TEST: Legend 39. Velká síla v malé lodi


Plachetnice Legend 39 vás ohromí působivým interiérem a pohodlným kokpitem. Jak si však poradí v náročnějších podmínkách?

Kdo nechce kompromis a hledá spolehlivou loď, která jej nezklame ani v náročných podmínkách, určitě by měl Legend vyzkoušet. Loď nabízí plnohodnotný komfort pro dvě osoby. Tedy, hledáte-li plachetnici šitou na míru pro pár, Legend 39 je přesně to, co vám může splnit vaše sny.
Loď má pouze jednu koupelnu, i když je dobře situována a dostatečně prostorná. Malá plachta na palubě lodi je velmi snadno ovladatelná – dosáhnete na ní totiž přímo od kormidla. Přestože si loď můžete bez problému pořídit i v Evropě, původně byla vyrobena pro americký trh. Právě proto najdete v prosvětlené kuchyni Američany tolik oblíbenou sušičku. Není to něco, co by zájemci o jachtu považovali při koupi lodi za prioritní, ale může vám to vyřešit problémy s uložením umytého nádobí.

Hlavní obytná místnost

Obklady v podpalubí jsou z třešňového dřeva. Masivní podlaze dává vyniknout sluneční světlo, které zde proudí ze střešních okýnek. Velký stůl umožňuje pohodlně se navečeřet až šesti lidem. Právě sezení může být rozloženo na další přistýlku pro přespání dvou osob. Úložného prostoru v lodi není příliš, ale pro dvě osoby stačí.

Lodní kuchyně

Lodní kuchyně se nachází na pravoboku, v těsné blízkosti schůdků. Impozantní tmavá žula zde dobře kontrastuje s větracími porty. Vedle nich vyniká i lednice z nerez oceli s předním otevíráním. To oceníte především v přístavech, na rozbouřeném moři může tento typ chladničky dělat trochu problémy. Vždy ale záleží na majiteli lodě, jaký styl kuchyně zvolí. Potraviny i kuchyňské nádobí lze bezpečně uložit do závěsných skříněk a hlubokých uzamykatelných šuplíků. Musíte však počítat s tím, že úložný prostor zabere i vestavěná mikrovlnka a sušička.

Místo pro navigaci

Navigační prostor má kapitán vyhrazen na levoboku lodi. Je zde dostatek místa pro rozložení grafů, chybí však úložný prostor pro jachtařské zápisníky. Ty si musí kapitán uskladnit v některé ze skříněk v hlavní kabině.

Koupelna a kajuty

Koupelna je rozdělena de facto na dvě části. V přední části lodi naleznete nízko posazené umyvadlo, které slouží pro denní využití. Na zádi je pak sprcha a toaleta. Sprchu, která se umisťuje držákem na zeď, odděluje od wc plexisklo. To zabrání nejen případnému stékání vody, ale chrání i dřevo před vlhnutím.
Se svými 2,44 metry na délku a 1,53 metry na šířku je zadní kajuta realtivně pohodlným místem k odpočinku. Jako problém se však může zdát sžití s partnerem, se kterým kajutu obýváte. Postele jsou totiž koncipovány tak, že nedovolují příliš jednoduše prostor opustit. Je zde nedostatek světlé výšky nad oblastí hlavy. Jinak ale kaujta nabízí opět tolik potřebný úložný prostor. Jak ve skříňkách, tak pod lůžkem. Přední kajuta je na tom o něco lépe. Světlá výška se tu pohybuje okolo 1,96 metru.

Závěrem

Jak je známo, většina Američanů chce takovou loď, o kterou by se nemuseli příliš starat. Právě proto je Legend 39 vytvořená tak, aby její údržba byla co nejsnadnější. Právě proto výrobci této lodě upustili od použití klasických prvků z teakového dřeva. Loď je čistě bílá, což paradoxně způsobuje, že vypadá špinavěji.
Ti, co si Legend 39 oblíbí, budou buď nadšenci pro jachting, kteří chtějí komfort a pohodlí pro plavby ve dvou, nebo ti, kteří chtějí kvalitu za rozumnou cenu. Tato loď se dá pořídit do 150 tisíc Liber.