Na loď bez moře? Zkuste vnitrozemské chartery


Ne každý chce širé moře, ne každý touží nebýt v kontaktu s civilizací. Pro takové milovníky vody jsou zde vnitrozemské chartery.

Máte-li strach z otevřeného moře nebo se prostě děsíte, že byste si na moři neporadili, pak můžete zvolit méně namáhavou variantu, a to pobřežní charter. Pro ty největší milovníky bezpečnosti či pro ty největší milovníky civilizace však mohou dnešní charterové společnosti nabídnout vnitrozemský charter.

 

Jaká je odlišnost?

Jak už samotný název napovídá, jedná se o pronajmutí si plavidla, se kterým se budete plavit nikoli po širých končinách oceánů a moří, nýbrž po vnitrozemských plavebních cestách. Nemusíte denně sledovat počasí, ba dokonce není ani tak nutné sledovat radar, stačí sledovat jen své okolí, protože vše řádně uvidíte. Rovněž počítejte s tím, že kolem vás nebude širý oceán, ale krajina. Toho se dá krásně využít a můžete se projet po romantických končinách Holandska, Irska nebo Skotska.
 

Žádný člen posádky nemusí mít ve většině případů vnitrozemských charterů složeny kapitánské zkoušky

 Jistě velkou (a do značné míry příjemnou) výhodou vnitrozemských charterů je, že nikdo z posádky nemusí mít složeny kapitánské zkoušky. Na loď se tak v roli kapitána může dostat skutečně velké množství osob. V mnoha případech stačí pouze projít školením charterové společnosti (zpravidla ovšem trvá několik málo hodin) a můžete si svou loď vyzvednout z přístavu a vydat se vstříc své toliko očekávané dovolené.

Na lodi můžete obdivovat krásy okolní přírody. Třeba v Holandsku.

Ovšem nepočítejte vůbec s tím, že nemusíte nic umět. Ono školení je velmi důležité a budete muset prokázat své schopnosti loď vést a také (jak tomu bývá již dobrým zvykem) prokázat znalost předpisů spojených s plavbou. Některé destinace vnitrozemských charterů jdou ovšem tak daleko, že na určených trasách máte k dispozici všechny potřebné údaje k plavbě (maximální rychlost, kdy zahoukat houkačkou, kudy plout atd.).
Abyste měli situaci ulehčenou a případně si osvojili skutečně všechny potřebné znalosti, nabízí také charterové společnosti před hlavní sezónou školení (obvykle prodloužený víkend, maximálně týden), kdy vám dají nejen průpravu, ale také si budete moci vyzkoušet všechny lodě jejich flotily a vybrat si tak tu pravou pro svůj charter. Vězte, že volba lodi (ač pro vnitrozemskou plavbu) je velmi důležitá a nevyplácí se vzít první loď, na kterou narazíte.
 

Jaké lodě jsou k dispozici?

Pokud u námořního charteru vládne rozmanitost v druzích plavidel, vnitrozemské chartery jsou na plavidla chudší. Je to dáno logikou věci, protože těžko budete na řece plachtit. Jsou i plachetnice s přídavnými motory pro vybrané lokality (velké vodní plochy jako přehrady), ale v drtivé většině se jedná o motorové jachty. V samotné třídě motorových jachet už však na výběr je.
 
Můžete si však vybrat značku své lodi – například velmi rozšířenou a na typové řady bohatou značku Drait nebo Derby, která vám poskytne plavidla vhodná pro dva, ale i pro patnáct osob při zachování maximálního komfortu. Dobrým vodítkem o samotné třídě je také její „hvězdičková klasifikace“ – čím více hvězdiček, tím je plavidlo lépe vybaveno a luxusnější.
 
Přestože se to na první pohled nezdá, i Irsko může nabídnout ideální vody k plachtění.

Kolik si připravit?

Vnitrozemský charter je rozhodně levnější než jeho námořní kolega. Plyne to z toho, že vnitrozemská plavidla nejsou tak náročná na stavbu kvůli předpisům, nemají tak vysoké pořizovací ceny a v neposlední řadě je zde nižší riziko poškození než během námořní plavby. I tak si však musíte připravit vyšší částky.
Zvolíte-li vnitrozemský charter v České republice, pak počítejte při týdenním pronájmu pro čtyřčlennou posádku s částkou okolo 20.000,- Kč v sezóně a kolem 17.000,- Kč mimo sezónu. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v cizině (velmi oblíbené jsou holandské destinace kvůli rozšířeným službám přímo pro Čechy), pak se cena charteru prodraží v závislosti na třídě lodi a počtu „hvězdiček“.
U plavidel značky Derby se dají sehnat i lodě „pouze“ se dvěma hvězdičkami pro dvě osoby. Takováto loď stojí přibližně 1.000 EUR na týden, přičemž rozdíl mezi sezónou a mimo sezónou je asi 150 EUR. Čtyřhvězdičkové Derby pro čtyři osoby je dražší, začíná na částce 900 EUR za týden. V hlavní sezóně si však můžete být jisti, že cena kolem 1.500 EUR není ničím výjimečným. Velmi příjemným zjištěním je pak, že lodě značky Derby kategorie tří hvězdiček poskytují plavidla pro deset a více osob. Ty můžete sehnat již za částku okolo 1.300 EUR, v hlavní sezóně pak kolem 2.000 EUR.
 U lodí značky Drait si připravte o něco málo vyšší částky. Je to kvůli tomu, že Drait produkuje lépe vybavené lodě již v základu, čímž ovšem nechceme ani nemůžeme snižovat kvality lodí značky Derby. Pětihvězdičková Drait pro čtyři v sezóně pronajímá asi okolo 1.750 EUR. Čtyřhvězdičková Drait pro deset a více osob se dá v hlavní sezóně sehnat asi za 2.200 EUR, jinak kolem částky 2.000 EUR.
            Nepochybně můžete narazit na další osvědčené značky, výběr je velmi široký. Obecně vzato však chartery začínají u starších lodí na částce kolem 600 EUR za týden.