Jak vybrat jachtařský dalekohled?


Na lodi se bez dalekohledu neobejdete. Avšak podobně jako u řady jiných produktů, také v jeho případě musíte postupovat při výběru obezřetně. V dnešním článku vám poradíme, jak postupovat při koupi jachtařského dalekohledu.

Základními parametry pro výběr jachtařského dalekohledu jsou síla a velikost čoček. Síla dalekohledu určuje dvojčíselné označení, např. 7x50 nebo 10x70. První číslo udává zvetšení (kolikrát dokáže dalekohled zvětšit pozorovaný objekt) a druhé je průměr předních čoček objektivu v milimetrech.

Začínající jachtaři si často myslí, že čím má větší dalekohled sílu, tím lépe. Příliš velká síla dalekohledu však zužuje zorné pole, proto se na moři mohou hledat objekty hůře. V neposlední řadě silnější dalekohledy způsobují nepříznivý efekt pro pozorování – třes obrazu. Při ručním použití na rozbouřeném moři proto může být velmi těžké zorientovat se. Proto se pro použití na plavbu doporučuje dalekohled s maximálně desetinásobným zvětšením.

Čím větší má dalekohled objektivové čočky, tím jsou jím pozorované předměty zářivější. Zde by jachtař neměl příliš slevovat. Objekty jsou méně viditelné ne proto, že jsou malé a potřebují zvětšit, ale proto, že jsou nezřetelné a vyžadují větší průměr čočky.

Stejné pravidlo platí samozřejmě i pro námořní binokulární dalekohledy. Dalekohled s parametry 7x50 shromažďuje dvakrát více světla, než univerzální dalekohledy a je vhodnější při pozorování za šera.

Nejvhodnější typy dalekohledů

Pro plavbu jsou tedy nejvhodnější typy 7x50 a 10x50. S typem 7 x 50 při západu slunce vidíte jasněji. Jasnější je pozorování v noci a při zatažené obloze. Mají až o 43% větší světelnou mohutnost než standardní dalekohledy. Přednost je třeba dát vodotěsným nebo pogumovaným modelům.

10x50 je výkonnější – přiblíží vám cíl až desetkrát. Má největší užitečné zvětšení z dalekohledů pro ruční pozorování. Vysoce světelné (objektivové) čočky mu dávají potřebnou světelnost. Ideální možnost pro ostré a jasné pozorování ve velké dálce.

Námořní binokulární dalekohledy

Námořní binokulární dalekohledy jsou vodotěsné s mlhovzdornou ochranou. Poskytují jasný obraz i při špatných povětrnostních podmínkách, včetně mlhy, deště, ledu a slané vody. Jedná se o standardní vybavení pro zdatné námořníky. Jsou hermeticky utěsněny a propláchnuty dusíkem pro spolehlivou mlhovzdornost.

Výrobci jachtařských dalekohledů

Cena dalekohledu pro plavbu na moři se pohybuje v rozmezí 2.500 až 30.000 Kč podle kvality, síly a dalších funkcí, které usnadňují jachtaři život. Dražší typy obsahují například kompas s osvětlením, High-eyepoint okuláry pro komfortní pozorování i při použití brýlí nebo vícenásobné antireflexní vrstvy. Mezi nejznámější výrobce patří  Nikon , Bresser, Vanguard, Celestron nebo Praktica. Širokou nabídku jachtařských dalekohledů naleznete u našeho ověřeného prodejce Elekro-partner.cz.