Úspěšná plavba začíná již na pobřeží II


Dlouhá plavba znamená, že váš majetek zůstane nějakou dobu bez dozoru. Abyste nemuseli mít během plavby těžkou hlavu a při návratu nebyli nemyle překvapeni, dopředu si všechny nutné záležitosti zorganizujte.

Pečlivé plánování a organizace vašich záležitostí na pobřeží se vám mnohonásobně zúročí poté, co vyplujete. Poslední věcí, kterou byste se chtěli zabývat během popíjení drinku při západu slunce je, či máte zaplacené účty nebo tím, že má o vás rodina obavy. Opatření, která musíte přijmout, závisí od toho, čím jste vázáni a jak dlouho míníte být mimo domov.

Vydělávání peněz

Dlouhodobé plavby mohou být nákladné a zatím co většina námořníků na otevřeném moři spoléha na úspory, jsou tací, kteží vydělávají, i když jsou na lodi. Něktěří lidé mohou pracovat na dálku, zatímco ostatní musí přerušit plavbu, aby se vratili domů doplnit finanční zdroje. Pokud vám není přáno a patříte k té druhé skupině, pak nezapomeňte na dohodu se zaměstnavatelem. Jestliže podnikáte, vyplatí se zasvětit do chodu firmy někoho z rodiny nebo si vyškolit schopného zástupce.

Zkusili jste před dlohou plavbou pronajmout svůj majetek?

A jak můžete vydělávat během plavby? Jednou z možností je vykonávat takovou činnost, která vyžaduje počítač a internet. Může se jednat například o práci programátorů, webdesignérů, spisovatelů a dopisovatelů, překladatelů odborných textů apod. Např. posílání článků do jachtařských časopisů je myšlenkou, která se rodí v hlavách mnoha jachtařů, ale ti by si měli být vědomi toho, že každý rok je jen málo takových příběhů z plaveb publikovaných v časopisech, ale naopak jsou tisíce jachet, které neustále brázdí světem. Pokud ovšem máte to štěstí pamatujte, že na tom rozhodně nezbohatnete.

Ideální způsob, jak vydělávat, je žít život rentiéra. Vlastnit aktiva, která vám přinášejí pasivní příjmy a vy tak nejste nuceni se vracet kvůli penězům. Jedná se například o pronájem nemovitostí, finanční aktiva jako akcie a dluhopisy, vklady na vysoký úrok apod.

Banka a účty

Internetové bankovnictví je požehnáním pro plavby po širém moři, umožňuje vám sledovat účty a platit účty, kdykoliv máte přístup na internet. S historií bankovních operací dostupnou online, můžete s klidným svědomím zrušit papírové výpisy z účtů a tím snížit objem důvěrné pošty, která se vám má přeposílat. Pokud si nejste jisti svým budoucím připojením na internet nebo chcete mít 100% jistotu, že vše bude řádně zaplacené, nastavte si bezhotovostní platební styk tak, aby vše probíhalo automaticky bez nutnosti vašeho dozoru.

K tomu slouží nastavení trvalých příkazů a inkasních plateb. Při pravidelných a stálých položkách jsou vhodné trvalé příkazy, při proměnných sumách se vyplatí nastavit placení zálohových plateb trvalým příkazem nebo inkasní platby, kdy si společnost sama strhně z vašeho účtu požadovanou sumu. Pokud placení služeb nelze provádět automaticky, pak si zařiďte zasílání e-mailových faktur, abyste byli schopni své účty platit online.

Zůstaňte v kontaktu 

Dnes je to všechno pro mořeplavce příliš jednoduché nechat přátele a rodinu doma a zůstat v kontaktu. Moderní technologie - internet, satelitní telefony, mobilní telefony - to vše vám umožňuje být v kontaktu skoro pořád. V minulosti byly příležitostné pohlednice a občasná zavolání přes VKV spojení to jediné, v co mohli vaši příbuzní a známí doufat.

