Charter (2. díl): jakou destinaci a loď zvolit


Co musíte zařídit doma před odjezdem? Jak vybrat správnou destinaci? Jakou zvolit loď? Nad těmito otázkami se zamýšlíme v druhém dílu našeho seriálu Charter.

Nacházíte se v druhém dílu našeho seriálu o charter. První díl vám prozradí více informací o smluvních podmínkách dovolená na lodi.

Než se vydáte na dovolenou, je třeba řadu věcí promyslet – jinak byste také mohli strávit příští dny a týdny řešením nejrůznějších problémů. V dnešním dílu se proto zamyslíme nad základními otázkami, které předcházejí výběru konkrétní lokace a lodě pro vaši dovolenou.

Jak vybrat destinaci?

Chcete navštívit Španělsko, ale nevyznáte se v tamní kultuře a neovládáte alespoň částečně jeden z tamních dorozumívacích jazyků? V případě charteru to může znamenat velký problém. Nejen při přebírání lodi (viz níže) či při neznalosti tamních předpisů (například neznalost podmínek výkonu kapitánské činnosti, nutnost některých dokumentů atd.).

Ať už se vydáte kamkoliv, společným faktorem dovolené na pronajaté lodí je potřeba znát předpisy spojené s plavbou v dané zemi. Mnoho charterových agentur pochopitelně nabízí „proškolení v kostce“, kde vás seznámí s nejdůležitějšími předpisy dané destinace a s nejčastějšími případy nehod či nedorozumění, ke kterým z důvodu neznalosti jejich klientů došlo. Nicméně, neznalost neomlouvá. Informace je dobře sehnat si předem, třeba i přes charterovou společnost. Pokud je solidní, nebude mít problém nabídnout vám veškerý potřebný servis, třeba i složení kapitánských zkoušek, případně kapitánské průpravy.

Výběr destinace je důležitý také z důvodu volby správného oblečení. Upozorňujeme, že i v teplých oblastech jsou noci poměrně chladné, a pokud se budete řídit po vodě maximální rychlostí, jíž vaše plavidlo umožňuje, oceníte teplejší oblečení. Rozhodně neočekávejte, že strávíte dovolenou pouze v plavkách. I v těch nejvyhlášenějších slunných oblastech jednou za čas prší a fouká studený vítr. Pochopitelně, kdo jede více na sever, ten si zabalí teplé oblečení automaticky, protože s nízkými teplotami už dopředu počítá. Nezapomeňte, do jakého podnebního pásu jedete a jaké tam v době, kdy budete mít zapůjčenou loď, vládne obvykle počasí. O oblečení se zmíníme ještě níže.

Tip: Pokud uvažujete o první dovolené na pronajaté lodi, zvolte vyhlášená rekreační letoviska při pobřeží. V žádném případě se nepouštějte na volné moře daleko od pevniny. Možná tím trošičku uberete na svém snu o volném moři, ale ušetříte si mnoho starostí, které jako obvykle přijdou, když je nejméně čekáte.

Jakou dovolenou vlastně chci?

Už dříve jsme se o tomto zmiňovali. Od toho, jakou dovolenou chcete, se odvíjí nejen vhodnost sezóny, ale také výběr samotné lodi a oblečení. Svou roli hraje samozřejmě váš rozpočet. Musíte si ujasnit, co od dovolené očekáváte a kolik za ni jste ochotni utratit. Čím více na ni vyčleníte, tím kvalitněji můžete realizovat své sny.

Jaká může být vaše dovolená? Můžete ji strávit celou na lodi, nebo prostě můžete loď využívat pouze jako dopravní prostředek po jednotlivých lokalitách, které chcete navštívit. Své plavidlo můžete také využít jako platformu pro koupání nebo potápění. Velmi populární se v poslední době staly i výletní plavby lodí po nejrůznějších akcích v regionu, kdy každý večer (den) trávíte v jiném přístavu a na jiné akci, zatímco v noci plujete. Účel vaší dovolené bude ovlivňovat vše ostatní, proto jej zvažte dobře. Není pak jednoduché s „výbavou pro koupání“ přejít na plachtění na otevřeném moři.

