Vybíráme člun na loď. Který je ten správný?


Nedostanete se bez něj na souš, pokud není marina v dohledu. Může vám pomoct v krajní nouzi. Nafukovací člun na lodi je stejně důležitý jako plachty. Jak vybrat ten správný?

Zásadní otázka před tím než se pustíte do výběru nafukovacího člunu na svou loď, je, jestli budete člun používat denně nebo jej chcete mít jen jako pomocníka v případě neočekávaných událostí. Pokud budete člun používat spíše výjimečně, dejte prioritu jeho skladnosti a velikosti, aby vám nezabíral na lodi příliš mnoho místa. Na nouzového „parťáka“ ani nebudete potřebovat motor, který nejenže zabírá místo, ale také se o něj v průběhu roku musíte starat. Pokud byste člun použili třikrát do roka, údržba by vám spolkla více času než použití člunu.

Kde se budete plavit?

Přestože se zdá, že dostupné mariny jsou v každém přístavišti, opak je pravdou. Jsou lokality, kde mariny hledáte marně. Právě při těchto plavbách člun využijete denně. Ať už budete muset vlny překonávat při cestě za dokoupením potravin, nebo při zásobení vody. Pokud takovou cestu do odlehlých a exotických vod plánujete, zapřemýšlejte, jak velký by člun měl být a jak silný motor k němu máte pořídit. Jestliže budete člun používat vícekrát denně, na motor slabší než pět koní budete časem nadávat.
 

Výběr člunu

Aby člun dobře zatáčel a držel stopu, pořiďte ten s plochým dnem vyrobeným z lamina. Výhody oproti nafukovacímu dnu jsou zřejmé. Kromě větší stability ploché dno s menší pravděpodobností prorazíte. K plochému dnu se také hodí silnější motory.
Nafukovací dno je vhodné zejména pro slabé motory pod pět koní a elektromotry. Rozhodně se ale nehodí do lokalit se silným větrem a vlnami. Lépe ho využijete spíše na uzavřených vodních plochách.  Proto raději vždy vyberte člun s plochým dnem.
Většinu člunů s plochým dnem a laťkovou podlážkou lze sbalit bez nutnosti podlážku ze člunu vyjmout, což napomáhá snadnosti manipulace se člunem a umožňuje rychlou přípravu k plavbě s nejmenší možnou námahou.
 

Výhody člunu s plochým dnem:

-          pevnost
-          absorbuje nárazy vln
-          drží stopu
-          stabilita
-          vyšší nosnost
 

Nevýhody člunu s plochým dnem:

-          vyšší hmotnost
-          komplikovanější čištění
 

Výhody nafukovacího člunu:

-          nízká hmotnost
-          dobrá cena
-          snadná manipulace při balení, rozbalování a přenášení
-          menší nosnost
 

Nevýhody nafukovacího člunu:

-          neúplné zakrytí dna podlážkami – pocit ztráty půdy pod nohama
-          horší jízdní vlastnosti při větru nebo ve vlnách
-          horší schopnost udržení směru jízdy
-          horší stabilita