Test: Rinker 280 Express Cruiser: rozumná volba (1. díl)


Rinker 280 Express Cruiser poskytuje dostatek prostoru jak na horní palubě, tak ve svém podpalubí. Obdobnou loď za takovou cenu budete hledat jen velmi, velmi těžce.

Být na palubě luxusní lodi je nezapomenutelný zážitek. Ale můžete vzít rodinu na výletní plavbu, aniž byste museli vyhrát v loterii? To jde při současných cenách velmi těžce. Pokračujeme proto v hledání zajímavých nových jachet v rozmezí od 40 do 50 stop. Ano, jsou prostorné, jsou luxusní, jsou výkonné, ale především… Především jsou drahé.

Cenově přijatelná

Existuje však mnoho plavidel, která jsou stále cenově dostupná; vždyť v mnoha ohledech menší plavidlo znamená více. Do takové kategorie patří právě Rinker 280 Express Cruiser. Rinker 280 je do dnešních dnů nejúspěšnější model od společnosti Rinker, má ideální velikost pro plavící se pár nebo menší rodinu.

Většina rodin ocení hlavně vnitřní přidaný prostor.

Číslo „280“ od Rinkeru je 31 stop a 8 palců dlouhá loď se šířkou 9 stop a 1 palcem, takže je větší, než byste dost možná čekali. Dostat tu krásku na přívěs bude vyžadovat speciální povolení v mnoha oblastech a jízda s ní k vodě může být také docela oříškem. (Vždy, budete tedy potřebovat přinejmenším silný pickup; budete na tom lépe s dieselem). A nyní už k samotné lodi.

Ačkoliv není žádným průlomem na poli designu či výkonu, společnost Rinker tvrdě pracovala na tom, aby dostala co nejvíce ubytovacích prostor do lodě této třídy a cenové relace. Aby maximalizovala vnitřní prostory, Rinker odbourala venkovní paluby a posunula kabinu až na samotný kraj lodě. To může v konečném důsledku působit nešikovně, zejména při dokování. Většina rodin ovšem ocení hlavně přidaný vnitřní prostor.

Není to kráska, ale oceníte spoustu prostoru

Na zádi Rinkeru 280 je možné nalézt vestavěnou plošinu pro plavení se zaoblenými rohy, což usnadňuje jednodušší ovládání při dokování. Skryté podklady jsou umístěny na plošině stejně jako naloďovací žebřík z nerezové oceli, skrytý pod laminátovým krytem, ruční sprcha a dálkové ovládání pro standardní vybavení systému ozvučení Clarion. Abychom nezapomněli, tento systém zahrnuje MP3 připojení, takže si můžete na palubu v klidu přinést své oblíbené hudební kousky na MP3 přehrávači.

V příčníku je zabudována „zadní sedačka“, abyste se mohli dívat na plavce, nebo prostě jen tak relaxovat. Na stejném místě taktéž najdete velký úložný prostor pro kabely, šňůry a ochranný kryt.

Pokud vstoupíte do kokpitu přes nosníkové dveře, najdete zde místo pro občerstvení, a to přímo naproti vám. Kupující mají možnost si vybrat z druhé ledničky s mrazákem, nebo mohou toto místo rozšířit o přístroj na výrobu ledu. K dispozici je i vlastní vařič Corian, madla z nerezové oceli pro větší bezpečnost, malý dřez a koš, prakticky umístěný ve skříňce. Je to velmi komplexní řešení a poskytuje překvapivě mnoho místa pro přípravu jídel.

Naproti centru občerstvení je sedačka, která se line od přepážky oddělovací samotný řídící můstek kolem boku k zadní části lodi. Vytváří se tak tvar otočeného „U“. Sedačka také poskytuje mnoho úložného prostoru, a to ve svém vnitřku. Vyjímatelný stůl dobře zapadá a rovněž se vejde do skladovacího prostoru.

Další sedadlo, tentokráte pro dva, je umístěno na „přístavní straně“ lodi. Sedadlo má držáky pro pití a velmi užitečný držák z plexiskla pro mapy. Naproti této sedačce je dvojmístné posezení přímo u kormidla, které je chráněno krycími skly. Má pěkná úhlová opěradla a náklon volantu je rovněž velmi dobrý.

V druhém dílu našeho testu se podíváme na to, jak se Rinker 280 ovládá a jaké vybavení loď nabízí.