Mladičká Australanka obeplula svět


Šestnáctileté Jessice Watson se podařilo za 212 dní obeplout zeměkouli. Po sedmi měsících na moři se vrátila zpět do Sydney, odkud na konci minulého roku vyplouvala.

Jessica je zatím neoficiálně prvním jachtařem, který zdolal takovou cestu zcela sám. Kromě rodičů a přátel její deset metrů dlouhou plachetnici Ella's Pink Lady uvítal v sobotu v Sydney australský premiér Kevin Rudd. Na csetě do přístavu byly stovky dalších lidí, televize i lodě, které na nebi vykouzlily z dýmovnic její jméno.
Řada lidí ji přišla uvítat v růžovém, tedy v barvě její plachetnice, a také červený koberec, který pro ni nachystali, byl ve skutečnosti růžový.

Královské přivítání

Její rodiče ji dokonce přinesli k lodi golfový vozík – domnívali se totiž, že jejich dcera po tak dlouhé době na moři nebude schopna sama chodit. Jessica však všem přítomným dokázala, že je ve výborné kondici a vozík nepotřebovala.
Na otázku, co bylo na plavbě nejtěžší, odpověděla: „Když jsem vyplouvala a musela se rozloučit se všemi blízkými. A pak dlouhá čekání na předpovědi počasí." A po čem se jí kromě bližních nejvíc stýskalo? "Po čerstvém, dobře okořeněném  jídle a čokoládě."

Překonala rekord?

Jessica během své cesty překonala téměř 23 tisíc námořních mil (přes 42 tisíc kilometrů) a i když se plavila převážně po jižní polokouli, překonala i rovník, což je podmínka pro uznání sólo plavby kolem světa. Za velký zážitek považuje například setkání s lodí Queen Mary 2 v Indickém oceánu. „Vysílačkou jsem si povídala s kapitánem, popřál mi hodně štěstí po zbytek mé plavby. A bylo skvělé slyšet, že kvůli mně změnil kurs."
Někteří kritici ji však stále vyčítají, že neobeplula dostatečný kus severní polokoule, aby mohl být její rekord uznán.  Aby vyhovovala plavba pravidlům, které jsou pro plavbu kolem světa platné, musela by být její ideální trasa nejméně o 3000 mil delší.
V posledních letech požádalo mnoho jachtařů mladších osmnácti let o udělení výjimky na základě svých zkušeností. Vždy byla výjimka zamítnuta. Pravidlo zatím platí pro všechny. Nyní má ale Jessica najeto více mil než mnozí z těch, kteří o pravidle rozhodují.