Azurové pobřeží: ráj všech jachtařů


Azurové pobřeží začíná u Marseille a rozvíjí se dále východně. Nejslavnější pobřežní sídla jako Monako, Cannes, Nice či Saint Tropez bývají často zmiňována ve známých filmech a románech a sama jsou spojena se světem showbyznysu.

Středozemní jachtaření se zde vyvíjelo velmi rychle, a to nejen díky rozmanitosti a členitosti pobřeží, ale také díky dlouhé turistické tradici místních obyvatel. Zde vznikly také první lépe vybavené přístavy. Podél tohoto pobřeží jsou umístěny největší zábavné flotily celého Středomoří a tady jsou také pronajímány nebo prodávány některé z nejkrásnějších jachet světa.

Monaco

Monaco je opravdovým futuristickým městem, zábavné, moderní, s rozlehlými prostory pro společenský život, dobře koncipované a posazené v limitovaném prostoru mezi mořem a nepřípustným pobřežím. Monaco je svou architekturou a řešením opravdu ojedinělé. Pro úsporu místa je velká část dopravní infrstruktuty vedena pod zemí, kde jsou také četné několikapatrové garáže. Nároky na obrovské prostory jsou uspokojovány tím, že se kradou z moře, z oblasti kolem Fontvielle. Tady se nachází jeden ze dvou hlavních rektorálních přístavů, obklopen rozlehlým obytným prostorem ehce dostupným helikoptérami z canneského mezinárodního letiště. Helikoptéry jsou umístěny hned vedle přístavu. Více než 150 kotvišť je k dispozici lodím do 30 metrů délky.

Azurové pobřeží se svými četnými přístavy je rájem všech jachtařů

Jachty do 130 metrů mohou zakotvit v přístavu Condamine, před níž se koná Grand Prix. Nad sedmi metrovou hloubkou je 700 kotvišť (60 rezervováno pro nákladní dopravu) – všechny řízené místní pobřežní hlídkou. Nad ní se tyčí jachtářský klub, který má silnou závodní tradici a předsedá mu princ Albert. Ti kteří sem zavítají na návštěvu si nesmí nechat ujít Oceanografické muzeum, pravděpodobně nejslavnější na světě a procházku městem.

 

Trasa slavné Grand Prix Monte Carlo vede také kolem přístavu Condamine v MonakuTrasa slavné Grand Prix Monte Carlo vede také kolem přístavu Condamine v Monaku 
Trasa slavné Grand Prix Monte Carlo vede také kolem přístavu Condamine v Monaku.

 

Buďte ovšem opatrní, jestliže připlouváte do těchto přístavů za východních a jihovýchodních větrů. Bezpečnější zakotvení vám za každých povětrnostních podmínek zajistí Beaulieu sur Mer, jenž se nachází na stejnojmenném mysu, chráněný Cap Ferratem. Větší jachty mají přístup severně od přístavní hráze. Tento přístav má hospodářskou oblast a loděnici o 776 místech, z nichž 152 je rezervováno pro nákladní dopravu.

 

 

Západně od Nice je Andělský záliv, který nabízí dvě přístaviště. Saint Laurent du Var je moderní, plně vybavený s padesátimetrovým vstupem. Je umístěný západně a má 1087 míst (239 pro nákladní dopravu) pro lodě do 23 metrů. Lodě s hlubokým ponorem si musí dávat pozor, když připlouvají za silného jihovýchodního větru, neboť hloubka je tu jen 3,5 metrů. Nejmenší přístav Andělského zálivu nabízí 474 míst v privátním přístavu a 53 ve veřejném – ten je v obytném komplexu a nabízí kotviště pro lodě do 30 metrů a má hloubku kolísající mezi děmi až třemi metry.

Antibes

Pravý jachtářský ráj jsou však Antibes. Tady mají svůj domovský přístav největší privátní jachty Středozemního moře a nabízí se zde služby nejvyššího standartu. Staré město, obklopené pevnostmi jako Tour du Recrutement a CarrF, bylo vybudováno na útesu oddělujícím přístav od Anse de la Salis. Antibes se svými hustými alejemi, charakteristickými restauracemi, obchody s módou a útulnými bary nabízí vzrušující život, že si kolikrát ani nevšimnete, že se již blíží východ Slunce.

 

Přístav Vauban je domovem pro největší privátní jachty Středozemního mořePřístav Vauban je domovem pro největší privátní jachty Středozemního moře
Přístav Vauban je domovem pro největší privátní jachty Středozemního moře

 

Přístav Vauban na úpatí mysu, obklopený pevností CarrF, má 1 230 míst pro kotvení (350 pro nákladní). Je hospodářský i turistický, tvořen cestou zvanou Bassin de Grande Plaisance, starým přístavem a zálivem Sv. Rocha. Je chráněn hrází začínající u „Pěti set francouzských bašt“. Mega jachty dlouhé 70 až 165 metrů mohou kotvit v jihovýchodní části zálivu, která je nejpodmanivější částí.