Moderní technologie umožňují každodenní kontakt

Dnes je vše jinak, přesto je důležité zorganizovat si očekávání vaší "pobřežní posádky". Neříkejte jim, že zavoláte, napíšete nebo pošlete mail, pokud si nejste úplně jistí, že budete moci. V každém mailu, jim napište, kdy mohou očekávat další, při každém telefonu jim řekněte, odkud příště zavoláte. Toto pak poctivě dodržujte. Pokud se delší dobu neozvete dle svých vlastních instrukcí, budou ti na břehu vědět, že je něco v nepořádku a mohou vám pomoci.

Mobilní telefony

Používání mobilního telefonu v zahraničí je velmi drahá záležitost. Někteří operátoři (hlavně ti zahraniční) nabízejí lacinější vázané balíky pro zahraniční cestování a ty podstatně mohou snížit náklady. Před vyplutím se ujistětě, že váš mobilní telefon není blokovaný pro mezinárodní použití a nahrajte si nový odkaz s nějakou speciální instrukcí do hlasové schránky - např. "volejte mezi 6 a 7 hodinou večerní" nebo "nechejte mi prosím odkat, jsem na moři, ozvu se při nejbližší příležitosti".

Jestliže zvažujete, že se v některé zemi zdržíte více jak několik týdnů, zvažte koupi lokální SIM karty s placením podle potřeby. Můžete ji používat ve svém vlastním telefonu, přičemž budete mít místní telefonní číslo, což znamená, že nebudete nic platit za příchozí hovory. Odchozí hovory budou pravděpodobně také lacinější.

Internetové telefony

Skype (www.skype.com) je ve vedení v rámci internetového volání a video hovorů. Zní to ale příliš dobře, než aby to byla pravda. Ale skutečně! Můžete hovořit s někým na druhé straně světa úplně zadarmo. A stačí připočítat cenu webkamery a můžete využívat také video hovory. Jedinou podmínkou je, že obě komunikující strany musí být v dobu uskutečnění hovoru online. Kvalita zvuku a obrazu se může měnit v závislosti od rychlosti internetového spojení.

Lodní deníky a fotografie

Dnes je možné sdílet lodní dení se světem prostřednictvím internetu. Nekteří jachtaři si vytvářejí vlastní webové stránky, zatímco ostatní si vyberou z jednoduchých lodních deníků nebo blogů. Tyto předformátované stránky vám umožní natáhnout slova nebo fotografie tak často, jak vám to jen vyhovuje. Existuje mnoho bezplatných stránek a blogů speciálně pro jachtaře, které většinou umožňují čtenářům přidávání komentářů k vašim vlastním záznamům.

Podělte se o své zážitky již během plavby

Dalším způsobem, jak umožnit ostatnímu světu sledovat vaši polohu jsou webové stránky jako například www.pangolin.co.nz, www.winklink.org/aprslink nebo www.shiptrak.org. Návštěvníci mohou vložit volací značku nebo jméno jachty, aby viděli vaši poslední hlášenou pozici. Daná služba vyžaduje od kapitána aktualizaci pozic. Je také možné na to jít ještě precizněji a sdílet globální pozice přes sekci MyMaps na www.google.com.

Sdílet můžete také fotografie. Vystavení fogografií na internetu vám nejen umožňuje podělit se s nimi s rodinou a známými, ale také vám poskytne zálohu pro případ, že se něco stane s vaší paměťovou kartou nebo počítačem. Jednou z nejznámějších veřejných fotogalerií je www.flickr.com, ale na výběr je množství jiných. Také je možné uložit informace z vašeho počítače bez ohledu na formát dat na stránky určené ke skladování, jako např. www.box.net nebo www.elephantdrive.com. Sice je normálně za tyto služby požadován příplatek, ale dává to pokoj vaší mysli.

Obzlváště praktické využití je přo případ ztráty důležitých dokumentů. Naskenujte si před vyplutím veškeré důležité dokumenty, jako je cestovní pas, občanský průkat, kapitánská osvědčení, lodní dokumenty, pojistné smlouvy apod. a pošlete si je e-mailem nebo uložte na internet na nějaké bezpečné místo. Pokud dojde k nehodě a přijdete o loď nebo vás přepadnou piráti či vás někdo okrade, nezůstanete s prázdnýma rukama