Chraňte se před sluníčkem na moři: poradíme, jak na to


Stačí trocha lehkomyslnosti při pohybu na sluníčku a problém je na světě. Ochranu před sluníčkem bychom neměli podceňovat: na moři jsme vystaveni častějšímu a intenzivnějšímu slunečnímu záření než lidé na pláži.

 Nejenže na nás působí obojí UVA a UVB záření, navíc dostáváme téměř dvojnásobné dávky odraženého záření a to i při zamračeném počasí. Lékaři z různých institutů přirovnávají pobyt na moři k postávání uprostřed obřího zrcadla. Samozřejmě můžeme těmto problémům dnes čelit daleko snáze, než jaké byly možnosti námořníků před desítkami let. Celá škála dermatologických produktů je nakloněna na naší stranu.

Ochranný faktor

Opalovací krémy vás mohou ochránit, problémem však je, že se musí používat správným způsobem. Značení ochranného faktoru může být často matoucí. Některé průzkumy dokonce ukazují, že řada lidí význam ochranného faktoru ani nechápe či dokonce vůbec  nezná.

Průzkumy ukazují, že řada lidí význam ochranného faktoru ani nechápe či dokonce vůbec nezná.

Pokud se spálíte po deseti minutách, krém s ochranným faktorem 15 vám dovolí zůstat na sluníčku celkem 150 minut. Ochranný faktor je tedy násobkem času, který můžete bezpečně strávit na sluníčku, v tomto případě patnáctkrát déle, než kdyby vaše pokožka chráněná nebyla vůbec. Problémem je, že čas, který vaše nechráněná pokožka vydrží bez újmy, je ovlivněn mnoha činiteli. Denní doba, nadmořská výška, počasí, UV index, zeměpisná poloha, či medikamenty, které užíváte, to vše může ovlivnit délku bezpečného pobytu na slunci.

V každém případě ochranné krémy s faktorem 15 a vyšším jsou nezbytností. To se však může podle odborníků změnit. Pokud jste citlivější na sluníčko a pohybujete se v extrémních podmínkách, je nejlepší investovat do krémů s faktorem co nejvyšším.

Užití opalovacího krému

Dalším problémem spjatým s ochranou pokožky je, že lidé nepoužívají krému dostatek. Obecně platí, že na pokrytí celého těla je zapotřebí alespoň 4cl sklenička (panák) krému. Některé zdroje hovoří o opakovaném nanášení v dvouhodinových intervalech, nebo po koupání a vysoké námaze spojené s pocením. Je dobré si uvědomit, že vodovzdorné krémy nejsou voděodolné. Můžete se chvilkově proběhnout sprchou, ale ne půl hodiny koupat v moři.

Nejlepší je namazat se ještě předtím, než vyjdete na sluníčko: průměrně trvá 30 až 60 minut, než se krém zcela absorbuje do pokožky, po tuto dobu není vaše kůže plně chráněná. Rovněž pokud berete krémy z loňska, podívejte se na dobu použitelnosti, protože tyto produkty časem ztrácejí na kvalitě. Dobré je ostatně hledat ty produkty, které chrání proti UVA i UVB záření, protože celá řada krémů je účinná pouze proti UVB paprskům.

Dva v jednom

Je zřejmé, že krémy, které chrání proti obojímu typu záření, jsou tou správnou volbou. Velice často je na nich viditelně uvedeno, že chrání proti UVA i UVB záření. Látky, které chrání proti UVA, jsou avobenzon, zinková běloba (oxidy zinku) a Mexoryl. Hledejte produkty, které nesou schválení Skin Cancer Foundation a jiných dermatologických institucí.

Dále není od věci se na moři také kvalitně obléci: klobouky, sluneční brýle a oblečení s ochrannou vrstvou proti UV jsou dalšími možnostmi, jak chránit své zdraví. Zdravý rozum a pár znalostí jsou dobrými zbraněmi v boji proti sluníčku.

Technologie chrání naše zdraví

Samozřejmě, že se můžete spálit skrze oblečení. Především v tom, které je nekvalitní výroby, z lehkých látek a snadno blednoucích barev. Například kvalitní džíny mohou poskytnout ochranný faktor i více než 1700, kdežto bílé tričko přibližně kolem 5. Naštěstí se čím dál tím více objevuje oblečení z propracovaných materiálů, které chrání proti UVA i UVB záření. Tento druh oblečení má dokonce svou vlastní škálu značení míry ochrany proti záření.

Pokud se vám nechce utrácet zbytečně za oblečení, existují dokonce látky, které lze přidat do praní, a tím dáte vašemu standardnímu oblečení ochranný faktor. Krém pro oblečení lze pořídit pod názvem SunGuard.

 Experti se nebojí vyslovit fakt, že poškození způsobené sluncem je kumulativní a hromadí se za celý život.

Nezapomeňte chránit také svůj zrak. Ujistěte se, že vaše sluneční brýle mají 100% schopnost pohltit UV záření a nepříjemný jas. Kožená boční stínítka, či dokonale přilnavé brýle mají tu výhodu, že se vám do očí nedostane nic ani ze stran, jako u klasických slunečních brýlí. Míra tmavosti brýlí je individuální dle potřeb, ale UV ochrana je na prvním místě.

Proč se chránit?

Rakovina kůže se nevyklube přes noc, jedná se o dlouhodobě trvající proces. 90 procent všech případů rakoviny kůže je spojeno se slunečním zářením. Experti se nebojí vyslovit fakt, že poškození způsobené sluncem je kumulativní a hromadí se za celý život. Spáleniny z dětství se ukazují jako předstupeň rakoviny a samotná rakovina až kolem padesátého roku života.

Počátky jsou mnohdy velice zrádné. Začínají jako obyčejná piha, či skvrna od sluníčka a až později místo začne vypadat podezřele.

I přesto, že různé typy rakoviny kůže jsou snáze identifikovatelné a lépe léčitelné než jiné formy rakoviny, není radno si se svým zdravím zahrávat. Podle Světové zdravotnické organizace se výskyt rakoviny kůže za posledních sto let zdesetinásobil.

Je dobré se častěji informovat o daném problému a vědět jak mu čelit a předcházet, než nakonec řešit výdaje u lékaře spojené s léčbou.