Po stopách námořníka Amundsena


Redakce Napalubu vám přináší reportáž z jednoho z nejnavštěvovanějších muzeí světa. Slavné muzeum lodi Fram nedaleko centra Osla dodnes uchovává historii dobrodružné cesty Roalda Amundsena na jižní pól.

Pokud budete mít cestu do norské metropole, určitě si nenechte ujít výpravu lodí na poloostrov Bygday. Dostanete se tu běžnou hromadnou dopravou za běžné norské jízdné (26NOK). Poloostrov není zajímavý jen svou krásnou přírodou, ale především originální lodí Fram, která se v roce 1911 doplavil jako první na jižní pól. Norové se rozhodli s unikátním plavidlem raději příliš nehýbat, a tak muzeum postavili přesně kolem ní.

 Uvnitř muzea

Co v muzeu uvidíte

Kromě toho, že si přímo na místě můžete projít celou palubu, pustí vás i do mnohem zajímavějších míst – do podpalubí a strojovny. Jednotlivé kabiny jsou označeny jmény těch, kteří zde bydleli během plavby. Ostatně i uvnitř kabin uvidíte jejich osobní věci – od bot, až po fotografie rodiny nebo vlajky.
Velmi působivé jsou nicméně pohledy do vitrín. Náštěvník muzea tak na první pohled vidí, jaké lékařské nástroje se během plavby na lodi používaly (nebylo to nic moc), jaké potraviny musela posádka jíst, nebo jaké nástroje jí pomáhaly zorientovat se v čase a prostoru.
 Lodní kuchyně a nástroje vrchního lékaře.

Legenda Amundsen

Norové jsou na svého rodáka velmi pyšní. I proto je většina artefaktů muzea věnována právě jemu (přestože se na lodi Fram plavili i jiní kapitáni). Ve skutečnosti neměl být Amundsen nikdy námořníkem. Jeho matka si to nepřála, a proto se raději slavný mořeplavec věnoval polárnímu bádání. Na vodu se vydal až po matčině smrti a neprohloupil. V roce 1911 vyhrál závod s časem i rivalem Robertem Scottem.

Zásoby lodní kuchyně - vpravo nahoře brambůrky.