Jaké jsou výhody laminovaných plachet?


Myslíte si, že laminované plachtoviny jsou vhodné pouze pro závodníky? Není to pravda. Laminované plachty mohou zvýraznit zážitek z plavby i na běžné rekreační plachetnici. Proč byste o nich měli uvažovat?

Majitele rekreačních plachetnic obvykle více zajímá životnost než výkon, proto byly vlákna a plachtoviny vyvinuty speciálně pro jejich potřeby. Pryč jsou dny, kdy byly radiální střihy spíše pravidlem než výjimkou. Dnes (v době kvalitních materiálů) si můžete být jisti, že i plachty s jednodušším střihem vydrží dlouho a poskytnou vám výbornou službu.

Proč chtít více než dacron?

Ale začněme s nejčastější plachtovinou na trhu, dacronem. Většina plachet se stále vyrábí z dacronu (obchodní název pro polyester, který nahradil terylen). V závislosti na kvalitě (k dostání je velký rozsah stylu i kvality) má plachta vyrobená z dacronu obecně dlouhou životnost. Téměř všechny nové lodě jsou standardně dodávány s dacronovými plachtami a jen někteří výrobci nabízejí rozšířenou nabídku plachet převážně laminovaných.

„Čím nižší je poměr elasticity k délce bánu, tím vyšší odolnost a nižší elasticitu má celá plachta.“

Nebudeme zacházet do přílišných podrobností ohledně toho, jak polyesterové plachty pracují v náporu. Stačí říct, že pokud tkaná látka obsahuje polyesterová vlákna, je zároveň odolná i pružná. Takže ačkoli dacronová plachta také vydrží, časem se vždy deformuje. To se projeví na výkonu plachty. Loď bude mít tendenci se spíše klopit, než zrychlovat a bude také těžší plout po větru.

Samozřejmý důsledek použití méně pružné plachtoviny, je více najetých mil s menším vynaložením úsilí. Loď také není nucena absorbovat tolik rázů a plachtění je obecně příjemnější. Možná se ptáte, proč plachtit rychleji, když je současná rychlost vyhovující? Máte pravdu, ale občas se hodí, když můžete dojet k cíli rychleji než druzí. Koneckonců, každý z nás už v životě něco prošvihl.

A zde přicházejí na řadu laminované plachty. Jsou vylepšením dacronových tkaných plachtovin ve třech ohledech. Za prvé, zalaminovaná vlákna jsou prakticky nezvlněná, takže je plachta pevnější, plachtovina pruží jen mírně, nebo vůbec. Za druhé, použitá vlákna jsou méně elastická než základní vlákna používaná v dacronových plachtovinách. A za třetí, vlákna jsou přesněji zarovnána s laminací plachty v trojpaprsčité nebo membránové konstrukci.

Laminátové plachty a jejich druhy

U nejlevnějších laminátů se jako základní vlákno používá tlačený polyester, látka s nižší elastičností než tkaný polyester, protože se méně vlní. Druhé nejlevnější elastické vlákno je pentex, pravděpodobně nejvyužívanější vlákno u plachet rekreačních plachetnic.

Pentex nabízí oproti tlačenému polyesteru zhruba poloviční elasticitu. Jako další přichází na řadu vectran a spectra/dyneema a nízkou křivkou elasticity. Vlákna spectra/dyneema se protahují až pětkrát méně než vlákna pentex. Vydrží také velmi mnoho v ohybu a velice dobře odolávají vystavení UV paprskům.

Plachetnice

Všechny jmenované lamináty jsou z obou stran pokryté lehkým taftem. Taft zlepšuje jejich trvanlivost a odolnost proti protržení. U těžších spectra/dyneema plachtovin jsou samotné taftové vrstvy ze spectra/dyneema, což jim dodává ještě větší odolnost a přidává na tvarové stabilitě. Všechny tyto plachtoviny se dále zpracovávají stříháním z rolí  při správném natočení vláken a mírnou korelací mezi pruhy plachty (bány).

Ideální laminovaná plachta je lepena na přesně tvarované matrici. Tyto plachty se na závodním trhu staly běžnou věcí. Rozvoj lepených plachet, opět s dvojitým taftovým povrchem, je přenesl díky firmě Dimension Polyant, která úspěšně vlaminovává vlákna dyneema přímodo matric, také na trh rekreačních plachetnic.
Čím nižší je poměr elasticity k délce bánu, tím vyšší odolnost a nižší elasticitu má celá plachta.

Cena: Kolik to všechno stojí?

Jde samozřejmé také o peníze, ale obvykle je částka investovaná navíc vyrovnaná životností plachet a lepší schopností držet tvar. Plachty dyneema mohou vydržet 50 000 mil, ujetých o mnoho rychleji a s větším prožitkem, než se “tradičním” dacronem.

Srovnáním cen nám vyjde, že plachta z trojpaprsčitého pentex laminátu je o 30 % dražší než plachta z křížově stříhaného dacronu, plachta z trojpaprsčitého dyneema laminátu je o 50 % dražší než plachta z pentex laminátu a membránová dyneema plachta je ještě o dalších 20 % dražší.

Laminované plachty

Pokud plachta z křížově stříhaného dacronu stojí zhruba 1 000 britských liber (zhruba 35 000 Kč), plachta z trojpaprsčitého pentexu bude stát 1 300 liber (45 500 Kč) , z trojpaprsčitého dyneema laminátu 2 000 liber (70 000 Kč) a mebránová plachta z materiálu dyneema 2 400 liber (84 000 Kč).

Která plachta je nejvýhodnější?

Který materiál si vyberete, je na vás, ale dyneema je z finanční stránky patrně tou nejlepší volbou, pokud bereme v potaz dlouhou životnost a schopnost držení tvaru.
Měli bychom ještě upozornit, že všechny plachtoviny, dacron nevyjímaje, mohou podlehnout plísni. U laminovaných plachet je tato pravděpodobnost výrazně vyšší, ale dopady jsou minimální.

Všechny plachty, dacronové i laminované, lze ihned po výrobě ještě ošetřit protiplísňovým sprejem. Toto ošetření nabízí ochranu proti plísním až na dobu pěti let a navíc činí plachtu kluzčí a schopnou lépe se svinout, což se velmi hodí u plachet rolovaných do stěžně. Navíc je tento sprej hydrofobní a zabraňuje přilnutí nečistot k plachtě. Plachtu pak není nutné omývat tak často.