Alternativní zdroje energie na moři


V poslední době prožíváme rozkvět alternativních zdrojů energie. Proč jich nevyužít i na místech, kde není zásuvka tak blízko? Lodě jsou k tomu jako stvořené, protože mají přístup hned ke třem zdrojům - k vodě, větru i slunci.

Slunce může být na moři použito hned dvěma způsoby. Klasická produkce elektřiny pomocí fotovoltaických článků k okamžité spotřebě či k dobíjení baterií je jedním z nich. Bohužel k okamžité spotřebě lze tuto energii používat pouze omezeně, to především kvůli nízkému výstupnímu výkonu, jenž se u podobných zařízení pohybuje kolem 15W, či 12V napětí.

Tato zařízení patrně naleznou největší využití k nabíjení baterií, či ohřevu vody. Druhým způsobem využití sluneční energie je přímý ohřev vody pomocí infračerveného záření. Jednoduchým příkladem může být takzvaná solární sprcha. Fotovoltaické články mají tu nevýhodu, že mohou zabírat užitečné místo na palubě lodi. Jsou také závislé na světelných podmínkách i přestože novější typy fungují i při zamračeném počasí. Nesmíme však opomenout fakt, že na moři převládá stabilnější a slunné počasí, tudíž tato zařízení disponují kratší dobou návratnosti než na souši.

Pomocník vítr

Dalším zdrojem energie na moři je jednoznačně vítr. Málokdy se stává, že by na moři zavládlo bezvětří, proto se na vítr lze spolehnout více než na jiné zdroje energie. K dostání je na trhu několik typů turbín. Zajímavý poměr ceny a výkonu má produkt s názvem Air Breeze Turbine, jenž disponuje maximálním výkonem 2kW s elektrickým výstupem 12, 24 a 48V stejnosměrného napětí. Tento produkt funguje pro rychlosti větru od 10km/h a pořizovací cena se pohybuje kolem $700. Na trhu je možné najít i jiné typy turbín s různými způsoby montáže.
Existují otočná zařízení montovaná na samostatné stožáry, tyto turbíny se snáze přizpůsobují změně směru větru, ale přebytečný stožár na palubě, či trupu lodi je velkou nevýhodou. Některé typy těchto zařízení je možné namontovat do lanoví lodi, či na hlavní stěžeň.

dobře využívat lze také vodu - pomocí speciálních přístrojů

Energii na lodi je možné získat samozřejmě také z vody. Když se vrtule může točit nad hladinou, proč by se nemohla točit také pod hladinou? Tyto vodní turbíny je možné montovat k bočnímu zábradlí lodi, kde mají také největší účinnost a to již od rychlosti tří uzlů. Tyto turbíny se nejvíce osvědčí uživatelům plachetnic, nemá totiž smysl generovat elektrickou energii tímto způsobem u plavidel poháněných motorem. Samozřejmě se parametry liší mezi výrobci i typy. Zatím nejvíce ověřený generátor Aquair od firmy Ampair je schopen produkovat napětí 12V (60W) při rychlosti 6 uzlů. Společnost Ampair se v této oblasti prosadila a momentálně nabízí široké spektrum produktů. Na trhu jsou k dostání rovněž zařízení, která lze táhnout na laně za lodí, příkladem tohoto typu je Ampair Aquair 100. Otáčení vrtule ve vodě je po laně přenášeno na dynamo na palubě lodi, kde je generována elektrická energie.
Problémem zařízení s touto technologií je možnost zachycení koncové vrtule o mělké dno. Proto se doporučuje toto zařízení v mělčích oblastech nepoužívat. Mnohým rybářům také mohla na mysl přijít možnost vábení větších ryb tímto zařízením. Testy však prokázaly, že barva a tvar tohoto zařízení dravé ryby nepřitahuje, proto je bezpečné jej používat bez většího nebezpečí.

Možností k získávání energie na palubě menších i větších lodí je veliké množství a trh se postupně plní zařízeními, která splňují nejrozmanitější požadavky širokého spektra zákazníků. Návratnost těchto zařízení se velice liší v závislosti na podmínkách. Vždy je dobré při koupi těchto zařízení provést zjednodušené kalkulace návratnosti.