Philippe Starck zabavil jachtu Steva Jobse


, šéf společnosti , věděl, že pokud zemře, své rodině zanechá jako součást dědictví i obrovskou jachtu navrženou dávným přítelem Philippem Starckem. Jenže Starck se s Jobsovými chtěl soudit o to kolik má vlastně dostat zaplaceno. Jachtu dokonce neváhal zabavit.

Philippe Starck patří k největším ikonám světového designu. Co se ale týká peněz, nezná přítele. Původní náklady na stavbu Jobsovy jachty dosahovaly 150 mil. euro. Starck z toho měl dostat 6 %, tedy asi 9 mil. euro.

Později byla však Jobsova jachta přeceněna na 105 mil. euro a Starckův podíl se tak snížil na 6 mil. euro. Jobs a Starck k sobě měli údajně tak blízko, že jejich vzájemná dohoda byla spíš ústní než písemná.

Starck se proto rozhodl, že ji nenechá vyjet z doku dokud nedostane zaplaceno. V přístavu zařídil, aby loď nemohla vyplout. A s Laurene Jobsovou se chtěl soudit. Nakonec se ale spor podařilo vyřešit mimosoudně.

Jachta přezdívaná "Venus" čili "Venuše" byla světu představena v říjnu 2012. Rok poté, co Steve Jobs, zakladatel firmy (to je ta, která vyrábí věci jako , nebo ), zemřel.

V říjnu minulého roku si ji při slavnostní ceremonii spouštění na vodu oficiálně převzali Jobsovi pozůstalí, tedy vdova Laurene a tři děti - Reed, Erin a Eve.

Jachta je vybavena sedmi počítači přímo v řídící kabině. Rodina Steva Jobse navíc všem zaměstnancům firmy Feadship Yachts, kdo se na stavbě lodi podíleli v loděnicích v Aalsmeer v Nizozemsku odeslala osobní poděkování a iPod shuffle k tomu.

ZAJÍMAVOST: Historii společnosti Feadship lze vystopovat až do roku 1877. Oficiálně byla založena v roce 1949. Během té doby stačila vyrobit desítky jachet pro největší světové průmyslníky. V roce 1996 to např. byla jachta Méduse pro Paula Allena, spoluzakladatele společnosti Microsoft. Mezi zákazníky ale údajně patřili i či Malcolm Forbes.

Design a především interiér Jobsovy Venuše navrhl Phillip Starck, resp. jeho společnost Ubik. Délka je 79,25 metru. Interér je velmi čistý a minimalistický - stejně jako produkty společnosti Apple.

Jobs dokonce ještě během svého života nechal šéfinženýra prodejen společnosti Apple navrhnout speciální sklo, které bylo na lodi využito jako strukturální podpora.