Baťův kanál – jak si užít charter v ČR


Chcete se kolébat na vodě, ale nechcete opustit svou rodnou zemi? Chtěli byste na loď, ale zdají se vám ceny v zahraničí moc vysoké? Tak si nezoufejte! I u nás můžete strávit dovolenou na lodi. Jednou z alternativ je Baťův kanál.

Pro zájemce z řad vodáků jsou i v České republice možnosti charteru. Ačkoliv vodních cest u nás není tolik a nejsou tak dlouhé, můžeme říci, že si dovolenou na lodi můžete užít i u nás, a to nejen na větších přehradách. Rozhodně zajímavou alternativou je tzv. Baťův kanál.

Baťův kanál

Současná délka Baťova kanálu je přibližně 50 km. Není to mnoho, ale na druhou stranu patří k těm nejdelším rekreačním možnostem u nás. Navíc, počítejte s tím, že existují plavební předpisy, které vám nařizují jet pouze určitou maximální rychlost, mnohdy pod 10 km/h. Takže i tak budete potřebovat pár hodin, abyste kanálem projeli. Nicméně, nemusí se omezovat pouze na něj.

Z Baťova kanálu se můžete dostat na další plavební trasy, třeba na řece Moravě. Výhodou je, že na Baťově kanále vás nepotkají žádné další mimorekreační lodě. Je totiž určen pouze pro rekreační plavby, což například na otevřené řece, byť je splavná, není. Tam můžete potkat i nákladní lodě. A opět vám musíme připomenout, že ačkoliv na lodě s maximální rychlostí do 20 km/h není nutné žádné speciální oprávnění a pouze projít proškolením, tak v případě nehody se předpokládá, že předpisy znáte. Nejste-li si jisti, že je znáte dostatečně dobře, pak se raději držte pouze rekreační části kanálu. 

 Kanál je v současné době pro rekreační užití splavný od Otrokovic po Skalici. Další splavné úseky navazující na Baťův kanál vás pak mohou zavést do Kroměříže či na druhé straně do Hodonína. Zde je ovšem nutné se skutečně dobře informovat, za jakých podmínek je to možné. Z paluby lodi tak můžete proplout například Napajedly, nebo Uherských Hradištěm.

 

Co je možné si půjčit?

Nabídka jistě není co do druhů tak pestrá jako v zahraničí, ale i tak má co nabídnout. K dispozici jsou malé motorové čluny, velké motorové čluny a hausbóty. Pokud zde mluvíme o malých motorových člunech, pak vězte, že se skutečně jedná o malé lodě. Jsou zpravidla pro čtyři osoby a určené výhradně k několikahodinové plavbě, kdy už vás ovšem mohou bolet nohy, a to navzdory faktu, že většina lodí má prodlouženou přední část, kde je možné nohy natáhnout.

Nevýhodou je, že většinou tato přední část už není krytá skládací střechou, takže při dešti, nebo naopak za perného sluníčka to na dlouhodobý pobyt na přídi nevypadá. Nicméně, můžete sehnat i motorové čluny až pro 12 osob, kde už je místa dost. K dispozici jsou pak také dražší typy malých lodí, už kajutových, které si však místo na hodinu na dvě berete na víkend. Zde však počítejte už s cenou okolo 5000,- Kč. Jisto-jistě velkou výhodou těchto loděk je však jejich velikost. Vejde se všude, nemáte problémy se ostatním vyhnout. Také tento typ lodí seženete ve všech půjčovnách, které Baťův kanál lemují.

 Velké motorové čluny jsou zde zastoupeny motorovými prámy. Jejich kapacita se různí. Největší z nich pojmou až 60 osob, zatímco ty menší o polovinu méně, tedy jen 30 osob. Tyto lodě si však můžete pronajmout pouze s posádkou. Nebudou vám půjčeny do vlastního řízení. Na druhou stranu si tak můžete vychutnat krásy naší země a využít (třeba jen jako jednodenní či dvoudenní výlet) nabídky na různé akční výlety spojené s návštěvou významných míst či ochutnávkami. I tento druh zábavy Baťův kanál poskytuje.

 Nejzajímavější však pro vás jistě budou možnosti půjčení hausbótů. Ten do značné míry kombinuje předchozí dvě možnosti – dává vám do rukou svou vlastní loď, svobodu a stáváte se pánem svého času, ale nejste omezeni pouze jedním dnem, jak je tomu u malých motorových lodí.

V půjčovnách, kde mají hausbóty, vám rádi poradí, jakou cestu zvolit, kam až se můžete vydat, abyste vše, co jste si naplánovali, stihli. Většina hausbótů ovšem není vybavena ledničkami, takže počítejte s tím, že zásoby, pokud nebudete chodit každý den nakupovat (což vzhledem k tomu, že při přiražení k břehu na vás zaútočí komando hladových komárů, se vás asi nebude chtít), budou muset být trvanlivějšího charakteru. Baťův kanál však nabízí pro náročnější klientelu či pro ty, kterým se prostě nechce něčím takovým zaobírat, program „all-inclusive“, kdy i jídlo, pití a návštěvy okolních památek jsou v ceně programu, jenž si zvolíte.

I zde se však platí kauce, která činí u hausbótů až 20.000,- Kč.

Kolik vás to bude stát?

Ceny jsou rozhodně příjemnější než v zahraničí. Ty nejvyšší dosahují nižších cen v zahraničí. U malých motorových lodí se cena odvíjí od počtu půjčených hodin, čím vyšší počet, tím obvykle nižší cena za hodinu. V průměru si však můžete vyrazit přibližně za 400,- Kč, i když jsou půjčovny, kde seženete loď za cenu pod 300,- Kč/hod. Půldenní zapůjčení pak stojí okolo 1000,- Kč. U větších motorových lodí (pro 12 osob) cena za hodinu velmi kolísá. V průměru však vychází na 600,- Kč/hod. a půldenní výlet na lodi pak asi na 1550,- Kč. I když je loď označena jako větší motorová loď, pak počítejte s tím, že pokud vás pojede skutečně 12, budete se opět tísnit. 

Jinak je tomu u hausbótů. Zde se cena odvíjí za půjčené dny. Obecně se hausbót půjčuje nejméně na 3 dny, tzn. víkend, a na pracovní týden, případně na celý týden. Ceny hausbótů se již hodně liší podle sezóny. Pro méně náročné klienty jsou tu připraveny menší hausbóty, které jsou vlastně spíše loděmi s větší kajutou. Cena nájmu těchto menších hausbótů se pohybuje kolem 5000,- Kč za víkend. Jsou jistě určeny pro ty, kteří nechtějí na lodi trávit příliš volného času a chtějí spíše cestovat.

Klasické hausbóty už projevují cenovou náchylnost mnohem výrazněji. Cena se liší podle měsíců a jejich sezónnosti. Upozorňujeme, že ceny mezi jednotlivými poskytovateli jsou velmi odlišné, a to i s ohledem na to, jakou loď poskytují. Srovnání jsme prováděli u porovnatelných tříd, ale ne u stejných typů (to nebylo možné). Proto následující průměrné ceny berte jako orientační. Pokud je v tabulce uvedený křížek, tak to znamená, že většina poskytovatelů v tomto termínu loď nepůjčuje.

 

Pobyt
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Víkend
7250
8100
9100
9100
7300
Po-čt/ út-ne
x
6200
12500
13000
5100
Celý týden
X
10900
14100
14100
9700