Technika plavby

Kotva jako základ (díl 2.): Víte, jak na kotvu vyzrát?

V prvním díle krátkého seriálu vám Napalubu přineslo základy, bez nichž se při kotvení neobejdete. V druhém díle vám ukážeme, jaké nástrahy vás mohou potkat, když už máte pro kotvení ideální místo.  

Kotva jako základ (díl 1.): Víte, kde kotvit?

Samo o sobě se kotvení rozhodně nezná jako složitá věc, kterou byste se měli sáhodlouze učit až k samé dokonalosti. Přesto existují zásady, podle kterých musíte postupovat. V našem prvním díle vám ukážeme, že vybrat lokalitu pro kotvení není tak lehké, jak se na první pohled může zdát.  

Jak se chovat na palubě lodi?

Stejně jako má svá pravidla stolování na banketu nebo příchod na taneční parket na plesech, řídí se svou vlastní etiketou i plavba na lodi. Přestože už posádka nemusí do úmoru drhnout palubu, měla by se řídit pravidly i dnes.  

Pohledem jachtaře: Vejdeme se všichni

Po našich vodách jezdím již dlouhá léta a samozřejmě vidím, jak se zvyšuje počet rekreačních plavidel a to nejen plachetnic, ale hlavně motorových člunů. Jak přistoupit na kompromisy a být tolerantní?  

Státní vlajka na lodi

Státní vlajka je na moři velmi důležitá. Víte ovšem, kdy a kde musí být vyvěšena? Kolik vlajek může být na vlajkovém stožáru? A co vlastně státní vlajka vyjadřuje?  

Co dělat, když se blíží bouře

Na obzoru bouře? Náš článek se vám pokusí říci, co dělat, když se bouře blíží nezadržitelně k vaší lodi.