Plovoucí pevnost Romana Abramoviče


Bude nejnovější přírůstek do flotily Romana Abramoviče připomínat svými liniemi a vybavením spíše bojovou loď nebo soukromou jachtu? To bychom se měli dozvědět již v průběhu letošního léta, kdy má být luxusní jachta dokončena.

Abramovičova pevnost by mohla překonat svou délkou doposud největší soukromou jachtu Dubai šejka Mohammeda bin Rashid al-Maktouma z roku 1996 dlouhou 162 metrů. Nicméně skutečná délka Abramovičovy nové lodi (dohady hovoří o 147 až 187 metrech) stejně jako další detaily lodi jsou prozatím neznámé a jediný známý obrázek je skica jejího návrhu.

Luxusní jachtu na zakázku Romana Abramoviče staví německé loděnice  Blohm+Voss, které jsou známé například svým podílem na výstavbě legendárního německého křižníku Bismarck. Hamburské loděnice by měla opustit dokončená loď během letošního léta.

Jachta ve svých útrobách má skrývát nevídaný luxus. Kromě standardní výbavy pro takovouto kategorii lodí, jako např. výřivek, bazénů, a kin má Eclipse obsahovat také 26 luxusních pokojů pro hosty, dvě přistávací plochy pro vrtulníky, tři motorové čluny a miniponorku. Miniponorka má sloužit jako krajní řešení při přímém útoku na loď, přičemž má být schopna se potopit až do 48 metrů. Na oknech je nainstalované neprůstřelné sklo, na palubách detektory pohybu.

Majitel fotbalove Chelsea multimilionář Roman Abramovič je právem pyšný na svou flotilu

Pověst bojové pevnosti posiluje také údajná přítomnost protiraketového systému. Lodní můstek a kajuta majitele lodi jsou kompletně opancéřované. Náklady za doposud nedokončenou jachtu se mohou vyšplhat až na těžko představitelných 400 milionů dolarů. Nemalý obnos bude představovat i její provoz, který má zajišťovat 70členná posádka složena z bývalých příslušníků britských speciálních jednotek SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service). 

 

Jachta Pelorus měří 115 metrů, má dvě přistávací plochy pro vrtulníky a protiraketový systém.

 

Toto vybavení si miliardář pořizuje především za účelem ochrany před stoupajícím množstvím pirátských útoků ve Středozemním moři, kde se zdržuje Abramovičova soukromá flotila tří luxusních jachet - Sussurro, Ecstasea a Pelorus. A jeho obavy nejsou zcela neoprávněné. Podle Mezinárodního námořního úřadu v minulém roce piráti napadli 269 plavidel, zajali téměř 300 rukojmích a pět námořníků zabili. Obzvláště známe jsou útoky somálských pirátů, které jsou na denním pořádku.

 

Pelorus si miliardář pořídil jako již užívanou za necelých 130 milionů dolarů.