Charter (1. díl): výběr dovolené, smlouva a další


Nevíte, zda je charter vhodný způsob jak trávit dovolenou? Nejste si jistí, co od charteru můžete čekat a na jaká úskalí byste mohli narazit? Odpovědi na otázky najdete v prvním dílu našeho nového seriálu, který vám prozradí vše o charterové dovolené.

Charter je v poslední době poměrně populárním způsobem jak trávit dovolenou. Stále více a více lidí vyhledává chartery jako ideální strávení svého cenného volna, ať už jako samotářští mořští vlci, dlouholetí přátelé, milenci, manželé nebo prostě jako celá rodina. Přispívá k tomu také fakt, že pronájem lodí je cenově dostupnější. Vždyť co může být lepšího, než si jen tak vyjet na lodi, kam se vám zlíbí – volné moře, pobřeží, nebo raději snad plavbu ve vnitrozemí?

Až se vrátíte z takové dovolené, budete si stále klást jistou obdobu otázky kralevice dánského Hamleta: „Jet, či nejet? Toť otázka.“ A věřte, že ji můžete skutečně řešit z obou dvou konců. Z prvního konce budete vzpomínat v dobrém a vybavovat si ty krásné panoramatické pohledy na západ Slunce, neuvěřitelné dovádivé skotačení při skocích z paluby lodi nebo krásně osvětlená pobřeží. Z druhé strany však můžete také vzpomínat na to, jak jste škaredě doplatili na různá úskalí, která vás po cestě potkala. Proč? Protože jste na cestu nebyli dostatečně připraveni.

Co je to vlastně charter?

Charterem se má na mysli pronajmutí lodě od charterové společnosti. Charterová společnost obvykle zprostředkovává pronájem lodi mezi jejím vlastníkem a nájemcem, tedy vámi. Odtud se také dají rozlišovat následující chartery:

 • charter přímý je takový charter, kdy charterová společnost je zároveň i vlastníkem dané lodi, případně na své jméno a na svou zodpovědnost si loď od vlastníka pronajala. Důležité je, že vy se dohodnete přímo s charterovou společností, nikoliv s třetí osobou.
 • charter nepřímý je situace, kdy charterová společnost vystupuje jako prostředník mezi nájemcem a majitelem lodi. Vlastně jenom zprostředkovává samotné vypůjčení a může nabídnout doplňkové služby. 

Rozdíly mezi chartery přímými a nepřímými se mohou a nemusí projevit. Jde o to, jak je smlouva napsána, proto ji důkladně čtěte, abyste případné problémy řešily se správnou stranou (charterovou společností x majitelem). Příkladem projevení se je situace, kdy je způsobena nějaká škoda. U přímého charteru a nepřímého charteru, kdy charterová společnost je zároveň pověřena majitelem lodi k dalším úkonům dle smlouvy, budete jednat s pověřeným zástupcem společnosti a věc se dá vyřídit i po návratu do vlasti v češtině. Při nepřímém charteru budete odkázáni na tamního majitele a situace se může zkomplikovat.

Chorvatsko je u nás společně s Řeckem nejoblíbenější destinací pro charter.

Co je to charterová smlouva?

Je to smluvní vztah, který upravuje práva a povinnosti jednotlivých stran k pronajatému plavidlu. Charterová smlouva určuje mnoho věcí, např.:

 • datum a čas převzetí lodi od charterové společnosti
 • datum a předání lodi zpět charterové společnosti
 • kontakty na zástupce společnosti na místě samotném
 • marínu, přístav či jiné místo, kde bude loď připravena k vyzvednutí
 • doplňkové služby (pojištění, hlídané parkoviště pro vás vůz, najmutí kapitána apod.)
 • ceny zahrnuté ve službách charteru
 • ceny, které bude nutno uhradit na místě (ne vyjádření, ale obsahově, za co se v dané destinaci platí; může se jednat o dodatek smlouvy, nebo pouze o informační leták)
 • typ plavidla (a nejlépe i jeho další identifikační údaje – jméno, registr atd.)
 • složení posádky
 • určení osoby, která má kapitánské zkoušky, není-li využito služeb nájemného kapitána společnosti
 • poplatky za storno, nenastoupení, vrácení částky

Platí, že smlouva je smlouva. Co je psáno, je také dáno. Proto si smlouvu dobře přečtěte, zejména podmínky o storno poplatcích a rozsahu vrácení složené zálohy v případě jakýchkoliv problémů. Podívejte se také, zda je společnost pojištěna a jaké jsou podmínky její smluvní pojišťovny v případě, že se u ní rozhodnete pojistit skrze charterovou společnost. Některé společnosti to dělají automaticky.

Jak se připravit na charter?

Nejdříve ze všeho si musíme uvědomit, co vlastně chceme. Chceme adrenalin, chceme pohodu, chceme zažít něco exotického, nebo raději dát přednost známějšímu (civilizovanějšímu) světu?

Od vašich odpovědí se odvíjí zásadní záležitosti jak při nákupu dovolené, tak pro přípravu před odjezdem. Pokud chcete adrenalin, pak jaro a podzim (tzv. zimní sezóna) je pro vás jako dělaná. Neváhejte a svou loď si objednejte v tomto termínu. Můžete zažít trochu rozbouřenější moře či větší vlny u pobřeží. Je to také ideální doba pro plachtění. Letní sezóna je pak určena těm, kteří raději vyhledávají pohodovou a klidnou dovolenou.

Důležitý je rovněž výběr cílové destinace. Dnešní nabídka je velmi rozmanitá. Můžete svou dovolenou trávit od Severního moře a Baltského moře přes pobřeží Francie, Španělska, otevřený oceán (Atlantik) až po destinace ve Středozemním moři. Zejména poslední jmenované moře jsou v současnosti často vyhledávané, proto se k ním pochopitelně soustřeďuje i nabídka charterových společností. 

V další části seriálu se dozvíte, co je dobré udělat doma, jak postupovat při rezervaci či jakou loď vybrat.