je čas vytáhnout loď na otevřené moře.

Jednatřicítka je průměrně lehká váha s mělkou dolní částí a plnou čárou ponoru, takže není žádné nemehlo.

Ostře proti větru

Jednoho ideálního dne s lehkou brízou (F3-4) a klidným mořem jsme ji vzali na plavbu do Solentu. Vytáhnutí plachet trvalo chvilku a zvládl by to i mladý teenager.

Netrvalo to dlouho a šli jsme ostře proti větru, pokoušeli jsme se přitom udržet mezi značkami kanálu a prořezávali vítr rozdělením proudu do V při přibližování se přístavu. Loď byla nádherně vybalancovaná, lehká při kormidlování a krásně kontrolovatelná - dokonce i když jsme ji přiškrtili, abychom se vešli mezi značky. Stabilní 12uzlová bríza nám dávala 4uzlovou rychlost až do chvíle, než jsme naplnili čelní plachtu, v tu chvíli se naše rychlost zvýšila o jeden uzel a plachetnice se víc zaryla do vody.

Odkloněním se na 35° od větru se plachetnice rozběhla a poté, co se zlehka zvedl vítr, poskočila na úctyhodných 6-6,5 uzlů. Při 45° od větru se dostala do pohodlného chodu a já jsem mohl nechat kormidlo bez autopilota, jen co se srovnaly plachty.

Obrátila se řádně o 82-85°, a i tak jela pěkně profesionálně. Je to loď, ve které byste měli být šťastní, když v ní pokoříte sami na vlastní pěst úzkou řeku s úplnou důvěrou, kterou neotřese ani proplétání se uvazovacími lany mimo jacht klub.

Boční vítr

Nejoblíbenějším úhlem této lodi bylo přibližně 50° od větru, který v tu chvíli vzrostl na 14-16 uzlů a dával nám na moři rychlost skoro 7 uzlů. V těchto podmínkách se Oceanis 31 cítila jako ryba ve vodě, ale uvěřil jsem, že by byla schopná na otevřeném moři stejně tak plout rychlostí 20 uzlů a víc.

Loď má AVS (Angle of Vanishing Stability, úhel mizející stability) jen 113,4°, ale výsledná GZ křivka ukazuje, že je první část křivky (až do 50°) strmá, takže zůstává pevná až do úhlu, kdy už byste normálně refovali.

Zadní vítr

Bohužel jsme neměli plachtu pro zadní vítr, takže jakmile jsme nechali vítr za sebou, naše malá kosatka se schovala a začala se třepotat. Hlavní plachta má ale dobrou velikost a dala nám konstantní rychlost 5,6 uzlu s 150° odklonem od větru. Nemám pochybnosti o tom, že by se lehko zvýšila na víc než 6 uzlů s cruising chute nebo genakerem.
Zadní vítr se snášel dobře, ale potřebujete trochu víc pozornosti u kormidla, když dopadá vlna.

S motorem

Loď se otáčí prakticky jen po své délce a její hluboké kormidlo zabírá dobře, dopředu i dozadu, takže je manévrování do přístavních kotvišť jednoduché. Její elegantní nástavba není tak náchylná na vlivy větru.

Verdikt

Oceanis 31 je zábavná loď na plachtění, fantasticky se s ní pracuje a je jediná, na které jsem se cítil bezpečně při plavení se kanálem i na krátké cestě podél pobřeží. V podpalubí je pohodlná a vejde se do ní hodně potřebné výstroje, ale místy má nedotažený povrch, a dokonce jsem nakonec zjistil, že jsem skončil s pár třískami. Úložný prostor by byl trochu problém při delších plavbách, ale pro víkendy a pobřežní výlety je to s trochou nadsázky loď na lékařský předpis.

Pro

  • Lehká manipulace s plachtami i motorem
  • Prostorné a pohodlné podpalubí
  • Dobře řešený kokpit

Proti

  • Není to nejlacinější 31stopová loď
  • Jen jeden naviják na palubě (nad obytným prostorem)
  • Nedostatek rychle dostupného úložného prostoru