Když potkáte při plavbě piráty


Plány na letošní plavbu jsou na stole. Rádi byste se vydali na delší cestu a trochu někam jinam, než o do obvyklého Řecka nebo Chorvatska. Jste připraveni na všechno a na všechny?

Pokud se chystáte do exotičtějších oblastí a míst, která nejsou tolik turisticky navštěvovaná, musíte se připravit na nejhorší. Zloději číhají ve všech koutech světa a ti na moři bývají velmi záludní – jen málokdo před nimi umí prchnout.

Dopředu se na piráty nepřipravíte, musíte ale podvědomě počítat s variantou, že vás na cestách přece jen překvapí. Napalubu vám poradí, které základní kroky udělat, abyste s takového setkání vyšli s co možná nejmenšími problémy.
 

Zajistit člun, sehnat si spojence

O svůj člun se po výstupu z lodi vždy dobře postarejte. Stává se, že vám jeho hlídání obvykle nabídne někdo z domorodců. Podle zkušeností jachtařů je dobré, si takového hlídače zaplatit. V opačném případě bývá totiž dotyčný tím, kdo vám člun ukradne a pak po vás bude chtít zaplatit nálezné. Vždy mějte při plavbách do destinací mimo Evropu dostatečně tlustý řetěz, kterým člun připevníte. Pamatujte, že i v noci jej nestačí pouze uchytit za loď, pro klid duše je lepší jej vyzvednout na palubu.
Trávíte-li noc mimo palubu, nedejte možnost zlodějům, aby vaši loď v tuto dobu vykradli. Nechejte v podpalubí svítit světlo, aby jste neustále budili dojem, že na lodi někdo je. Můžete se také dohodnout s ostatními  loděmi na kanálu VHF, který budete mít celou noc zapnutý a v případě potřeby se můžete snadno spojit.
 
 

V pirátské zóně

Jakmile se dostanete do oblastí, které jsou známé přítomností pirátů, buďte ve střehu a plujte minimálně 20-25 Nm od břehu. Vždy je lepší plout ve skupině vícero lodí, protože jste tak silnější a můžete se domlouvat. Jen pozor, na kanálu VHF vás piráti mohou slyšet.
V rizikových oblastech je ideální plout v noci. Pokud je silnější vítr a moře rozbouřené, můžete se radovat. Piráti totiž k přemísťování obvykle používají čluny, se kterými se v rozbouřených vodách špatně pluje.

"Nesnažte s nimi smlouvat nebo se bránit."

Při plavbě v noci zhasněte všechna světla na lodi a dejte si služby, abyste hlídali radar. Pokud se k vám přibližuje plavidlo, zkuste změnit kurz a pozorujte, zda vás loď pronásleduje. Jestliže ano, měňte kurz a snažte se vetřelcům ztratit ve tmě. Může se vám to skutečně podařit. Mezitím ale neztrácejte čas a věnujte se základním opatřením pro případ, že by dorazili piráti až k vaší lodi:
-          peníze rozdělte do obálek na různá místa na lodi
-          po ruce si nechejte peněženku s obnosem, který jste ochotní odevzdat zlodějům
-          schovejte šperky, cennosti, fotoaparáty a elektroniku, aby nebyla na očích
-          pokud máte na palubě zbraň, mějte ji po ruce
-          v opačném případě připravte signální rakety, můžou se vám hodit
 
Děti a ženy by měly zůstat v kajutách, na palubu dostaňte všechny muže na lodi. Budete působit silnějším dojmem. Pokud se piráti dostanou až k vám na palubu, zkuste zachovat klid, odevzdejte jim peníze a cennosti, které jste si připravili. Nesnažte s nimi smlouvat nebo se bránit. Pokud nebudete klást zlodějům odpor, fyzicky by vám neměli ublížit.
Ve skutečnosti se ale na takové setkání připravit nejde. Pokaždé probíhá jinak a pokaždé jde hlavně o štěstí. Ať ho při plavbách máte, co nejvíce.