O dovolené je nutné začít přemýšlet s dostatečným předstihem, abyste si mohli najít a zajistit vámi požadovanou loď.

Úskalími v této oblasti jsou hlavně finance a volný čas. O dovolené je nutné začít přemýšlet s dostatečným předstihem, abyste si mohli najít a zajistit vámi požadovanou loď. V žádném případě nepostupujte tak, že si vezmete v určitém termínu volno, a pak hledáte loď! Nemusí se vám to vyplatit. Lepší postup je rezervovat loď s předstihem klidně i půl roku: loď si v klidu vyberete, prohlédnete, zjistíte její dostupnost i cenové podmínky, a pak už je pouze na vás, zda dojde až na složení zálohy.

Jaká loď je pro mě ta nejlepší?

Současná nabídka českých charterových společností je široká, obsahuje v podstatě všechny myslitelné druhy plavidel. Můžeme je vesměs rozřadit do následujících kategorií:

Druhým možným dělením je dělení na lodě s posádkou a lodě bez posádky.

Jaké plavidlo vlastně zvolit? Pokud již víte, jakou dovolenou chcete trávit, kolik na ni hodláte vynaložit počet a v jakém počtu lidí, začněte řešit tuto otázku. Není vhodné se snažit na malou loď vměstnat dalších pět lidí. Dnes všechny druhý lodí disponují svými levnějšími i dražšími variantami. Cena se zpravidla odvíjí od stáří lodi, vybavenosti lodi (komfortnosti), od (ne)najmutí posádky – do jisté míry pak také od značky.

Zpravidla platí, že nic nezkazíte výběrem plavidla od známého výrobce. U těchto lodí obecně platí, že jsou zárukou kvality a minimálních problémů. Tím neříkáme, že plavidla jiných značek jsou špatná. Mohou dokonce být i lepší, ale do jisté míry se jedná o hazard. Však to znáte i s auty. Můžete si koupit Mercedes, u nějž se dá očekávat, že bude spolehlivý, nebo risknout a koupit nějakou méně známou značku.

Obecně můžeme doporučit také plavidla ve stáří od 1 roku do maximálně 5 let. Tyto lodě jsou už prověřené a zpravidla bez poruch.

Počet lidí na palubě je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru lodi. Podle toho se odvíjí velikost lodi. Platí, že čím větší, tím dražší. Pokud se na dovolenou vydají dobrodruzi, kteří neočekávají komfrot, pak je jasné, že si mohou najmout nějakou starší menší loď. Pokud se vydá na dovolenou rodina (s malými dětmi), pak je doporučení jasné: najměte si větší, komfortnější loď s bezpečnostními prvky pro děti! Většina výrobců ke svým plavidlům také na objednávku dodává například „síťky do zábradlí“ na krajích lodě. Tyto mají za úkol zabránit malým dětem, aby se nechtěně dostaly přes palubu. A vy můžete být o trochu více v klidu.

Při výběru lodě je dobré si najít aspoň nějaké základní informace, technické specifikace apod. Budeme rádi, když využijete našich stránek a v sekci TESTY A PROFILY si prohlédnete recenze některých lodí, o nichž můžete uvažovat. Najdete tam také popis výbavy pro sociální vyžití – barů, salónků, kuchyně, rekreační oblasti, plavací plošiny apod. Také tyto informace vám mohou pomoci při výběru vhodné lodě.

Kromě peněz, požadavků a počtu lidí na palubě je nepochybně důležitá znovu destinace vaší dovolená. Některá plavidla se mohou pochlubit pouze plátěnou střechou, kterou jistě neoceníte při silné průtrži mračen.

Obecně můžeme doporučit také plavidla ve stáří od 1 roku do maximálně 5 let. Tyto lodě jsou už prověřené (tzv. zajeté) a na druhou stranu se na nich neobjevují tak často poruchy způsobené například únavou materiálu.

V další části „Charter a co nás čeká.“ můžete očekávat informace o možnosti učinění některých úkonů ještě v teple domova, nebo přenechání těchto úkonů až na místo samotné.