Robotická vodoměrka přeplula Tichý oceán


Společnost Liquid Robotics před rokem při pobřeží Kalifornie v tichosti spustila na vodu jednoduché zařízení, které mělo být vybaveno „autonomní pohonnou jednotkou“. Pochopitelně, bez nějakých bližších specifikací, tento projekt mediálně zapadl. Když se ale po roce totéž zařízení objevilo u Austrálie, začalo být kolem robotického průzkumníka typu Wave Glider rušno.


Dva klouzači na vlnách, během testovacího provozu při havajském pobřeží. (c) LR

Při pobřeží San Franciska spustili inženýři na vodu hned čtyři „klouzače po vlnách“. Jen jeden, pojmenovaný Papa Mau, dorazil po téměř roce do svého cíle. Urazil ale cestu napříč celým Tichým oceánem, dlouhou přes 14 400 kilometrů. Je to vlastně nový světový rekord, pokud jde o dálkově řízenou jednotku s vlastním pohonem. Zařízení po celou dobu sbíralo a vysílalo data o olejových skvrnách (respektive obsahu ropných látek ve vodě) a salinitě vody.

Výzkum sám ale nebyl pro techniky z Liquid Robotics podstatný. To, co je zajímalo nejvíce, byla skutečnost, zda a jak dlouho může být podobné zařízení schopné provozu v tak neklidných podmínkách, jako je rozbouřený oceán.

Dlouhodobě pracující autonomní senzorické zařízení se muselo vyrovnat s několika pořádnými bouřemi, tahem východo-australského proudu i i opakovanými útoky žraloků. Za ty Papa Mau vděčil především svému aerodynamickému lachtanovitému tvaru těla, které lákalo zvědavé paryby ke kousnutí. Svou odolnost vůči nehostinnému prostředí ale prokázal na výbornou.

Lidé z Liquid Robotics začínali jako partička přátel, pracujících na v severokarolínském Silicon Valley. Po letech práce s nejrůznějšími čidly a senzory, určenými pro sběr informací, se rozhodli pro „vlastní projekt“. Tak vznikl nápad Wave Glider. V rámci tohoto záměr se na vodu dostaly čtyři „surfovací“ zařízení.

Dvě byla zacílena na Austrálii, a dvěma pak inženýři vytýčili destinaci při japonském pobřeží. Jen Papa Mau byl ale schopen dorazit do cíle. Jeho kolega odpadl, když mu k pobřeží chybělo 1200 kilometrů. Japonští „klouzači“ měli více smůly, a mračné počasí nejprve narušilo činnost Sluncem dobíjených senzorů, aby museli následně kvůli bouřím přerušit misi.

„Musím říct, že jsme všichni moc hrdí, že naše zařízení dorazilo do cílové destinace,“ říká projektový manažer Liquid Robotics, Bill Vass. „Chtěli jsme názorně ukázat, že technologie Wave Gliders, klouzačů na vlnách, má budoucnost. Nejen že Papa Mau dokázal přežít cestu napříč oceánem, ale prakticky po celou dobu byl schopen sbírat a okamžitě odesílat informace i z těch nejvzdálenějších končin.“