Recenze: Dovolená na jachtě – kniha pro úplné začátečníky


U příležitosti výstavy Lodě na vodě 2012, která proběhla v uplynulých několika dnech, jsme získali nejnovější přírůstek do rodiny knih o jachtingu nakladatelství IFP Publishing. Dovolená na jachtě, jak byl tento titul autorem – Jaroslavem Forštem pojmenován, obsahuje informace, které ocení především úplní začátečníci.


Dovolená na jachtě - Jaroslav Foršt

Napadlo vás už někdy, že byste místo povalování na pláži strávili některou s příštích letních dovolených na palubě lodi? Dá se předpokládat, že ano. Jinak byste jen těžko četli tyto řádky. Pokud navíc patříte do té početnější skupiny suchozemských obyvatel, kteří jeli nanejvýš přívozem na Vltavě, zbystřete.

Kniha Dovolená na jachtě je přesně tím, co by si měl zájemce o první mořské svezení přečíst. Na odhadem stovce stránek (zbytek jsou reklamy) najde totiž naprosto základní informace, které jsou doplněné zážitky a komentáři mořského vlka Františka Novotného.

Publikace nezabíhá zbytečně do detailů, ale při zachování rozumného rozsahu poskytne představu o aktivně strávené dovolené, jakou jachting bezesporu je. Obsah je rozdělen na sedm tematických částí. Nejrozsáhlejší z nich je „Jak se dostat na moře“, která popisuje možnosti a s tím spojené náklady takového výletu. Následují prakticky zaměřené okruhy „Jak vypadá plachetnice“, „Jak to chodí na lodi“, „Konečně vyplouváme“ a „Plavba na moři“. V závěru se potom autor věnoval bezpečnosti a zevrubnému popisu možných destinací.

Zjednodušeně lze konstatovat, že kniha je jakýmsi návodem, jak postupovat od prvotní myšlenky na mořské dobrodružství až po odražení od břehu. Autor v knize preferuje jako destinaci Chorvatsko, což je z hlediska zaměření na „prvničky“ pochopitelné. Po přečtení se rozhodně nestanete kapitánem. Načerpanými znalostmi si však u zkušeného kapitána určitě uděláte očko.