Úspěšná plavba začíná již na pobřeží


Pokud plánujete dlouhou plavbu a nechcete si dělat těžkou hlavu s tím, co se děje s vaším majetkem, penězi, účty a dalšími záležitostmi, je rozumné si vše před plavbou řádně zorganizovat.

Poctivé plánování a organizace svých záležitostí na pobřeží se vám mnohonásobně zúročí poté, co vyplujete. Poslední věcí, kterou byste se chtěli zabývat během popíjení pivka při západě slunce je, či máte zaplacené účty, anebo tím, že rodina má o vás obavy. Opatření, která musíte přijmout, závisí od toho, čím jste vázáni a jak dlouho míníte být pryč.

Dům a domov

Rozhodování o tom, co s vaším domobem závisí od délky vaší plavby. Vše komplet rozprodat může být také jedním z řešení pokud plánujete opravdu dlouhou cestu v řádech několika měsíců. Ale pronájem je přeci jen na mnohem smysluplnější. Tedy, jestliže se pro pronájem rozhodnete, pak potřebujete někoho, kdo se postará o váš majetek. Poplatky za odborný management však mohou být dosti vysoké.

Při delších plavbách se vyplatí připlatit si za profesionální dozor

Pokud necháte majetek prázdný či nevyužitý, stále budete potřebovat někoho, kdo vám na něj jedním očkem dohlédne. Zaměstnat profesionálního "ošetřovatele" domu je také řešením ale většinou postačí někdo z rodiny či blízkých přátel, který se vám zároveň postará o domácí mazlíčky.

 

Dům by měl na první pohled vypadat obydleně
Udělejte cokoliv, co vyvolá dojem, že jsou obyvatelé domu přítomni. Např. dočasně propůjčete místo před garáží jako dodatečný prostor k parkování svému sousedovi.

 

Pokud bude dům prázdný na delší období, tak s tím obeznamte také podniky veřejných služeb či místní úřad, protože účty mohou být nižší (např. placení nižších záloh na spotřebu elektřiny). Dejte cennosti pod zámek, přinejmenším jich dejte z očí a ivestujte do časovače na rozsvěcení a vypínání světla a dokonce i rádia, jako do bezpečnostního zařízení. Udělejte cokoliv, co vyvolá větší dojem, že váš dům je obývaný. Nabídnětě sousedům svou příjezdovou cestu a místo před domem jako parkovací místo navíc.

Společnosti, které mají v držbě vaše klíče mohou reagovat na spuštění alarmu proti zlodějům stejně tak i v případě nouze umožnit přístup dodavatelům, službám havarijních služeb, apod. Opět máte možnost využít dobrých sousedských vztahů či někoho z rodiny a svěřit  veškeré klíče právě jim. Pochopitelně ušetříte nemalé peníze, ale riziko je podstatně vyšší.

Za pouhých 100 korun můžete dočasně vyřadit vozidlo z registru

Pokud tu necháváte auto a cesta bude opravdu dlouhá, vyplatí se vozidlo dočasně vyřadit z registru vozidel na příslušném místním úřadě. Pak se zde zrušení pojistek na automobil, ale to není tak snadné. Povinné ručení lze vypovědět jednou za rok a u havarijního pojištění to sice není omezeno, ale je otázka, zda-li je účelné rušit pojištění vozidla proti krádeži či živelné pohromě. To se navíc nedá zpravidla uzavřít samostatně bez pojištění proti havárii. Pokud je váš dům ale dobře zabezpečený a někdo vám na něj dohlíží, pak je pojištění proti odcizení zbytečným výdajem. Stejné to je u pojištění proti živelným pohromám, pokud váš dům je daleko od zátopových oblastí, nemá v dosahu vysoké stromy a je vybaven bleskosvody.

Plachtit se někdě ve slunečných oblastech během zimy je vždy velmi lákavé, ale doma si to vyžaduje extra opatření. Elektrické topení musí být řízené termostatem tak, aby se zaplo v případě, že teplota dosáhne bodu mrazu.

Administrativa 

Ustanovení plné moci příteli nebo členovi rodiny může být velmi užitečné v případě, že nějaké úřední dokumenty potřebujou být urgentně podepsané v době vaší nepřítomnosti a může to být lacinější, jak nechat posílat dokumenty kurýrem kolem celého světa.

Předtím, než vyrazíte, si poctivě projděte všechny finanční záležitosti a zkontrolujte, či se v době vaší nepřítomnosti nenaplní nebo nevyprší vaše investiční, pojistné, hypoteční a další smlouvy. Udělejte si kopie potřebných dokumentů nebo si naskenujte dokumenty a uložte do notebooku nebo na přenostný USB klíč. Pokud bude potřeba telefonicky něco vyřídit, nebo se domluvit s přítelem, který má vaši plnou moc, budete je mít stále při sobě.

 

Život na moři velmi usnadňuje technický pokrok - notebooky, e-mailová komunikace, internet, wifi či mobilní komunikace.

 

Možnosti pošty

Hromada pošty ve schránce je jasným znakem prázdného domu a nikdo nechce, aby důležitá pošta ležela týdny na rohožce před dveřmi nebo pod přeplněnou schránkou. Jednou alternativou je přesměrovat všechnu poštu na někoho jiného, kdo může zahodit zbytečnosti a vše ostatní přeposlat nebo poštu otevřít a vybrat poštu, která nesnese odkladu. Tyto listy je možné nechat naskenovat a poslat mailem či nahrát na předem dohodnuté místo (FTP, internetové uložiště, apod.).

Internet na cestách

Internet změnil život na dlouhotrvajících plavbách. Rozsah služeb dosupných online je nekonečný a pokud se můžete úplně odstřihnout od pevniny a vše rozprodat, tak potom notebook na palubě může být považovaný za nevyhnutelnost. Pokud jste závislý na notebooku při fungování navigačního software, tak potom investujte do dalšího notebooku pro osobní administraci, komunikaci a zábavu. Čím více programů natáhnete do počítače, tím je pravděpodobnější, že budete mít problémy, a vy určitě nechce, aby vám systém na počítači spadl zrovna v době, kdy se vyhýbáte baltickým skalám nebo útesům v Pacifiku.

Je velmi mnoho přístupových bodů k bezdrátovým sítím v narůstajícím poště přístavních a pobřežních barů, a také je možné mít přístup k internetu prostřednictvím mobilního telefonu. E-maily mohou být zasílané a doručované prostřednictvím satelitního telefonu z jakéhokoliv místa na světě.