Dítě mezi námi aneb odkdy na plavbu brát ty nejmenší


Je to nezodpovědné nebo bychom se toho neměli bát? Vzít dítě na loď není jednoduché rozhodnutí. Víte, kdy je na to vhodný čas?

Sní o tom nejeden jachtař. Jednoho dne bude plout nejen se svými kamarády, ale i se svou rodinou. Víte, kdy byste měli začít „pracovat“ na své nové posádce?

 

Kolik let by mělo dítě mít

V podstatě neexistuje žádná věková hranice, pod níž byste neměli jít. Řada jachtařů tvrdí, že dítě se na palubu může brát téměř od narození. Záleží samozřejmě na vás, zda-li jste schopni se o tak malé dítě postarat a věnovat mu nezbytnou pozornost. Výhod, proč brát na loď i ty nejmenší, to má několik. Váš potomek se nebude bát moře a mimo jiné naposlouchá při vašich zahraničních plavbách řadu cizích jazyků.
 

Jak dítě na lodi „vyzbrojit“

Každý člen posádky je na lodi v tak trochu jiném prostředí, než je to jeho přirozené. Pro malé dítě je takový pobyt samozřejmě velká změna. Nešetřete na kvalitním oblečení speciálně určeném na jachting. To, co nenajdete v našich specializovaných obchodech, bez problémů pořídíte v Anglii či dalších evropských státech. Řada svršků se dá také koupit přes internet.
Základem je kvalitní nepromokavá bunda, čepice a sluneční brýle. Pamatujte na to, že menší děti rády vyhazují oblečení (a nejen to) přes palubu do vody, vyplatí se proto mít oblečení více do zásoby.
Na co nesmíte zapomenout, je záchranná vesta. Tu by mělo mít dítě na sobě prakticky neustále. A to i při vysedávání na pevninu. Počítejte s tím, že žádné z nich nemá nasazování vesty příliš v oblibě. Za bezpečí ale chvilka křiku rozhodně stojí.
 

Jak na dítě připravit loď

Samozřejmě záleží na tom, jak velkou cestu pánujete. Vždy je dobré přizpůsobit pobytu dítěte celou loď. Na palubě opleťte sítěmi zábradlí, aby váš potomek nemohl přepadnout, vytvořte na ní také bezpečné místo, kam umístěte autosedačku. Bude se vám hodit ve chvílích, kdy budete potřebovat dítě bezpečně zajistit. Pokud chcete, můžete svého potomka vybavit i cyklistickou přilbou, která jej bude chránit při případném pohybů věcí na lodi.
Ideální je, vybavit i kajutu. Dítě by mělo být na takovém místě v absolutním bezpečí. Nejlepší je kajutu obalit polštáři, aby byly stěnu měkké.
Před vyplutím rozhodně pořádně vybavte vaší lékárničku. Musíte počítat se vším. Poraďte se s pediatrem, naučte se základy šití. A především po celou dobu vaší plavby hlídejte. Je to nejúčinnější opatření, které při plavbě zabrání většině problémů.