Knižní tipy: cestopisy a příběhy


Plavit se na lodi přes Atlantik, objevovat krásy Havajských ostrovů nebo sedmiletá cesta kolem světa. To vše jsou témata nejlepších českých cestopisných knih, které neslibují jen faktografické informace - ale i pořádnou dávku dobrodružství.

Dnem i nocí Atlantikem

Kniha Davida Křížka, Dnem i nocí Atlantikem. Od začátku příprav na legendární závod Transat 6,50 prostřednictvím internetu autor zveřejňoval na svých stránkách a na blogu své zážitky. Nakonec se rozhodl vše upravit, dějově pospojovat a vydat v knižní podobě jako přímé svědectví o tomto závodě. Věříme, že se mu podaří čtenáře vtáhnout do děje a že prostřednictvím této knihy zažijí nejedno oceánské dobrodružství. Výtisk navíc obsahuje 40 minutový dokument s autentickými rozhovory a atraktivními záběry z transoceánských závodů. Knihu přináší vydavatelství MCU. 

Autor: David Křížek
Počet stran: 160 stran
Doporučená cena: 299,00 Kč

Co přinesly vlny a odvál vítr

Kniha vypráví o stavbě a části plavby české plachetnice Victoria, která se v roce 2004 vrátila z pětileté plavby kolem světa. Popsal jsem zde i plavby do polárních moří – například k Islandu, do Grónska či do Antarktidy. A nechybí ani příběhy o výjimečných lidech, bez ohledu na to, zda jsou spjati s mořem či nikoli. Součástí knihy je i CD, které obsahuje na 500 barevných fotografií z plaveb všemi oceány, ale také stavby lodí, lidi a nádhernou přírodu všech klimatických pásem. Najdete zde i na 300 fotografií podmořského života, jak je zachytil Zdeněk Tobola.

Autor: Rudolf Krautschneider
Doporučená cena: 198,00 Kč

Drama mezi oceány

Přeplout na malé plachetnici Atlantský i Tichý oceán - to je snad sen všech mořeplavců. Karin Pavlosková si ho splnila. Na lodi OK, kterou už čtenáři poznali v knize Mořeplavecká odysea, se vydala spolu s kapitánem Oldřichem Karáskem na další plavbu. Po malé přestávce, kdy Karin a Olda přepluli Atlantik, si to namířili k Panamskému průplavu a Pacifikem dolů na jih, ke Galapágám, Markézám a Tahiti. Po cestě na ně číhají mnohá dobrodružství - setkání s velrybami i žralokem, převrácení lodi. Tato knížka ale nepojednává jen o plavbě samotné - je také jímavým příběhem o pevném přátelství, sounáležitosti lidí, žijících na pár metrech čtverečních celé měsíce uprostřed oceánu, odkázáni jeden na druhého.

Autor: Karin Pavlosková
Počet stran: 224 stran
Doporučená cena: 198,00 Kč

Havajské ostrovy - Letní a zimní putování za přírodními divy Tichomoří

Leoš Šimánek na svých cestách již několikrát navštívil Havaj. Tentokráte si však pro toto souostroví udělal hodně času. S manželkou, synem a dcerou důkladně procestovali všech šest hlavních ostrovů, a to nejen v létě, ale také v zimě. S ruksaky na zádech se vydali i do málo známých končin, do míst, kam se běžný turista, trávící na Havaji jen pár týdnů dovolené, těžko dostane.

Autor: Leoš Šimánek
Počet stran: 120 stran
Doporučená cena: 398,00 Kč

Jižní Pacifik - Ostrovy na konci světa

Plachtění Jižním Pacifikem dnes již zevšednělo, ale přesto jen málokterý jachtař může tvrdit, že ho doopravdy zná. Leoš Šimánek navštívil během svého putování po Tichomoří ty nejzapomenutější ostrůvky, doslova na koncI světa. Touha po dobrodružství a objevitelský duch jej zavedly k ostrovanům Polynésie a Melanésie, žijících stranou našeho hektického světa, kde našel poslední ráj na naší planetě. Plul s jachtaři od souostroví k souostroví a pokaždé se snažil uniknout z dosahu měst, přístavů a vyhlášených turistických míst. Plavil se na nákladních lodích i na katamaránech domorodců, trávil týdny a měsíce s místními obyvateli, kteří tam dosud žijí tradičním způsobem a zachovávají si původní kulturu i obyčeje.

Autor: Leoš Šimánek
Doporučená cena: 249,00 Kč

Ztroskotat a zvítězit

Knihy Karin Pavloskové jsou nabity dobrodružstvím a neobvyklými životními příběhy mořeplavců, s nimiž na oceánu sdílí - vždy na pěkných pár měsíců - osud. V knize Ztroskotat a zvítězit líčí plavbu po Indickém oceánu, kterou podnikla na jachtě velmi zajímavého kapitána - muže, který se na moře vydal, ačkoli mu lékaři sdělili závažnou diagnózu. Nebo možná právě proto?

Autor: Karin Pavlosková
Počet stran: 240 stran
Doporučená cena: 250,00 Kč

Sedm let cesty k lidem - I. a II. díl

Dvoudílná kniha o sedmileté cestě kolem světa. Plavbě, která byla oceněna jako Nejlepší plavba ukončená v sezóně 2001. Sledujte Liberu při její plavbě přes Pacifik až k břehům Austrálie.

Autor: Jiří Albrecht
Počet stran: 228 stran & 240 stran
Doporučená cena: 202,00 Kč & 207,00 Kč

Tichomoří: Barevný svět tropů

Hornaté vulkanické ostrovy s bujnou vegetací, ploché korálové atoly s oslnivě bílými plážemi a tyrkysovými lagunami - to je Tichomoří, země daleko od turistických středisek a přístavů. Přežívá tu kultura Polynésanů a Melanésanů, staré obyčeje a zvyky. Cestu k domorodcům nelze objednat v cestovní kanceláři; je nutné si ji najít na vlastní pěst, a je také spojena s mnohými útrapami. Leoš Šimánek mezi souostrovími cestoval na jachtách, kde pracoval jako kuchař či kormidelník. Pracoval a bydlel s domorodci, žil jejich životem - často šťastnějším, než známe my, Evropané -, viděl neobvyklé věci a měl neobvyklé zážitky, o něž se teď ve své již páté, převážně fotografické publikaci se čtenáři rád dělí.

Autor: Leoš Šimánek
Počet stran: 146 stran
Doporučená cena: 398,00 Kč