12 binokulárů v testu (1. díl)


Binokuláry přicházejí na trh v řadě tvarů a rozměrů - takže jak si správně vybrat? Abyste utratili své peníze rozumně, vyzkoušeli jsme 12 binokulárů na moři.

Když jsem s touto prací začal, bál jsem se, že zůstanu binokuláry zavalený. Většina výrobců má kompletní řadu a brzo se ukázalo nemožný vyzkoušet každý dalekohled. Vybral jsem tedy reprezentativní vzorek, s drahými i levnými modely, některé s kompasy a jiné s aktivní stabilizací.

Aniž bych se příliš vrtal v technických záležitostech, nejvíce mě zajímalo ostření. Některé binokláry mají zaostřeno napevno anebo ostří automaticky, takže si nemůžete vybrat vzdálenost, která bude ostrá. U těchto kousků nás zajímalo, jakou hloubku ostrosti výrobce vybral.

U modelů s ručním ostřením si můžete vybrat mezi možností ostřit pro každé oko zvlášť, nebo pro obě dohromady. Zjistíme, která možnost je pro plavení se na jachtě výhodnější.
Některé binokuláry mají zabudovaný kompas - je to dobrý nápad? Zdá se, že ano.

Na horní části cenové osy se často setkáme se stabilizovanými dalekohledy. Když jsou tak drahé, zjistíme, zdali jsou taky tak užitečné.

Všech 12 binokulárů jsme nejdříve vytáhli na týdenní plavbu kanály. Při ní jsme zkoušeli, jak čistý obraz nabízejí, a to při pohledu na blízké, středně vzdálené i velmi vzdálené objekty.

Potom jsme srovnávali obraz, který nabízeli v noci. Jasně, že víme, že binokuláry nejsou brýle pro noční vidění, ale s dobrým dalekohledem by mělo být v noci do dáli vidět o něco lépe, než vlastníma očima.

Co znamenají čísla v názvech? První číslo je stupeň zvětšení, takže binokulár s označením 7x50 zvětší obraz sedmkrát. Druhé číslo je průměr čočky (samozřejmě té největší, ne té u oka). 7x50 jsou tradiční velikostí námořnických dalekohledů. To proto, že větší přiblížení by z paluby plující jachty už bylo velmi roztřesené, a menší čočky by propouštěly méně světla, přestože by s nimi byly binokuláry o něco lehčí a lépe přenosné.

Zaostřování

Fixed focus - tyhle binokuláry jsou nastaveny pro pozorování objektů od 20 m do nekonečna a jejich zaostření se nedá nijak upravit. Jde o nejlevnější systém. Při sedminásobném přiblížení se to dá použít, při desetinásobném už to není žádná sláva. Britská armáda používá takové binokuláry přes 30 let. Nejsou v nich žádné pohyblivé součástky, takže se toho může méně rozbít.

Centrální ostření s upravováním ostrosti na pravém oku - při prvním použití musíte zaostřit každé oko zvlášť, pak nastavujete ostrost na pravém oku. Vzhledem k tomu, že z jachty obvykle ostříte na věci, které jsou v dálce, jen málokdy musíte přeostřovat.

Individuální ostření pro každé oko - napoprvé nastavíte ostrost pro každé oko, pak už ale nemusíte zaostřovat, i když se věci, na které se díváte, objevují v různých vzdálenostech.

Dioptrické úpravy - některé binokuláry umí upravit zaostření pro případ, že máte na každém oku jinou dioptrii. Znovu to stačí nastavit hned při prvním použití dalekohledu. Problém je jen v případě, že si přístroj půjčujete. Tuto možnost pochopitelně nenabízí dalekohledy s pevným zaostřením.

Bushnell 7x50 s kompasem (219,99 liber)

Tento binokulár má střešní hranol, což vede k výraznému tvaru a větší velikosti, než u ostatních 7x50. Víčka jsou k objektivu připevněna gumičkami, ty se ale dají odepnout a připnout k jasně žlutému, plovoucímu popruhu. Dalekohled můžete schovat do zelené vycpané tašky s odepnutelným nylonovým popruhem. Kompas má červenou diodu pro použití v noci. Okuláry můžete otáčet, abyste změnili vzdálenost od čoček k očím. Přistroj se prodává s doživotní zárukou.