Město celebrit 

Ovšem ještě exkluzivnější je Cannes, nevyhovuje však velkým jachtám. Město, jež je skutečným centrem mezinárodního jachtářství ve Středozemním moři, se nachází na severním konci zálivu La Napoule a je světově proslulé svým filmovým festivalem. Má dvě přístaviště: Pierre Canto ležící na canneské cestě do Croisette s 650 kotvišti (100 pro nákladní dopravu) a přístav Cannes, chráněný ze severu loděnicí Max Laubeuf a z východní hrází Albert Eduard.

Je kryt před všemi větry kromě těch východních – díky mělkému skalnatému dnu (dobře vyznačené třináctimetrovým světelným majákem), ale je třeba být opatrný, když připlouváte v noci. Lodě nepřesahující 1,2 metrů ponoru a 4 metry výšky mohou kotvit v přístavu Cannes – říční přístaviště s 1 733 místy pro lodě do 12 metrů. Přístav se nachází na řece La Siagne a tvoří ho dvě nádrže a několik soukromých loděnic.

 

Cannes jsou známé především díky místnímu filmovému festivaluCannes jsou známé především díky místnímu filmovému festivalu
Cannes jsou známé především díky místnímu filmovému festivalu.

 

Nad přístavem Mandelieu de Napoule, jenž se nachází na západní straně stejnojmenného zálivu, ční charakteristický hrad. Přístav je chráněn dlohou hrází, je součástí ústí řeky Argentiere a má 1 047 míst pro kotvení (200 pro nákladní dopravu). Vyloďování je povoleno pouze od 8:00 do 22:00 hodin. V přístavu La Rouge však můžete zakotvit kdykoliv. Najdete jej západněji a máte tu k dispozici 521 míst (130 nákladní doprava) pro lodě do 30 metrů.

 

 

Část pobřeží ležící mezi mysem Drammont a Camarat je nejkrásnější a nejvíce okouzlující částí z celého Azurového pobřeží. Tady, v oblasti chráněné Iles de Hyeres, kde se nachází několik malých, ale dobře vybavených přístavů, je v přístavech Cross a Porquerolles pravý jachtářský svět. Najdete tu nejkrásnější přístavy a exklusivní střediska pro plachetnice, VIP turismus a královský noční život.

Mys Drammont a mys Camarat ohraničují jednu z nejkrásnějších částí celého Azurového pobřeží

V Zálivu Saint Raphael je přístav Santa Lucia, tvořená dvěma vnitřními přístavy (s oddělenými vjezdy) rozdělené hrází a chráněné vlnolamem. Severní vstup není moc pohodlný díky své pozici, jižního dosáhnete, když budete kormidlovat přes ostrůvky Lion de Terre a Lion de Mer. Tady je k dispozici 1 600 míst a kotvit zde je vždy bezpečné.

Saint Tropez

V zálivu Saint Tropez jsou tři přístavy, které nabízí celkem 4 500 míst. Zajisté nejslavnější je Saint Tropez – podmanivý a atraktivní – sem se určitě musíte podívat. Je umístěn na jižním konci zálivu, rozdělen do dvou částí – starý přístav, využívaný rybářskými loděmi a loděmi do 15 metrů a nový přístav rezervován pro ostatní druhy plavidel. Tady máte 800 kotvišť, z nichž 100je pro nákladní dopravu. Jak je zvykem v této oblasti, i v Saint Tropez je noční život na špičkové úrovni a kotvit před hlavní pěší zónou je nezapomenutelný zážitek - pro ty šťastlivce, kteří seženou místo.

Přístřeší ale najdete vždy v přístavech Grimaud a Marines de Cogolin. Ten první je známý svým typickým tvarem laguny. Má několik kanálů, na jejichž březích leží několik domů s vlastními soukromými kotvišti a několik ostrůvků propojených vzájemně mosty. Celkem tento přístav nabízí 1 910 míst (450 nákladních).

 

 

Marines de Cogoline je tvořena třemi přístavy : Cascadelle, Galiote a Brigantine, všechny rezervované pro místní obyvatele. Je tu ale i přístav pro veřejnost s 1 565 místy (273 pro nákladní dopravu). Mohou zde kotvit lodě s délkou do 50 metrů a ponor nepřesahující 6 metrů. Poskytují bezpečné kotvení, jelikož jsou chráněné před všemi větry. Jen je třeba si dávat pozor ve zkušební torpédové zóně na severozápadě označené červenou bójkou a na rychlostní limit 12 uzlů v celé oblasti zálivu.