S Googlem pod hladinu oceánu


Společnost Google dnes ohlásila rozšíření oblíbené aplikace Google Earth o možnost nahlédnou pod hladinu oceánů. Ty se doposud chovaly jako modrá neaktivní místa.

Nová verze aplikace Google Earth je od dnešního dne ke stažení v nové verzi označené  5.0. Ta kromě jiného umožňuje prozkoumat i oceánské dno. To je zmapováno pomocí sonarů, pomocí jejichž dat je modelován mořský reliéf. Při přibližování snímku se tedy kurzor nezastaví nad hladinou, jak tomu bylo doposud, ale zavede vás do tajemných mořských hlubin.

Prohlédnout si dno ale nelze v celém oceánu, pouze na vybraných místech, která byla doposud oceánografy zmapována. Může se jednat tak o 5 % plochy mořského dna. Přestože je to jen zlomek rozlohy světových oceánů, nelze říci, že by toto rozšíření aplikace Google Earth bylo nezajímavé.

Kromě povrchu mořského dna si totiž uživatelé mohou v souvislosti s oceány prohlížet několik nových informačních vrstev, které v programu přibyly (viz obrázek). Jednotlivé vrstvy jsou doplněny celou řadou fotografií, videí a dalších informací, která se vážou k jednotlivým lokalitám. Na doplňku spolupracovala společnost Google se společnosti BBC a National Geographic. Zpestřením jsou také videa francouzského cestovatele, badatele a dobrodruha Jasquese Cousteaua.

Další novinky ve verzi 5.0:

  • možnost zkoumat povrch Marsu
  • možnost sledovat některá místa, jak se mění v čase (Time Machine)