Mořská nemoc: noční můra jachtařů


Přestože si silnou nevolnost na mořských vlnách vyzkoušel téměř každý kapitán, nausea, jak se mořská nemoc odborně nazývá, je navenek pro jachtaře tabu. Přiznají se k ní jen někteří. Jak ji ale poznáte, a jak proti ní spolehlivě bojovat?

Onemocnět mořskou nemocí může teoreticky každý za jakýchkoliv podmínek. Stačí, když několikrát po sobě přijde vlna ze špatného směru nebo když jste předešlý večer popíjeli více než obvykle. Nevolnost ale přichází i tehdy, když vdechnete naftu z horkého motoru nebo se častěji pro něco zohnete.
Lékaři i vědci jsou zatím bezradní. Jisté je, že mořskou nemoc způsobuje dráždění našeho rovnovážného systému. Jinak řečeno, lidský mozek nepříliš kladně přijímá situace, kde si podněty vzájemně odporují – kupříkladu klidný horizont a houpající se loď.  Léky, které by však této „mozkové dezorientaci“ předcházely, zatím neexistují.


Podle posledních průzkumů platí, že nevolnost na lodi způsobuje až 75% jachtařů střední obtíže a 15% dokonce velmi silné problémy. Ženy se přitom adaptují na mořskou plavbu mnohem pomaleji. Platí ale zásada – většina posádky si po pár dnech zvykne a mořská nemoc vymizí.
Samotní jachtaři pak sázejí hlavně na své osobní zkušenosti. „Dá se říci, že mořská nemoc je moje hobby. Při přeplouvání Atlantiku je mi pravidelně špatně. Zkoušel jsem Scopodermové náplasti. Když ale po třech dnech účinek odezněl a dal jsem si nový, nastoupili poruchy vidění, a tak jsem ji musel sejmout. Také jsem zkoušel akupresurový náramek, ten mi nepomáhal a k zázvoru jsem neměl důvěru. Tak jsem raději dál krmil ryby. Ale mě to nevadí. Ryby poznají, že je pravidelně krmím a tak se pořád drží v okolí a dají se snadno chytit. Když jsem na lodi sám, jsem méně nemocný. To je psychologie. Vím, že mně nikdo nepřipraví o práci. A práce pomáhá nejlépe,“ říká dobrodruh Rüdiger Nehberg.

 

Co můžete udělat, než vám bude špatně?

Je jasné, že pokud se poplavíte na těžké lodi s dlouhým laterálem, bude taková loď tlumit zrychlení a vlny zvládnete mnohem lépe. Platí také, že pákové kormidlo je lepší než klasické kolo, protože v takovém případě sedí kormidelník uprostřed lodi a má lepší stabilitu.
Další opatření se týkají hlavně psychické a fyzické pohody. Posádka by měla být v teple, oblečení by nemělo nikde těsnit (zvlášť v oblasti žaludku a krku) a všichni by se měli vyvarovat nadměrnému hluku. Stačí obyčejné špunty do uší, abyste v silném větru odbourali stres způsobený silným hlukem. Odborníci také doporučují nosit hlavu vzpřímeně a omezit pohyb směrem dolů, který dráždí rovnovážné ústrojí.
Pokud si myslíte, že vás před mořskou nemocí ochrání dieta, pletete se. Snídat byste měli lehce, ale bohatě. Doplňte stravu přísunem vitaminu B6 třeba pomocí celozrnného chleba nebo hrstky ořechů. Všeobecně zkušení jachtaři nedoporučují příliš pít alkohol, který organismus zatěžuje, stejně jako káva nebo mléko.

Kdy jsem nemocný?

Abyste poznali, že jste nemocní, nemusíte být zrovna doktoři. Mezi nejčastější projevy mořské nemoci patří zívání, únava, zimnice nebo naopak pocení. Můžete mít závratě, pocit na zvracení nebo bolesti hlavy.
Jakmile se u vás tyto příznaky ukážou, na nic nečekejte a rychle mozek zaměstnejte. Můžete kormidlovat, uklízet, trimovat plachty nebo vařit. Zásadou je, nesedět a nekoukat na kolébající se kompasovou stupnici.

 

Jaké léky brát?

Veškeré léky proti mořské nemoci neřeší podstatu problému, ale pouze důsledky. Navíc mívají i vedlejší účinky. Nejznámější preparát Stutgeron (nebo také Cinnarizin) je pouze na lékařský předpis, má méně vedlejších účinků než dimenhydrinaty a mezi profesionálními kapitány platí za tajný zaručený prostředek. Mnozí ho ale pokládají za nevhodný, protože jeho působení není dosud ještě jednoznačně objasněno. Často pomáhá náplast Scopoderm (jen na předpis). Obsahuje scopolamin. Náplast se nalepí asi šest hodin před vyplutím dozadu za ucho a ponechá se tam tři dni. Během tohoto časového úseku se kontinuálně vstřebává 1,5 miligramu scopolaminu. Po nalepení náplasti je třeba si důkladně umýt ruce, aby se stopy látky nedostaly do očí. Zkusit můžete samozřejmě také starý dobrý Kinedryl.

Máte vlastní tipy proti mořské nemoci? Diskutujte!