Test jachty Ferretti Altura 840 (díl 1.)


Italští návrháři se zase jednou blýskli. Altura 840 je úžasné plavidlo, které splní představy každého kapitána, jehož srdce zahořelo pro motorové jachty.

Ferretti navrhla toto plavidlo jako skutečnou cestovní loď. Z italštiny by se slovo „Altura“ dalo přeložit jako daleké obzory, objevování či dobrodružství. Altura rozhodně vypadá tvarově velmi dobře a robustně. Můžeme tvrdit, že oproti svým bratrům a sestrám od Ferretti je Altura 840 mnohem odvážnější v designu. Je více „mužnější“ oproti spíše elegantním a jemným nuancím připomínajících „ženskost“ svých sourozenců, toliko typických pro motorové jachty od Ferretti. Šedivá barva trupu může vyzbrojit toto plavidlo až hrozivým dojmem.

Jídelna se střešním oknem

Pokud vás výše uvedené dovedlo k myšlence, že Altura 840 je nepoddajné, tvrdé plavidlo, které nemá zrovna smyslné vnitřní vybavení, pak je pravděpodobné, že jste na poli italských vývojářských společností nováčky. Altura totiž nabízí mimořádně skvělé vnitřní vybavení. A ta prostornost! Robustní, ale přesto dobře světlo propouštějící skla, vytvářející jakési pomyslné zábradlí kolem hlavní paluby, integrovaná podúrovňová jídelna a vyvýšené stanoviště pro kormidlo.

Ferretti Altura 840

To vše implementováno do jediného a přehledného obyvatelného prostoru. Působí to skutečně velkolepě. Jídelna, jejíž plocha se dá ještě rozšířit pomocí rozšíření stolu, a to až naproti kuchyňce, má své vlastní velké střešní okno, které se dá otvírat. Musíte uznat, že je báječné povečeřet pod „oblohou“, i když prší, případně se jen kochat večerní oblohou, zatímco okolní venkovní světla dokreslují atmosféru.

Luxusní přespání pro čtyři námořníky

Vedle samotného kormidla můžete nalézt pohodlnou pohovku do tvaru písmene L. Ta je umístněna na pravé straně paluby kormidla a nepřekáží tak při vstupu na tuto palubu. Ze samotné paluby je pak vynikající výhled do všech směrů, takže mít přehled není žádný problém. Rovněž je tato paluba dobré místo k odpočinku, zejména pokud je na lodi rušněji, případně chcete vidět, jak kapitán loď řídí. Vnitřní provedení má jednoduché schéma – týk v barvě saténu a bílá kůže. Není to sice nákladově nízkoúdržbová varianta, ale je to dostatečně praktické a rozhodně velmi dobře vypadající.

Ubytování pro případné hosty je rovněž připraveno, a to před lodní kuchyňkou.

Ubytování pro případné hosty je rovněž připraveno, a to před lodní kuchyňkou. Celkem jsou připraveny dvě možnosti, kde je můžete pohostit. Počet hostů by ovšem neměl vzhledem k pohodlnému spaní přesáhnout 3 osoby. K dispozici je totiž jedna postel pro jednoho a jedna postel pro dvě osoby. Místa pro klidný a ničím nerušený spánek je dostatek a i atypické uspořádání napomáhá příjemnému odpočinku. Místa, kam si návštěva bude moci odložit své věci, je na palubě dostatek. K dispozici jsou dvě závěsné skříňky s velkým obsahem, několik zásuvek pod lůžky, stejně jako nechybí několik menších skříněk umístěných různé po místnosti. Dojem na vaši návštěvu jistě udělá LED-osvětlení, které osvěcuje celý tento prostor.

Feretti Altura 840

Kapitánova kajuta

Kapitánova kajuta, jak tomu již bývá, je chloubou celého ubytovacího systému. Šéfovská postel je přímo impozantní. Její rozměry jsou přibližně 200 centimetrů na 190 centimetrů. Nad samotnou postelí je pak umístněno úzké, ale dlouhé okno, vybavené pochopitelně roletou. Prostoru pro spánek a náhlé zvednutí hlavy je více než dost, nemusíte se tedy bát, že se praštíte, když budete nuceni (např. kvůli nočním můrám) rychle zvednout hlavu.

Bohužel, pokud kapitán stojí (nesedí, nebo nespí na posteli), tak může mít problém. Výška kajuty je „pouze“ okolo dvou metrů. To nemusí být pro nadprůměrně vzrostlé jedince dostačující. Kapitánova kajuta je rovněž vybavena množstvím úložného prostoru.

Bez vnitřních lodních schůdku je přístupný i flying bridge, a to přímo z kokpitu. Celý prostor je pak krytý pevnou strukturou s průhledným oknem, jež může být zakryto pomocí odolné textilie, a poskytuje mnoho místa pro sezení, dokonce tolik, že není vůbec žádný problém se zde najíst. Designéři rovněž naprojektovali minibar a gril. Celý prostor je osvětlován důmyslně umístěným světlem. 

Ferretti Altura 840

Přední paluba však také nabízí skvělé posezení, určitě byste jej ocenili v případě oběda či pozdní večeře. Jelikož je prostor vystaven přímému slunečnímu svitu (tedy pokud svítí sluníčko) a ne každému to může být příjemné, je plavidlo vybaveno systémem „slunečníků“, které prostoru dodají stín. To vše pomocí pouze jedno jediného tlačítka.

V dalším díle vás seznámíme s technickým zázemím plavidla, stejně jako s jeho dalšími specifikacemi. A vězte – je na co se těšit.:-)