Zabudovaný kompas se netřepotá a na člunu si vedl dobře. Nejdříve jsem měl problémy s používáním tohoto binokuláru, ale postupně jsem si ho velmi oblíbil. Nabízí centrální zaostřování, což někdo bude považovat za nevýhodu, ale my jsme za všech světelných podmínek a vzdálenostech od objektů měli vždy ostrý a jasný obraz.

Dowling and Rowe, 7x50 (69,95 liber)

Model je navržen pro zaostření od 20 m do nekonečna, což je ideální pro námořní použití, a levný. Lidé trpící astigmatismem (cylindrickou oční vadou) můžou snadno používat dalekohled i se svými brýlemi po odšroubování gumových očnic, takže si nezúží zorné pole, ani nebudou věci vidět neostře. Bude to vyhovovat mnoha jachtařům, protože brýle mohou být využívány celou posádkou bez věčného upravování.

Spolu s binokulárem Plastimo byl tenhle kousek skvělý pro ty, kteří mají napjatý rozpočet.

Fujinon FMTR-SX 7x50 (450 liber)

Fujinon FMTR-SX 7x50

Dalekohled japonské výroby má skvělou optiku, kterou oceníte hlavně při špatném osvětlení a v noci. Importéři říkají, že tyhle binokuláry používá americké námořnictvo a sérii FMTR oceňuje jako nejlepší námořnické binokuláry vůbec. Dodávají se se zeleným, polstrovaným popruhem na krk (ke kterému se dají připojit krytky objektivů) a nylonovým obalem s popruhem z obyčejného nylonu.

Fujinon WPC-SX 7x50 (s kompasem, 169 liber)

Tyto pěkné, snadno ovladatelné, pogumované binokuláry mají individuální ostření. Obraz je ostrý a jasný ve všech světelných podmínkách, a jakmile si jednou dalekohled nastaví pro své oči, už byste neměli nikdy ostřit.

Kompas je rychlý a stabilní. Stejně jako většina zabudovaných kompasů trochu poskakoval na motorovém člunu, ale vzadu na jachtě byl mimořádně klidný.

Fujinon Techno-Stabi TS1232 Stabilised (699 liber)

Fujinon Techno-Stabi TS1232 Stabilised

Jediný stabilizovaný binokulár v testu nás ohromil, tedy alespoň při denním použití. Fujinon používá dvoufázovou stabilizaci. První fáze blokuje třes z rukou. Druhá fáze pomáhá překonat až čtyřstupňové vychýlení, a je to právě ona, co dělá tento dalekohled předurčeným pro použití na člunech. Výsledkem stabilizace je možnost mnohem většího zvětšení, v tomto případě dvanáctinásobného, takže pozorovaný objekt se vám bude zdát být blíž. Průměr čoček je 32 mm, takže v noci občas nevidíte čistě.

Trochu nás štvalo, že i při této ceně musíte zaostřovat, nicméně nutné to bylo hlavně kvůli velmi blízkým předmětům. Když už jste jednou na moři a pozorujete míli a více vzdálené věci, nemusíte přeostřovat. Na pravém oku je dioptrická korekce. Nenajdete tu ani kompas, ani dálkoměr, ale stabilita je úžasná, hlavně, když si s vámi pohazuje moře.

Konus 7x50 Focus Free (29.99 liber)

Konus 7x50 Focus Free

Binokulár bez ozdůbek a s pevným zaostřováním se snadno používá - vlastně se tu nedá nic nastavit - a ve dne má docela dobrý obraz, kromě hodně blízkých předmětů. Dalekohled je potažen protiskluzovou černou gumou. V noci se dobře popral se světlem, ale tmavší objekty už šly hůře rozeznat. Při této ceně není divu, že není příslušenství dokonalé - popruh je tenký a klapky na čočky nic nedrží.