Test: Grand Soleil 43 – rychlá i elegantní (1. díl)


Cantiere del Pardo staví v Itálii své rychlé a prvotřídní jachty již od roku 1974. Poslední jachta z jejich dílny je typicky úzká, rychlá a velice svůdná i elegantní. Vzali jsme ji na projížďku.

Jachta je z dílny designérů firmy Botin and Carkeek a světlo světa spatřila poprvé v roce 2006, Grand Soleil 43 (Veliké slunce) může hrdě pokořit nejlepší výkony v regatách pořádaných po celém světě. Poslední verze 43 OT je považována za loď, která upevní jméno renomované firmy na špici po dalších několik let. Do tuhé ocelové podlahy jsou přivařeny úponové držáky, které se starají o rovnoměrné rozložení síly lanoví po celém trupu lodi. Kýl je k této konstrukci také připevněn pro zlepšení síly a stability lodi. Laminát je ručně dělaný při použití technologie vícesměrného vrstvení vláken.

Paluba je vyrobena z vrstvené pěny pro dobrou pevnost a zároveň obojí tepelnou i zvukovou izolaci. V podpalubí jsou k mání dvě možnosti, dubové a týkové dřevo. Uchycení a provedení má vysoký standard kvality, přestože samotný vzhled je dosti konzervativní. Na vodě vypadá loď úžasně. Kolmá a nízká záď a stříška kabiny dodává lodi prostopášný vzhled a přitom neubírá na praktičnosti.

Pojďme se nyní bod za bodem podívat, co loď nabízí.

Podpalubí

Vnitřní rozložení má dvě možnosti. První má kuchyni v rovině se stolem směřujícím k přídi, druhá má kuchyni tvarovanou do L kde stůl směřuje k zádi. Druhé rozložení se pravděpodobně více hodí na delší plavby.

Salón

Dlouhá okna a světlé dřevo mají na starosti prosvětlenost celé místnosti. Pouze tři otvory se ale starají o výměnu vzduchu v místnosti. Výška místnosti je 1,97m, což není mnoho, ale k pohybu to stačí. Jídelna je trochu menší, takže umožňuje zde pohodlně uspořádat pouze 4 lidi, sklápěcí lavice však zvyšuje tento počet až na 8 jedlíků.

Kuchyň

Rovná kuchyň je opodstatněná, ačkoliv příklop na sporák by zvětšil pracovní místo. Lednice je postačující a najde se dost místa i v okolních skříňkách a zásuvkách. Otravná věc v podpalubí je poklop úponového držáku, který vyčnívá na podlaze asi o pět centimetrů a hrdě vyzývá k zakopnutí.

Navigace

Testovaná loď disponovala prostorným stolem směrovaným k pravoboku s odděleným místem k sezení. Prostorů k ukládání věcí se zde také pár našlo. Přesto by se sem ještě nějaká police hodila. Nachází se zde obsáhlý vysoce kvalitní elektrický panel s měřáky, pojistkami a plochou dost velikou pro monitor radaru, či mapy.

Kabiny

Dvojlůžkové kabiny jsou identické, rozměry mají 1,98 x 1,40m. Kabiny jsou dobře prosvětlené i odventilované, nepostrádají ani úložné a převlékací prostory. Nádoby na vodu a baterie jsou umístěny pod lůžky.

Přední kajuta

Tato kajuta se pyšní rozměry 1,95 x 1,75 metru, kde je lůžko uloženo uprostřed prostoru. Nacházejí se zde místa k sezení po obou stranách a šuplíky pod postelí. Výška kajuty je 1,85m.

V druhém dílu našeho testu lodě Grand Soleil 43 se za zhruba 14 dní podíváme na zpracování hlavního stanoviště i paluby, stejně jako na práci s plachetnicí přímo na lodi. Nechybí ani závěrečný verdikt.