Kotva jako základ (díl 1.): Víte, kde kotvit?


Samo o sobě se kotvení rozhodně nezná jako složitá věc, kterou byste se měli sáhodlouze učit až k samé dokonalosti. Přesto existují zásady, podle kterých musíte postupovat. V našem prvním díle vám ukážeme, že vybrat lokalitu pro kotvení není tak lehké, jak se na první pohled může zdát.

Než se rozhodnete svou loď zakotvit, musíte si pořádně promyslet, kde to uskutečníte. Je třeba najít ideální místo či zátoku, kde je co nejmenší vítr, a která splňuje i další velmi podstatné náležitosti.

Na co pozor:

Dno: Znát druh dna, kde se chystáte kotvit, je půlka úspěchu. Ideálním povrchem je v takovém případě písek nebo bahno, protože v něm kotva velmi dobře drží. Opatrní buďte na místa, kde se nachází mořské řasy, které vám mohou kotvení zkomplikovat. Vyvarovat byste se rozhodně měli kotvení ve skalnatém povrchu, po kterém kotva může sklouznout.
Hloubka: Důležité je, v jaké hloubce loď kotvíte. Platí zde pravidlo, že čím větší mělčina, tím lépe. Samozřejmě v ideálním případě je, když ukotvíte loď u břehu. Ne vždy se to ale podaří. Proto, pokud kotvíte dále, nechejte vymotat celý řetěz upínající kotvu a po napnutí lodi si zapamatujte přibližnou polohu, kterou zaujala. V takovém případě si z břehu vždy můžete zkontrolovat, zda loď neodplouvá či se nepatrně neposouvá jiným směrem.
Počasí: Neméně důležitým aspektem je počasí. Zátoku vybírejte tak, aby byla závětrná. Tedy, aby vítr foukal směrem ven. Díky tomu vás nebudou obtěžovat vlny a loď nebude splouvat směrem na skály. Ve středomoří musíte sledovat oblohu a předpovědi, abyste včas dokázali odhadnout změny směru větru.
Lodě-sousedi: Musíte si uvědomit, že v místě kotvení se nemusíte nacházet sami. Ostatní lodě, které kotví kolem vás by měly být vždy v dostatečné vzdálenosti. Nezapomeňte vypouštět kotvu vždy stejným směrem. Dobré je také odhadnout velikost lodí. Ideálně pak kotvěte mezi stejnými typy i jachtami podobné velikosti.