TEST: Westerly Ocean 33: poslední perla z dílny Westerly


Když se architekt Ed Dubois rozhodl, že skromné vzezření lodí Westerly přemění v moderní zaoceánské plavidlo s vytříbeným stylem, vytvořil pohodlnou jachtu současně vhodnou pro extrémní podmínky na moři. Tak se zrodila Westerly Ocean 33.

Westerly si vybudovala svou dobrou pověst mezi kvalitními jachtami a stovkami lodí především kvalitou své konstrukce a stabilitou na vodě.
Westerly Ocean 33 má hned dvě přednosti, díky kterým se řadí mezi jachtařskou špičku. A to přesto, že se ostatní typy Westerly pyšnit svou rychlostí a stylem nemohou. Právě Ocean 33 navrhl Ed Dubois, námořní architekt, který se specializuje především na závodní jachty. Dubois se svým nápadem uspěl, nedokázal však odvrátit stále se prohlubující problémy společnosti Westerly, která v roce 2000 padla ke dnu, stejně jako její některé jachtařské kusy.
Název firmy byl v roce 2005 prodán a Westerly Ocean 33 se na trhu objevila pod novým jménem Westerly GK35. Přesto ještě na klasickou elegantní Westerly Ocean 33 narazíte. Vždyť jich mezi lety 1997 – 2000 bylo postaveno celkem třiatřicet. Podle odborníků patří tato loď mezi krásné a současně praktické jachty.

Jak to vypadá uvnitř?

Točité schůdky v podpalubí naznačují na první pohled, že Ocean 33 byla postavena proto, aby se plavila. Všudypřítomné obložení z masivního dřeva lemuje celou společenskou místnost.  V té dominuje sezení s rozkládacím stolkem uprostřed.
Na zádi i přídi lodi najdeme pohodlný prostor ke spaní. Oba mají délku 197 cm, takže se zde bez problému vyspí i větší námořníci. Světlé provedení navíc působí vzdušně, takže pokud tu budete trpět nějakou nemocí, bude to spíše agorafobie než klaustrofobie.
Dvě velké šatní skříně jsou doplněné o otevřené police a úložným prostorem pod postelemi. I když loď vypadá na první pohled prostorně, ve skutečnosti je zde na výšku pouhých 184 cm.

Navigační prostor je na pravoboku. Kapitán lodi má dostatek prostoru pro rozložení map i grafů. Police nabízejí prostor pro dalekohledy. Vlastník lodi si ale toto místo může nastavit přesně podle sebe.
V kuchyni na vás čeká klasika – dostatek úložného prostoru ve třech hlubokých závěsných skříňkách a třech zásuvkách na potraviny. Při vaření a následném umývání nádobí jistě oceníte hluboký dřez, který minimalizuje vystříknutí vody na podlahu.

Westerly Ocean 33 je loď, která je naprosto vyvážená. Její elegantní linie a nadmíru silný výkon jsou zárukou rychlého a komfortního cestování. Přestože vypadá na první pohled velmi konzervativně, rozhodně není strohá. Uvnitř podpalubí najdete dostatečný a především promyšlený prostor. Má vzhled i výkon větší lodě, přitom příliš velká není. Pokud vsadíte na Westerly Ocean 33, bude vám nejspíš sloužit dlouho a věrně.

 

PRO:

Je rychlá, vyvážená, má kvalitní konstrukci a praktické provedení.

PROTI:

Malá výška podpalubí, méně úložného prostoru v kuchyni, uložení plachet, které nemusí všem vyhovovat, jen 35 kusů k dispozici.

 

 

Hlavní technické parametry

Celková délka 10,15 metrů
Šířka hlavní části 8,6 metrů
Hmotnost 5 tun
Objem palivové nádrže 100 litrů
Objem nádrže na pitnou vodu 150 litrů
Počet osob 6
Motory Yanmar 2GM 18hp (Saildrive)
Cena 55 000 - 70 000 Liber
Maximální rychlost 7 uzlů
Plavební rychlost 6 uzlů