12 binokulárů v testu (2. díl)


Mezi zbývajícími binokuláry k otestování jsme se dočkali hned několika příjemných překvapení. Vyberte si spolu s námi nejlepší dalekohled na loď.

 

Silva Lite-Tech Marine 7x50 (49.99 liber)

Silva Lite-Tech Marine 7x50

Líbila se nám jasně žlutá barva, ale znovu jsme nebyli zrovna nadšení z centrálního zaostřování. Jakmile už se vám povede zaostřit, obraz je jasný a ostrý, jak v noci, tak ve dne. Dalekohled se dodává s jasně žlutou nylonovou taškou. Krytky čoček moc nedrží, ale vzhledem k tomu, že je binokulár stoporocentně vodotěsný, jde o skvělou hodnotu za danou sumu peněz, ve stejné výkonnostní třídě, jako výrazně dražší dalekohledy. Lépe pogumovaný, méně klouzavý povrch by neuškodil.

Konus Tornado 7x50 s kompasem (129.99 liber)

Na krabici stálo, že tento dalekohled plave, takže jsme ho hned hodili do vody. Naštěstí měla krabice pravdu, binokulár se opravdu vznášel na hladině, jen pak potřeboval propláchnout čistou vodou. Kompas je velmi stabilní, i o 60 stupňů se otočil velmi rychle a v mžiku se usadil. Škoda, že čísla nejsou moc dobře čitelná - dají se rozeznat, ale jsou trochu rozmazaná. Jako u většiny kompasových binokulárů, i tento stabilně ukazoval směr na jachtě, ale na malém člunu poskakoval i o 10 stupňů. V úplné tmě poslouží malé světélko.

Monk Artemis 7x50 (195 liber)

Tento model má na svoje parametry poměrně malou velikost. Chlubí se dobrým rozlišením a světlostí a podobně jako všechny ostatní binokuláry v testu je vodotěsný. Má uprostřed ostřící kolečko, což některým lidem bude vyhovovat, ale pro nás to není zrovna nejoblíbenější vlastnost pro námořní prostředí.

Tělo má Artemis z hliníku, který je pevný, ale příjemně lehký. Dodává se s vycpanou nylonovou schránkou a popruhem přes rameno. Problém je, že za méně peněz můžete mít binokulár s pevným ostřením - Downling and Rowe a Plastimo, které bylo stejně dobré.

Nexus Eterna Navigator 7x50 (139.99 liber)

Eterna Navigator má neobvyklé ostření pro každé oko zvlášť. Namísto otáčení kukátka najdete na straně páčku, kterou pohybujete nahoru nebo dolů, abyste dostali ostrý obraz. Jakmile ji zaostříte, už nemusíte znovu ostřit pro různé vzdálenosti (takto fungují všechny podobné binokuláry). Líbí se nám jasně žlutá barva a kompas považujeme za excelentní, navíc dobře čitelný. V noci si můžete kompas podsvítit. I tento binokulár jsme hodili přes palubu, a taky ploval. Nicméně šest dnů poté, co jsme ho promyli a vysušili, jsme zjistili, že z baterie uniká náplň, protože ji zkorodovala mořská voda.

Plastimo 7x50 (67.49 liber)

Binokulár s fix-focusem, ostrým od 20 m donekonečna. Zjistili jsme, že obraz je extrémně čistý, jak ve dne, tak v noci, a přemýšleli, proč jsme kdy utráceli stovky liber, když stejnou práci odvede tenhle dalekohled.

Smíšené pocity jsme měli z povrchu. Když jsme dalekohled položili na pogumované části, držel pevně, ale jinak měl tendenci sklouzávat na zem. Líbily se nám pevně držící krytky čoček, které obvykle nejsou na levných modelech tak kvalitní.

Plastimo 7x50s se dodávají s popruhem na krk a polstrovaným držátkem z měkkého nylonu (taktéž s popruhem).

Spolu s Dowling and Rowe je tento kousek favoritem pro případ, že hledáte levný dalekohled.

Steiner Commander pro 7x50 with Compass (850 liber)

Steiner Commander pro 7x50 with Compass

Nádherně prezentované v dřevěné krabičce, Steiner Commanders jsou legendární binokuláry nejvyšší kvality. 30letá záruka je znamení výrobcovy důvěry v produkt.
Optická kvalita je excelentní ve všech podmínkách, i když není výrazně lepší než u většiny ostatních dalekohledů.

Na břehu a na jachtě se kompas chová podobně jako ostatní - rychle. Na malém člunu byl ale výrazně stabilnější. Kompas nemá zrovna nejširší pole, ale zato je veliký, jasný a čistý, a má podsvícení pro noční použití. Líbily se nám i pohodlné, vypolstrované pásky na krk.

Závěrečné zhodnocení: kvalita obrazu

Za jasného dne bylo těžké najít zřejmý rozdíl mezi levnými binokuláry a těmi dražšími, přestože obvykle čím více zaplatíte, tím lepší je obraz v rozích, což ale není moc důležité při běžném pozorování horizontu.

Za soumraku též neměly binokuláry problém, s výjimkou nejlevnějšího Konusu.

V noci by člověk čekal, že nejlepší výkon podají nejdražší binokuláry - ale nebylo tomu tak. Znovu jsme, s výjimkou nejlevnějšího kusu a těch s malými čočkami, nenašli žádné podstatné rozdíly. Zřejmě bychom na ně narazili v laboratoři, podstatné pro plavby po moři je ale to, co vidíte očima.

Životnost

Určitě si všimnete, že dražší dalekohledy jsou těžší. To kvůli větším čočkám a mechanickým součástkám, které drží binokulár pohromadě (místo lepidla). Dlouhodobou výdrž samozřejmě nemůžeme zhodnotit, řiďte se tedy délkou záruky - leccos vám napoví.